Eesti rahvusvahelistumise maamärk avalikus ruumis

TÕNU VIRVE

Võistlustöö „Pirni juurest paremale“.

Võistlustöö „Pirni juurest paremale“.

Rahvusvaheline mõõde on nüüdiskultuuri lahutamatu osa. Möödunud sajandi kahekümnendatel lõid kõrgharidusega noored avangardistid Eesti vabariigi, ehitasid üles modernse riigi ja eesti omakultuuri. Rahvusvahelistumine tähendas tookord sama, mida praegugi: olla tuntud ja konkureerida võrdsena globaliseeruvas maailmakultuuride peres.

Kui majanduse olukord muutub kiiresti, siis inimese mõttemaailma ümberkujunemine võtab aega. Viiskümmend aastat elu suletud tsoonis ja Eesti ajal üles ehitatud kultuuriruumi hävitamise tagajärjed on mõjunud paarile kultuurieliidi põlvkonnale laastavalt. Juurdunud mõtteviis on visa kaduma. Mineviku varjud on tuntavad mitme tegevpoliitiku arusaamades. Kõik tulevad oma lapsepõlvest ja kannavad kaasas vanemate käsulaudu. Paljud erksa olemisega noored on tundnud seisva konnatiigi lehka ning läinud maailma, läbima vaimselt ergastavat puhastustuld. Selle stiilseid võrseid on märgata juba usinasti tärkamas.

Eleringist on kujunenud energeetika kompetentsikeskus, mis panustab ka teadus- ja arendustegevusse. Atraktiivse tööandja maine kujundamine noorte talentide silmis aitab ettevõttel edukalt toime tulla vastutusrikka rolliga. Masti disainlahenduse võistlusega on Elering edendanud eesti kultuuri rahvusvahelistumist, mõjutanud meie ühiskonda ja avalikku ruumi ning andnud teedrajava võimaluse rahvusvahelise kogemusega noortele disainitalentidele. Selline ettevõtmine võiks leida järgimist teistegi suurettevõtete hulgas.

Võistlusobjekt oli Eleringi Harku-Lihula-Sindi 330/110kilovoldise kõrgepingeliini planeeritav nurgamast Ääsmäe-Haapsalu ja Risti-Virtsu maantee ristmiku lähistel, Kuistlema raba servas. Kuistlema raba on loodus- ja linnuala, ent seal asub ka Lääne-Eesti suur liikumisteede ristmik, mida läbib iga päev hulk sõidukeid. Võistlustingimuste kohaselt pidi mast sobima etteantud asukohta, olema atraktiivne ja tõstma inimeste teadlikkust elektrisüsteemi olulisusest.

Žürii otsustas 18 laekunud töö hulgast tunnistada võistluse võitjaks ideekavandi märgusõnaga „Soorebane“, mille autorid on arhitektid Sille Pihlak ja Siim Tuksam. Noorte disainerite loodud objekt sobib ideaalselt keskkonda ning kajastab 10 000 aastat vana metsarahva ürgsemaid kultuurikihistusi. Väidan, et võidutöö on esimene rahvusvahelistumise maamärk Eesti avalikus ruumis – noored kirgastavad maastikku ja mõtestavad seda ümber.

Võistlustööd jätsid näitusel mulje, justkui oleks tegu tulnukate salasõnumiga tarbijaühiskonnale. Juba antiikajal tunti selliseid elektrinähtusi nagu välk, Elmo tuled ja loomne elekter. Näituselt tulid minuga kummitusena kaasa võistlustööde „Hõõgniidistik“ ja „Pirni juurest paremale“ ideed. Mõttes kandusid objektid elava liiklusega Tallinna-Tartu maantee äärde Ants Paju rajatud Põltsamaa Sõpruse parki, kus kümme aastat tagasi leidis koha kujur Tauno Kangro rahvusromantilises vaimus vormitud hiidskulptuur „Kündev Kalevipoeg“. Tööstusrevolutsiooni sündi tähistava elektripirni vorm ning rahvusromantilise vormikeelega Kalevipoeg ühinesid mu vaimusilmas sümbolistlikuks „Koidu ja Hämariku“ keemiaks. Kui Elering jätkaks andekate disainerite ideed ja inimeste teadlikkuse tõstmist elektrisüsteemi olulisuse osas ning lisaks armastuse elektriseeriva jõu, võiks hiiglaslik elektripirn Koit valgustada Hämarik-Kalevipoja igavest töörügamist küll. Oleks üks ulmeline ajaloo maamärk ka Kesk-Eestis. Kohtume pirni juures!


Eleringi kõrgepingeliini masti disainlahenduse ideevõistlus

I preemia – „Soorebane“, Sille Pihlak ja Siim Tuksam (PART)

II preemia – „Võrk“, Rene Sauemägi (Das)

III preemia – „Electrify“, Quirin Krubholz (Madame Architects, Austria)

Ergutuspreemiad – „Elektrihiis“, Ljudmilla Georgijeva, Tiia Vahula, Margit Aule (Kaos ja UnSeen)

Nõel“, Lembit-Kaur Stöör, Ülo-Tarmo Stöör, Silver Liiberg (Öö-arhitektid)

Äramärkimine – „Kurluu“, Helina Maalt, Joanna Kordemets, Annika Laidroo, Illimar Truverk, Sander Paljak (Arhitekt 11)

Žürii: arhitektid Toomas Tammis ja Urmas Muru, disainer Maria Pukk ning Eleringi esindajad Kalle Kilk ja Ain Köster

Võistlustööde näitus oli vaadata Viru keskuses augusti lõpuni, töödega saab tutvuda Eleringi kodulehel elering.ee/disainimasti-ideekonkursile-laekunud/

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht