In memoriam: HEINO UUETALU

HEINO UUETALU

16. VII 1930 – 5. VIII 2013

 5. augustil lahkus Eesti muinsuskaitse raudvara ehitusinsener Heino Uuetalu. Heino Uuetalu oli Eesti insenerikunsti parimate traditsioonide kandja, kelle kaudu on meieni jõudnud teadmine, et ehituskultuur on oluline osa meie rahvuskultuuri tervikust.

Heino Uuetalu oli aastakümneid seotud meie kultuuriväärtuste hoidmise, väärtustamise ja kaitsega, tema tähelepanu all olid olulised sümbolmälestised nagu Niguliste kirik, Tallinna linnamüür, Toompea, Narva linnus ja bastionid. Nende mälestiste säilimisel on olnud eluliselt tähtsad Uuetalu kui loova inseneri originaalsed tehnilised lahendused. Samavõrd oluline on olnud ka Uuetalu kui muinsuskaitse valdkonna ühe juhtiva ideoloogi ning administraatori roll.

Heino Uuetalu lõpetas 1954. aastal Tallinna Polütehnilise Instituudi ehitusinsenerina 1957. aastast kuni väga kõrge eani vastutas ta mitmetel ametipostidel meie ehitatud pärandi käekäigu eest. Uuetalu jaoks oli mälestiste kaitse missioon, sestap oli ta üks hinnatumaid nõuandjaid ja õpetajaid noorematele kolleegidele.

Heino Uuetalu on toetanud Eesti mälestisi nii kriitilistel kui ka rahulikumatel aegadel. Nii taastati tema eestvedamisel pühakodadele keerulistel 1960. ja 1970. aastatel Lihula, Juuru ja Ambla kiriku tornikiiver. Tema pakutud tehniliste lahenduste ja järelevalve all sai uue tornikiivri ka 2002. aasta tulekahjus rängalt kannatada saanud Tallinna Püha Vaimu kirik.

Heino Uuetalu nime seostub paljude meie linnustega. Kesk- ja uusaegsete, arvukatest sõdadest ja ajahambast puretud linnuste püsimise tagamisel on tõhusamaks osutunud just Heino Uuetalu loomingulised lahendused näiteks Maasi, Toolse ja Haapsalu linnuse, aga kui ka Narva bastionimüüride õnnestunud kindlustamisel. Uuetalu kätt on tunda ka Viljandi, Karksi, Vastseliina, Vasknarva ja Põltsamaa linnuse ning Padise kloostri ennistamisel.

Huvitavatest tehnilistest lahendustest tuleb kindlasti esile tõsta ka Eestis ainulaadse, Hohenhaupti ehk Glehni lossi kasvuhoone ennistamist. Uuematest töödest on Tallinna Ingeri bastioni käigud kindlasti üks tuntumaid.

Väga olulisel kohal Heino Uuetalu töös oli Eesti kirikute kaitse. Kindlasti tuleb esile tõsta Eesti ühe erilisema ja restauraatoritele ühe keerulisema, Tartu Jaani kiriku restaureerimistööd, aga ka Eesti suurima kiriku, Narva Aleksandri kiriku taastamine, Tallinna Issandamuutmise kiriku, Kursi, Puhja ja Avinurme kiriku ja veel paljude teiste juures tehtu. Igaüks neist on vajanud omamoodi lähenemisnurka ja lahendusi. Heino Uuetalule usaldati Eesti kõige keerulisemad, annet ja nutikust nõudvad mälestised. Märkimata ei saa jätta ka Uuetalu rolli Eesti tuletornide ja maa-arhitektuuri väärtustamisel ja hoidmisel.

Oma suure kogemuse tõttu oli Heino Uuetalu aastaid muinsuskaitse nõukogu alalise arhitektuurimälestiste ekspertnõukogu liige ning rahvusvahelise mälestiste nõukogu ICOMOSi Eesti komitee asutajaliige.

Heino Uuetalu õpetas tudengeid nii Eesti Kunstiakadeemias kui ka Tallinna Kõrgemas Tehnikakoolis, ta oli üks oodatumaid lektoreid Säästva Renoveerimise Infokeskuses ja mujal pärandi kaitset tutvustavatel koolitustel. Aastakümnete jooksul avaldas Heino Uuetalu mitmeid artikleid muinsuskaitsele pühendatud kogumikes.

Oma teenete eest Eesti pärandi hoidmisel sai Heino Uuetalu 2007. aastal Valgetähe teenetemärgi. Heino Uuetalu oli Eesti muinsuskaitse väärikas eeskuju.

Muinsuskaitseamet

Kultuuriministeerium

Tallinna Kultuuriväärtuste Amet

Eesti Kunstiakadeemia

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht