Veneetsia kunstibiennaalil avati Eesti rahvuspaviljon

Clipboard01Täna, 7. mail kell 16 avatakse pidulikult Veneetsias Palazzo Malipieros Eesti paviljoni näitus „NSFW. Esimehe lugu”. Eesti osaleb rahvuspaviljoniga Veneetsia biennaalil juba 10. korda, pannes rahvusvahelise kunstielu tippsündmusele seekord välja kunstnik Jaanus Samma ja tunnustatud itaalia kuraator Eugenio Viola näituse  „NSFW. Esimehe lugu”. Näituse korraldajaks on Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus, Eesti paviljoni komissar on keskuse juhataja Maria Arusoo.
Jaanus Samma näitus räägib tagakiusamisest totalitaarses ühiskonnas, kus eraeluliste aspektide kriminaliseerimise läbi olid potentsiaalselt ohustatud kõik kodanikud. Samma keskendub oma uurimuslikus kunstiprojektis täpsemalt nõukogude perioodi geiajaloole – teemale, millest pole seni piisavalt räägitud. Et mõista meie tänast ühiskonda, peame küsima, kust me tuleme, ja rääkima ajaloost. Kunstnik Jaanus Samma paneb Veneetsias välja jutustuse, mis puudutab väga paljusid inimesi, keda riigipoolne sekkumine igapäevaelu intiimsfääri nõukogude perioodil isiklikult puudutas. Fiktiivse ooperi fragmentidena esitletud foto- ja filmiinstallatsioon annab kunstilise üldistuse nõukogude kolhoosiesimehest, kes peale süüdimõistmist homoseksuaalsuses kaotas oma ühiskondliku positsiooni ja elas läbi alandusi. Kaotades kõik, sai Esimees totaalselt suletud ühiskonnas justkui täiesti vabaks ja temast sai omamoodi paralleelmaailmas tegutsenud lindprii. Ooperi vorm loob distantsi, mille abil mõtestada lähiminevikku tänapäeva perspektiivist.
Videoteosed on valminud koostöös režissöör Marko Raadiga. Näituse muusika on loonud noor eesti helilooja Johanna Kivimägi Maarja Kangro tekstile. Näitust saatvad trükised on kujundanud Brit Pavelson. Kahe-osalise näitusekataloogi „NSFW. A Chairman’s Tale” annab Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus välja koos kirjastusega Sternberg Press. Näituse kataloogi koostajad on Rebeka Põldsam ja Eugenio Viola, autorid Maria Arusoo, Rebeka Põldsam, Eugenio Viola, Maarja Kangro, Slava Mogutin, Kevin Moss ja Riikka Taavetti. Kataloogi täiendavad valitud fotod ja reprod näituselt. Kataloogi teise osa „Criminal Case” on kunstniku tehtud intervjuude ja arhiivimaterjalide põhjal kokku pannud Martin Rünk ja Jaanus Samma.
Näitus Veneetsias jääb avatuks 22. novembrini, kogu perioodi vältel töötavad Eesti paviljonis näitusevalvuritena Eesti Kunstiakadeemia ja Eesti Muusikaakadeemia tudengid.
Jaanus Samma (1982) on õppinud Eesti Kunstiakadeemias graafikat ja õpib hetkel Eesti Kunstiakadeemia doktoriõppes. 2013. aastal võitis Jaanus Samma Eesti olulisima kunstiauhinna Köler Prize’i grand prix ja publikupreemia. Samma kunst on mitmekülgne ja käsitleb muuhulgas erinevaid mehesuse teemasid. Ta on osalenud mitmetel grupinäitustel ja korraldanud isiknäitusi Eestis ning rahvusvaheliselt alates 2005. aastast. Jaanus Samma loomingust saab rohkem teada ETV2 saatest „Meie aja kunst“ (2014).
Eugenio Viola (1975) on Napoli Madre muuseumi peakuraator, kes on Eestis varem kureerinud Mark Raidpere näituse EKKMis (2013) ja koos Reet Varblasega Orlani näituse Tallinna Kunstihoones (2008) ning töötanud koos maailmanimedega nagu Marina Abramović, Teresa Margolles ja Tanja Bruguera. Lisaks kuraatoritööle töötab Viola õppejõu ja kunstiteadlasena, olles koostanud muuhulgas kunstnike Hermann Nitschi (2013), Marina Abramovići (2012) ja Orlani (2007) monograafiad.
Näituse kodulehekülg on www.chairmanstale.com
Kunstniku kodulehekülg www.jaanussamma.eu
KKEK kodulehekülg www.cca.ee

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht