2018. aasta riigi teaduspreemiate nominendid

Selgusid 2018. aasta riiklike teaduspreemiate nominendid. Preemiate kätteandmine toimub 20. veebruaril.

Kahele preemiale pikaajalise tulemusliku teadus- ja arendustöö eest (elutööpreemia) on esitatud: Mall Hiiemäe, Mihkel Kaljurand, Agu Laisk, Anne Luik, Tõnis Pehk, Raimo Pullat, Enno Reinsalu.

Preemiale vastava teadusala paradigmat ja maailmapilti mõjutava või uut teadusvaldkonda rajava teadusliku avastuse või olulise sotsiaal-majandusliku innovaatilise tooteni viinud teaduslikul avastusel põhineva leiutise või teadus- ja arendustöö eest on esitatud:
Ahto Buldas – E-ühiskonna alustehnoloogiad
Andres Metspalu – Maailmas ainulaadse andmekogu ning teadusinfrastruktuuri – Eesti Geenivaramu – idee algatamise, biopanga loomise ja elluviimise ning pikaajalise eduka eestvedamise eest

Aastapreemiate määramiseks on esitatud kaheksas teadusvaldkonnas järgmised ettepanekud:

Täppisteadused
Dan Hüvonen – Kvantmagnetite korrapäratus, dünaamika ja kriitilisus
Ülle Kotta – Algebralised meetodid matemaatilises juhtimisteoorias
Arvet Pedas – Murrulist järku tuletistega diferentsiaalvõrrandite ja nõrgalt singulaarsete integraalvõrrandite lahendite siledus ja tükiti polünomiaalne aproksimatsioon
Vahur Zadin – Elektriliste läbilöökide, nende tekkepõhjuste ning emissioonivoolude uurimine kõrgetes elektriväljades olevatel metallpindadel
Sergei Vlassov – Üksikute nanostruktuuride tribomehaaniliste omaduste määramine reaalajas

Keemia ja molekulaarbioloogia
Angela Ivask – Nanosuuruses osakeste ja rakkude vastasmõjud ja nende roll nanomeditsiinilistes rakendustes
Tanel Tenson (kollektiivi juht), Vasili Hauryiliuk, Arvi Jõers, Niilo Kaldalu, Karin Kogermann, Ülo Maiväli, Mart Putrinš – Antibiootikumide toime ja resistentsuse mehhanismid

Tehnikateadused
Irina Hussainova – Hierarhilise struktuuriga multifunktsionaalsed hübriidmaterjalid tööstuslikuks läbimurdeks
Jarek Kurnitski – Liginullenergiahoonete süsteemipiirid ja tehnilised lahendused
Peeter Laud – Privaatsus – tehnikad ja analüüsid
Vahur Oja – Keemiatehnilised arendused toetamaks põlevkivi säästvat väärindamist
Jaan Raik (kollektiivi juht), Gert Jervan, Artur Jutman, Maksim Jenihhin – Usaldusväärsete arvutisüsteemide projekteerimismeetodid ja arhitektuurid
Väino Sammelselg, Jaan Aarik, Jekaterina Kozlova, Lauri Aarik, Maido Merisalu – Õhukesed kaitsekatted ja tehnoloogiad nende valmistamiseks
Marina Trapido (kollektiivi juht), Anna Goi, Niina Dulova, Marina Kritševskaja – Kaasaegne keskkonnatehnoloogia orgaaniliste mikrosaasteainete eemaldamiseks
Jaak Truu – Uute mikroobsetel protsessidel põhinevate keskkonnatehnoloogiate arendamine

Arstiteadus
Jaak Jürimäe – Laste kasvu ja arenguga seotud aspektid puberteediperioodil: longitudinaaluuringud
Ana Rebane – MikroRNA-d kroonilistes immuunsüsteemi haigustes
Joel Starkopf ja Annika Reintam Blaser – Kõhuõõnesisese rõhu tõus ja seedetrakti puudulikkus intensiivravi haigetel
Anneli Uusküla – HIV levik ja leviku tõkestamine: tõenduspõhisus praktika alusena
Margus Viigimaa – Arteriaalse hüpertensiooni diagnostika ja ravi tehnoloogilised innovatsioonid

Geo- ja bioteadused
Ülo Niinemets – Taimede fotosünteesi kohanemise ja kohastumise mehhanismid: lehestikugradientidest globaalsete mustriteni
Helje Pärnaste – Enam kui poole miljardi aasta vanuse liitsilma struktuuri ja funktsiooni uurimine
Toomas Tammaru ja Tiit Teder – Võrdlevad uurimused putukatel: evolutsioonilisest ökoloogiast praktilise looduskaitseni
Siim Veski (kollektiivi juht), Anneli Poska, Triin Reitalu – Uudne perspektiiv õietolmu analüüsis: värske lähenemine mineviku kliima, inimese ja taimkatte seostele

Põllumajandusteadused
Rein Drenkhan – Invasiivsete dendropatogeenide varajane tuvastamine ja levikuanalüüs
Aveliina Helm − Poollooduslike rohumaade ökoloogia, majandamine ja taastamine põllumajandusmaastikes
Eve Runno-Paurson – Kartulikasvatusele oluliste patogeenide uuringud: kartuli-lehemädaniku tekitaja populatsioonid Baltikumis ja kuivlaiksuse suurenenud roll kartulipõldudel
Eve Veromann (kollektiivi juht), Luule Metspalu, Külli Hiiesaar, Enno Merivee – Keskkonnasäästlikud strateegiad integreeritud taimekaitses 2014-2017

Sotsiaalteadused
Andrey Makarychev – Venemaa, Euroopa Liit ja nende ühised naabrid: poliitilised diskursused ja kultuurilised representatsioonid
René Mõttus – Isiksuse teooria ja individuaalsete erinevuste elulised tagajärjed
Ringa Raudla – Riigi rahanduse arengud ja väljakutsed kriiside ajal ja nende järgselt Eestis ning Euroopas
Priit Vahter – Teadmiste siire ja ettevõtete koostöötegevus innovatsiooni ning tootlikkuse tegurina

Humanitaarteadused
Epp Annus – Nõukogude süsteemi kui postkolonialismi praktika uudse kultuuriteoreetilise käsitluse eest
Martin Ehala – Identiteedi märgiteooria välja töötamine Eesti keelekeskkonna uuringute põhjal
Ado Lintrop – Eesti ja soome-ugri rahvaluule ja -usundi uurimise eest
Ahti-Veikko Pietarinen – Loogika, vaim ja tähendus: Uurimusretked märkide maal
Rein Raud – Kultuuriteoreetilised uurimused

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht