Muusikamaailm

Priit Kuusk

Maailma muusikapäevad Sydneys World New Music Days, ISCMi festival, toimus ühingu 88aastase ajaloo jooksul esmakordselt Sydneys (30. IV – 9. V), programmi oli valitud u 80 teost üle 700 esitatu seast 52 riigist. Tava järgi saavad eelistuse end näidata korraldajad (ja lähinaabrid), võttes see-eest enda õlgadele põhiosa ettekandeist. Maade kaupa: u 40 riigist oli vähe esindatud Kesk- ja Lääne-Euroopa, polnud Ukrainat, Valgevenet, Kesk-Aasia ja Kaukaasia  riike, Norrast oli Herman Vogt, Lätist Sandra Ratniece ja Leedust Vaclovas Augustinas, venelasist Jelena Firssova ja Georgi Dorohhov, Taanist neli ja Rootsist viis ning Soomest koguni seitse autorit.

Festivali žürii pani uusloomingu kõrvale kavasse oma algatusi varasemate teostega (Ph. Glass, S. Reich, G. Grisey, O. Golijov, E. Carter, E. Rautavaara, E.-P. Salonen, juubilarid A. Sallinen ja A. Pärt). Austraaliast esitati enam kui 30 autori teoseid (rida esiettekandeid), tuntumad Elena  Kats-Chernin, Liza Lim, Ross Edwards, Carl Vine, Peter Sculthorpe, Ian Munro, mõned mitmegi teosega; 9 helilooja teoseid esitati ka Uus-Meremaalt. Hästi oli esindatud Eesti: lisakonkursil „Momentary Pleasures” (välküritus) osutus 200 palast 22 hulka valituks Pärt Uusbergi klaverilugu „Paradiis” (esitus 4. V); meilt põhiprogrammis ainsana Tatjana Kozlova „Liikumatuse dimensioon”, autori kohalolekul esitati teos 5. V (saksofonist Michael Duke ja Match Percussion).  Arvo Pärdi juubeliaasta, sümboolselt ka Euroopa päeva puhul lõpetas kogu suurfestivali tema „Berliini missa” Sydney Kammerkoorilt Paul Stanhope’i käe all.   

Muusikateatribiennaalil Münchenis 

Hans Werner Henze 1988. aastal alustatud uue muusikateatri biennaal kestab sisukalt praegu Peter Ruzicka juhtimisel, seekord moto all „Teise pilguga”. Mõjusa eelmänguna esietendus 22. II Baieri Riigiooperis Péter Eötvösi ooper „Saatanate tragöödia”. Philipp Maintzi (s 1977) „Maldodori” ja Márton Illési (s 1975) „Valge vürstinna” esietendustele aprilli lõpul järgnesid viis tellitud lühiooperit (6. V), suur ühisprojekt „Amazonas” (Klaus Schedli ja Tato Taborda  muusikaga, 8. V) ja Lin Wangi (s 1976) „Allikas” (9. V), avaõhtutel Ruzicka vestlused heliloojatega. Kontserdid (unikaalsed kavad!): Müncheni Filharmoonikud (dir Johannes Kalitzke), Deutsches Symphonie-Orchester Berlin (Susanna Mälkki), Viini Raadio SO (Stefan Asbury), Müncheni Raadio orkester (Ulf Schirmer), Munich Arts Ensemble, siingi 7 esiettekannet; lisaks mitmetahuline haridusprogramm.   

Sounds New festival 2010

Ühenduse Sounds New kaasaegse muusika festival „Seitse” („Sümbolism ja numeroloogia muusikas”) Londoni lähistel pakkus 7.–16. V kuni seitse üritust päevas (7 figureeris kavades kõikvõimalikult),  kontserdipaikadeks Canterbury katedraal ja Christ Church University, Gulbenkiani teater jt: 23 esiettekannet, nüüdismuusika klassika (Xenakis, Cage, Adams, Crumb) ja uue muusika kõrval Mahler, Schönberg, Milhaud, Weill kuni Balakirevi „Islamei” seadeni; esinemas Ensemble Intercontemporain, Aurora Orchestra, Cantus Ansambl, Ossian Ensemble jpt, lisaks filmid, töötoad, kohtumised.   

Eesti muusikuid maailma lavadelt

Tippsündmused: 4.–9. V oli kolm eesti heliloojat maailma muusikapäevade kavas Sydneys: Tatjana Kozlova, Pärt Uusberg ja Arvo Pärt.  Täna juhatab Neeme Järvi London Philharmonic Orchestra ees Royal Festival Hallis Sergei Rahmaninovi Ühingu galakontserti.

1. V Erkki-S ven Tüüri VIII sümfoonia teine esiettekanne Edinburghis (Šoti Kammerorkester, dir Olari Elts). Lauri Vasar Almavivana „Figaro pulmas” (dir Peter Schneider), 6., 9., 13. V Escamillona „Carmenis” Hamburgi Riigiooperis.

1.–7. V N. Järvi kontserdid Dresdeni Riigikapelliga: Dresdeni Semperoper, Frankfurt, Stuttgart,  Freiburg. Kahes kavas R. Strauss (sol Christiane Oelze, Melanie Diener) ja Beethoveni Kolmas.

3.–5. V Mihkel Kütson Dortmundi Filharmoonikute ees: Bergi Sonaat op. 1, Glazunovi Viiulikontsert (Sophia Jaffé), Brahmsi-Schönbergi Klaverikvartett op. 25.

4.-5. V Anu Tali ja Põhjamaade SO Viini Kontserdimajas ja Mariboris, kavas sh Pärdi IV sümfoonia.

6. V juhatas O. Elts Helsingis Mendelssohni „Paulust” (segakoor Latvija, Helsingi LO, sol-d Soile Isokoski, Jenny Carlstedt, Topi Lehtipuu, Tommi Hakala). Paul Mäe hooaja lõppkontsert Uppsala KOga: Brahmsi Viiulikontsert (Nils-Erik Sparf), Rolf Martinssoni Kammerkontserdi nr 2 esiettekanne, Alfvén, Kodály.

6.-7. V Siiri Sisask ja Kristjan Randalu kvartett Einbeckis (kaastegev Helenos Quartett, sh vioolal Liisa Randalu) ja Hannoveris Masala festivalil.

6. ja 8. V Paavo Järvi ja Cincinnati SO: Tšaikovski I klaverikontsert (Aleksander Toradze),  orkestristseenid Wagneri „Nibelungide sõrmusest”. Kristjan Järvi Lyoni Rahvusorkestri ees: R. Straussi Divertisment, Piazzolla Bandoneonikontsert (Carel Kraayenhof), Stravinski „Pulcinella”.

6.–10. V Tallinna Poistekoor (dir Lydia Rahula) II laste koorifestivalil Moskvas ja Vladimiris, kavades Kreek, Sisask, G. Taniel, E. Meister, P. Pruuli.

7., 11. V Ain Anger Basiliona „Sevilla habemeajajas”,  30. V ka kuningas Heinrichina „Lohengrinis” Viini Riigiooperis.

10. V K. Järvi ja Absolute Ensemble Kölni Filharmoonias: „Absolute Bach Re-invented”.

17.–24. V Kristjan Randalu esinemine New Yorgis (klubid Smalls, Greenwich Village Bistro, Blue Note) ansamblites Ari Hoenig Quartet, Jocelyn Medina Group, Patrick Cornelius Group. 19. V Allar Kaasik solistina Tõnu Kõrvitsa „Seitsme linnu seitse und” ettekandel Ogres  (segakoor Latvija, dir Māris Sirmais).

19.–21.V P. Järvi Frankfurdi Raadio SO ees: Britteni Viiulikontsert (Janine Jansen), Bruckneri Kuues (21. V ülekanne raadios ja TV-s).

24.–29. V FRSO kontserdid Hiinas (Hangzhou, Suzhou, EXPO-l Shanghais) ja Lõuna-Koreas (Masan, Soul): Weberi avamäng „Euryanthe”, Mozarti „Praha” sümfoonia, Bruckneri Kuues; Weber, Brahmsi I kontsert (Kun Woo Paik), Dvořáki Üheksas. 

21.-22. V Arvo Volmer ja Adelaide’i SO: Tšaikovski, Chopini II kontsert (Peter Jablonski), Berlioz, Bernstein.

22. V pühenduskontsert Veljo Tormisele Festival de la Voix Châteauroux’s helilooja kohalolekul: esitas kammerkoor Mikrokosmos, dirigent Loïc Pierre.

22.-23. V Iris Oja ja Ulla Krigul tõid Dubultis ja Talsis esiettekandele Tõnu Kõrvitsa teose „An Tionnsgann”. 

22., 24., 25. V K. Järvi Orchestra Nazionale di Santa Ceciliaga Roomas: Stravinski „Pulcinella” süit, Gulda Tšellokontsert (Gabriele Geminiani), Rahmaninovi „Sümfoonilised tantsud”.

27. V juhatas ta Taani Rahvuslikku SOd Kopenhaagenis: Ginastera, Piazzolla (sol Carel Kraayenhof), Revueltas.

22., 25., 29. V M. Kütsoni õhtud Flensburgis Donizetti „Armujoogiga” (Schleswig-Holsteini teater). 

23. V Corelli Consort Viinis Liechtensteini palees (2 kontserti): Corelli, Geminiani, Rameau, Roman, Meder.

26. V Mari-L iis Uibo sooloõhtu Pariisis, klaveril Eduard Oganesjan: Bach, Beethoven, Brahms, Piazzolla, Andres Uibo „Bach peeglis”.

27. V A. Uibo Varssavis 20. vaimulikul festivalil: Buxtehude, Bach, Pärdi „Annum per annum”, Uibo „Apocalypsis Symphony”. Varasemast.

26.-27. IV Eesti Rahvusmeeskoor  Bremenis koos Bremeni Filharmoonikutega: Schuberti „Vaimude laul vete kohal” ja Brahmsi „Aldirapsoodia”, dirigent Markus Poschner.

26.–29. IV saavutas klaveriõpilane Sigrid Vardja (Otsa kool) I preemia Barletta konkursil Itaalias.

22.–25. IV olid Pärnu Piigad (dir Toomas Voll) ja Viljandimaa kammerkoor (T. Voll, Jüri Liiva, Kadi Ritsing) edukad Bratislava festivalil „Slovakia Cantat”.

22. IV M. Kütson ja Dresdeni Staatskapelle: Haydni Sümfoonia nr 44, Mozarti Oboekontsert,  Schönbergi „Verklärte Nacht“.

17. IV sai TTÜ meeskoor (Peeter Perens) II preemia ja Yleisradio eripreemia L. Madetoja konkursil Espoos, Hirvo Surva oli žüriis.

13. III juhatas Arvo Volmer Mahleri „Tuhandete sümfooniat” Adelaide’i festivali lõpetuseks: Adelaide’i ja Tasmania SO, 500 liikmega koor, solistid.

Arvo Pärdi esitusi mais: 1. V „Fratres” Adelaide’is (Dmitri Sitkovetski), „Tabula rasa” balletina Augsburgis (lav Lauri Stallings) ja „Für Alina”  Strasbourg’is (John Inger). 7.–18. V „Como cierva sedienta” Budapesti Festivaliorkestrilt (dir Iván Fischer, Collegium Vocale Gent): Budapest, Antwerpen, Brugge, Dresden, Amsterdam, Zagreb jm. 11. V „Hümn Suurele Linnale” festivalil „Klangfrühling“ (Eduard ja Johannes Kutrowatz). 15. V „Alleluja-Tropus” (Cantori New York), „Silvanuse laul” Kanadas (Kamploops Symphony), „Triodion” New Yorgis (Canticum Novum Singers, dir Harold Rosenbaum). 16. V „Berliini missa” Reykjavíkis ja Porvoos (EricOlof Söderström), „Te Deum” Washingtonis (Borusan PO, dir Richard Giarusso). 17. V „My Heart’s in the Highland”, 21. V „De profundis”, „Pari intervallo”, „La Sindone” ja „7 MagnificatAntiphonen” (Canberra Camerata) ning „Meie aed” Lienzis. 22. V „Cantus”, „Cecilia, vergine romana”, „Fratres”, „Veni creator”, IV sümfoonia (Lublini FO, dir Cem Mansur). 29. V „Te Deum” (Sinfonietta Dresden), 30. V „Cantus” Soulis,  „Fratres” Norras ja Hollandis.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming