Pealelend – Helena Koop, „Disainiöö“ disainijuht

MERLE KARRO-KALBERG

sirp_2016_35_0021__art_r2

Septembri keskel tuleb XI „Disainiöö“. Mida võib sellelt festivalilt sel aastal oodata?

„Disainiöö“ festival toimub 12. kuni 18. septembrini ja selle juhtmõte on „Mõtestame disaini teisiti“ („Redefining design“). Festivalil saab publik tutvuda disaini uute suundumustega. Lisaks harjumuspärasele kolmedimensioonilisele ja kommunikatsioonidisainile saab kuulda ka muudest disaini distsipliinidest, näiteks sotsiaal- ja toidudisainist. Osaleda saab juhtmõttest kantud seminaril, kus disaini suundumusi tutvustavad rahvusvaheliselt tunnustatud disainerid ja professionaalid USAst, Soomest, Rootsist, Portugalist, Eestist, Itaaliast ja Austriast. Festivali peaesineja on humanitaarkriisides karastunud arhitekt Cameron Sinclair.

Seminari ja töötubade kõrval on rohkelt ka loenguid ja näitusi. Soovitan osaleda loengusarjas „Mina olen disainer“, kuhu seekord ootame oma kogemusest ja õppetundidest rääkima disainereid ja loovinimesi, kes seni on võib-olla natuke arglikult pigem tagaplaanile hoidnud ning kellega laiemal avalikkusel pole olnud võimalust tutvuda.

Festival toimub sel aastal Kultuurikatlas, kinos Helios, Viru keskuses ning disaini- ja arhitektuurigaleriis. Kõik viis meelt paneb tööle Stella Soomlaisi installatiivne tajude labürint-näitus „Kotidegustatsioon“, mis ühendab visuaalse tunnetuslikuga, pakub vaatlejale võimaluse aistingute kaudu tema loominguga suhestuda. Esmakordselt saab Kultuurikatlas liigelda ja ostelda Disainitänaval ja Moepõigus, kus on esindatud Eesti uusim disain.

Kellel on soovi panustada heategevusse ning soetada haruldusi ja unikaaldisaini, sel tasub kindlasti pärast 17. IX kell 18 toimuvat Disaini­tänava fiesta’t jääda edasi ka disainioksjonile, kus lisaks heale disainile saab kärtsu, mürtsu ja pauku, pealegi toimub see kohas, kuhu külastaja tavaliselt ei satu.

Sel aastal on taas võimalus tutvuda Eesti disaini paremikuga Viru keskuses, kus on üleval Eesti disainiauhinnale konkureerinud tööde paremik. Näitusel on väljas tootedisaini auhinna Bruno, graafilise- ja veebidisaini, teenuse­disaini ja noore disaineri preemia Säsi ning Noore Püssi nominentide tööd.

Kinos Helios saab pealkirja „Heliodisain“ all vaadata 14 näitust, mille hulgas on Eesti, Ungari, Tšehhi, Slovakkia ja Poola tudengitöid, samuti heliinstallatsioonid nii Eesti kui ka välismaa tegijatelt. Esmakordne on näitus „Idee maksab“, kus publikul on võimalus tutvuda seni avaldamata materjaliga. Nimelt toovad disainerid sahtlipõhjast välja visandid ja nn musta materjali ning seda näidatakse kõrvuti valmis tootega. Näha saab idee sündi ja selle arengut valmis objektini. Helioses avaneb ka ajutine pood Paljas Pada, pakendivaba kauplus, kust saab soetada nii toitu, kosmeetikat kui ka pesuaineid. Kino Heliost võiks juba niisamagi külastada, sest tegu on äärmiselt inspireeriva ja ainulaadse keskkonnaga, kuhu muul ajal ligi ei pääse.

Ka meluprogramm on lai, nii et igaüks saab leida endale sobiva. Moehuvilised on oodatud 18. IX rõivadisainietendusele, kus esitlevad oma kollektsiooni Ivo Nikkolo, Amanjeda ja Woolish. „Disainiöö“ festivali järelpidu on nii salajane, et asukoht selgub alles ürituse toimumise päeval. Kel huvi näha disaini telgitaguseid, võiks kindlasti ühineda ekskursiooniga.

Disainiga võib kohtuda kõikjal linnas: nimelt avavad satelliit-programmi raames oma uksed disainibürood ja -stuudiod ning kutsuvad inimesi uudistama oma töökodasid, töökohti. Tutvuda saab uuenduslike rõivatootmisvõtetega, valmistada unikaalseid lampe, kuid viia ka lapsed moe töötuppa. Spekter on lai.

„Disainiööni“!

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht