Maakonnauudised

 

Viljandi

 

•Viljandi linnaraamatukogus oli oktoobrikuu rikas erinevate sündmuste poolest: olid rukkileiva nädal, soome-ugri hõimupäevad ja raamatukogupäevad.

•Üheks suuremaks ettevõtmiseks kujunes 12. X koos Eesti Ungari Instituudiga korraldatud Ungari päev. Vaadata sai maad tutvustavaid filme, raamatuid ja kuulsaima juugendarhitekti Ödön Lechneri mitmekülgset elutööd tutvustavat arhitektuurinäitust. Räägiti Ungari ajaloost ja sidemetest Eestiga, esines rahvamuusikaansambel Zagyva, maitsti rahvustoite.

•Raamatukogupäevade juhtmõte oli “Raamatukogu kaudu e-maailma”.Maakonnas oli mitmeid teemakohaseid üritusi: esitleti traadita internetiühenduse võimalusi, korraldati raamatukogutunde ja infootsinguvõistlusi. Eesti raamatu päeva tähistamiseks oli ka palju kohtumisi kirjanikega: Pärsti raamatukogus oli külas Enn Vaino, Ramsil Virve Osila ja Tarvastus kohtusid kirjandushuvilised Viljandimaa autori Heinrich Ojaga. Kirjandustuuriga käisid Karksi-Nuia ja Viljandi linnaraamatukogul külas Wimberg, Kerttu Rakke, Peeter Sauter ja Olavi Ruitlane. Linnaraamatukogu ettelugemispäeval lugesid maagümnaasiumi ja C. R. Jakobsoni nim gümnaasiumi kooliteatrite õpilased K. A. Hindrey loomingut, lasteaialapsed kuulasid muinasjutte. Käidi lugemas ka haiglas ja hooldekodus. Raamatukoguhoidjatele korraldatud kirjanduse tundmise  ja infootsingu võistlusel osalesid edukalt ka Viljandimaa võistkonnad, mõlemal alal saadi teine koht. Maaraamatukoguhoidja päeval Raplas kuulutati parimaks  maaraamatukoguhoidjaks Ille Riisk Kõo raamatukogust. Koolivaheajal said lapsed vaadata multifilme, mängida ja vaadata raamatuid. 

•Kondase keskuses avati 26. X taani kirjaniku H. C. Anderseni muinasjutu “Vankumatu tinasõdur” originaalillustratsioonide näitus. Näitus valmis koostöös Eesti Ekspressi ning Taani Kultuuriinstituudiga ning on pühendatud rahvusvahelisele Anderseni aastale.

•Viljandi linnaraamatukogu lasteosakonnas olid Soome raamatuillustratsioonide näitusesarjas väljas Virpi Talvitie lasteraamatute illustratsioonid. Näituse vahendas Soome Instituut.

•Linnagaleriis said kunstihuvilised vaadata ka Eesti Klaasikunstnike Ühenduse aastanäitust “Katkised asjad”.

Maire Killar

 

JÕGEVAMAA

 

•9. X toimus Põltsamaa kirikus keskaja muusika ansambli Cantiga kontsert.

•14. – 16. X oli Põltsamaal külas Soome sõpruslinna Kokemäki meeskoor ja brassbänd.

•18. X külastasid Põltsamaad Raplamaa kultuuritöötajad. Külastati lauluväljakut, lossihoovi ja kultuurikeskust, kus toimus ka ümarlaud ja diskussioon kultuuriteemadel.

•22. X oli Põltsamaa kirikus juubelikontsert Põltsamaa linna aukodaniku Asta Kuurme auks.

•25. X toimus  Põltsamaa Allika Avatud Noortekeskuse pidulik avamine.

Andrei Atškasov

 

Tartumaa

 

•5. X avati Kõrveküla raamatukogus Alar Madissoni fotonäitus “Pooltund kirjanikuga”.

•12. X kohtus kirjanik Kerttu Soans Melliste Algkooli ja Kõrveküla Põhikooli õpilastega.

•20. X avati Vara raamatukogus Ester Sarali loodusfotode näitus.

•21. X oli Lohkva raamatukogus kohtumine Einar Laignaga.

•26. X tutvustas Mall Värva oma raamatuid Vedu raamatukogus.

•26. X jõudis Elvasse II kirjandustuur “Eesti kirjanikud Eesti raamatukogudes”.

•28. X kohtuti Tiia Kõnnussaarega Melliste raamatukogus. teemaks “Pere ja kultuuritraditsioonid” .

•28. X oli Elva linnaraamatukogus kohtumisõhtu Helga ja Enn Nõuga.

Hele Ellermaa

•13. oktoobrist novembrikuu lõpuni saab Tartu linnaraamatukogu Karlova harukogus vaadata fotonäitust “Linn mere ääres”. Eksponeeritud on pildid Haapsalust aastatest 1880 – 2005.

•14. X esitleti Tartu linnaraamatukogus kogu ajalugu hõlmavast trükist “Majad, raamatud, inimesed: 90 aastat Tartu linnaraamatukogu”.

•14. X kohtus Tartu linnaraamatukogu Tammelinna harukogus lugejatega kirjanik Erik Tohvri.

•18. X – 10. XII saab Tartu linnaraamatukogus vaadata näitust “Mälestusteraamatutega läbi Eesti ajaloo”. Välja on pandud isikuloolisi käsitlusi ja memuaare rahvuslikust ärkamisajast, revolutsioonidest ja sõdadest kuni Eesti Vabariigi iseseisvuse taastamise kajastusteni.

•26. X oli  Tartu linnaraamatukogu kohvikus kirjandusõhtu “Muinasjuttudest ja nende tõlgendamisest Robert Bly ja Marion Woodmani “Kuningneitsi” põhjal”. Jungiaanlikku lähenemisviisi muinasjutule vahendas Kristiina Ehin.

 •27. X rääkis Lemmit Kaplinski Bahama Pressist Tartu linnaraamatukogus ilukirjandusest Internetis ja Interneti-kirjandusest.

•27. oktoobrist novembri lõpuni saab Tartu linnaraamatukogu keskkogus ja harukogudes vaadata Taani Odderi valla laste maalitud pilte H. C. Anderseni muinasjuttude ainetel. Näituse “Muinasjutulised pildid” vahendas Taani Kultuuri Instituut.

Linda Jahilo

 

Muhumaa

 

•Porikuu kahel viimasel nädalal toimus Muhumaal looduslike pühapaikade ülevaatus, mille korraldasid Maavalla Koda ja Eesti Kirjandusmuuseum, osalesid veel Muhu muuseumi ja Tartu ülikooli arheoloogia kabineti töötajad ning Muhu maamõõtjad. Ülevaatuse käigus pühad paigad kirjeldati, pildistati ja kanti kaardile. Kohalikelt elanikelt koguti ka rohkesti rahvapärimust. Uurijad panid saarel salve ligi 30 tundi helisalvestisi, kümmekond tundi videosalvestisi ja 1800 fotot. Kogutud materjalid on hoiul nii Maavalla Kojas kui Eesti Kirjandusmuuseumis. Muhu pakkus uurijatele mitmeid üllatusi. Kui ülevaatuse alguses oli andmeid 28 pühapaigast, siis praeguseks on nimekirjas 59 hiit, püha kivi, allikat jm  olulist paika. Leiti mitmeid uusi pühi allikaid ja kive. Eriti väärtuslikuks leiuks peetakse külaelanike juhatuse järgi leitud hiiekohta.  Muhu põliskultuur ja selle seas pühapaikadega seotud traditsioonid on tugevad. Pea igas külas võib kohata inimesi, kes tunnevad pühapaikadega seotud kohalikku pärimust ja on nõus seda uurijatega jagama.

Auli Kütt

 

Raplamaa

 

•Lätis asuvat Madona sõprusrajooni külastas 37-liikmeline Märjamaa alevi naislauljate ja -tantsijate grupp. Anti kontsert kohalikus muusikakoolis ja peeti sõprusõhtu neid võõrustanud eakate kooriga, kus on koguni üle 60 laulja. Naiskoori külaskäik oli üks punkt Rapla maakonna ja Madona rajooni koostöölepingust. Naiskoor Paula oli oma Läti reisi aasta otsa kavandanud ja edasigi lükanud, sest jaanuaritorm viis Madona rahvamajalt katuse. Nüüd kutsusid nad kaasa ka naisrühma Ülejala Sussisahistajad, kellega tehti ka ühine kontserdimatk Norrasse.

Reet Saar

•Oktoobrikuu viimasel nädalal leidis aset rõõmus sündmus Märjamaa vallas Valgu Raamatukogus – nimelt sai täiendus siinne kogu pea 60 raamatu võrra. Põhiliselt on need nooremale lugejale mõeldud trükised, mis tänapäeval küllaltki kallid. Lahkeks annetajaks oli Kai Lauter, kelle esivanemate suguvõsa kunagisest Velise vallast pärit, tuntuim nende hulgas teatrimees Ants Lauter (1894 – 1973). Lugejad ja raamatukogu juhataja on väga tänulikud sellise  sammu eest. Annetamise traditsiooni jõudu näitab seegi, et  nii sündisid ka siinse raamatukogu mõtte  eelkäijate Velise Rahvaraamatu-kogu Seltsi (asutatud 1891), Nurtu Noorrahva Ühingu (1923) ja Valgu Haridusringi Valgus (1922) esimesed kogud.

Kalev Tihkan

 

Pärnumaa

 

•Pärnu keskraamatukogu perioodikasaali galeriis olid oktoobris välja pandud Bruno Sõmeri erakogust pärit laste- ja noorsooajakirjad aastatest 1923 – 1940. Kõige vanem on 1923. aastal ilmunud noorsooajakiri Ronk. Tutvuda sai ajakirjaga Eesti Skaut aastaist 1923 – 1938 ja ajakirja Lastemaailm 1935.-36. aastakäikudega. Kokku oli välja pandud 38 ajakirja.

 

•Pärnu keskraamatukogu trepigaleriis oli oktoobris väljapanek “Singing the World”, millega tutvustati afro-ameerika kirjanikke. Esitleti 23 kirjanikku ja anti lühiülevaade nende loomingust. Keskraamatukogu kogudes on kolme autori teoseid: James Baldwin, Walter Mosley ja Maya Angelou.

•28. X tähistati Pärnu keskraamatukogus eesti raamatu päeva. Lugejate ette astusid kirjanikud Eeva Park, Sass Henno, Jan Kaus ja Asko Künnap, kes Maire Liivametsa juhtimisel rääkisid kaasaegsest eesti kirjandusest.

•25. X – 24. XI saab Pärnu keskraamatukogu trepigaleriis vaadata Tiiu Kimberi fotonäitust “Akt ja loodus”. Välja on pandud 2005. aastal valminud 13 tööd.

Krista Visas

 

Saaremaa

 

•Oktoobri teisel poolel oli Kuressaare linnuse esimese korruse näitusesaalis avatud näitus “Autoralli”. Väljapanek, mille koostas Rando Aav, oli korraldatud seoses 38. rahvusvahelise Uno X Saaremaa ralliga 21. ja 22. X. Väljapaneku keskmes oli ligi poolsada suureformaadilist värvifotot kaheksalt autorilt. 2001. ja 2002. aasta Saaremaa rallist andsid ülevaate Alex Nakhapetovi tööd, mullusest Saaremaa rallist saab näha Rando Aava ja Erik Lepiksoni fotosid. Selle hooaja rallidelt on ekspositsioonis enim pilte Erik Lepiksonilt ja Karmen Vesselovilt. Lisaks värsketele fotodele oli autospordiajakirja rally.ee organiseeritud näitusel väljas hulgaliselt ajaloohõngulisi mustvalgeid pilte Tehumardi ja Saaremaa rallist, samuti Baltika rallist ning rallikrossidest. Fotomaterjal oli pärit peamiselt Mati Kersi ning Maidu Lempu erakogust.Fotodega kõrvu oli eksponeeritud Saaremaa autosportlaste võidetud karikaid, medaleid ja diplomeid. Samuti on näitusel väljas Saaremaa ralli rajalegendid aastast 1976 ning vanu võistlusautode numbrimärke.

Raul Salumäe

 

Põlvamaa

 

•J. Hurda nim Põlva Rahvahariduse Seltsi väljaandel ilmus järjekordne maakonna kodulookogumik “Minevikumälestusi 3”. Kogumikust leiab 24  artiklit  20 autorilt. Hulgaliselt on ka fotosid. Kogumik haarab teemasid viimase jääaja  lõpust kuni metsavendade tegevuseni pärast II maailmasõda. Tutvustatakse mitmete kultuuri- ja ühiskonnategelaste elu ja tegevust: Jaan Vahtra,  Peeter Sõukand, Meinhard Sumeri, Aleksander Jannes, Albert Ivask, Malle Mägi, Karl-Volrad Küttmann. Tehakse juttu Põlva ja vabariigi laulupidudest, Kanepi ja Võõpsu raamatukogu ajaloost, politseijaoskonnast Põlvas, Petseri Põhjalaagrist  Värskas jne.

Rein Vill

 

Läänemaa

 

•Lääne maavalitsuse haridus- ja kultuuriosakonna eestvedamisel valmis kogumik “Läänemaa koolid 2004”.  Viimati koostati samalaadne kogumik 10 aastat tagasi. Selle ajaga on tugevasti muutunud nii hariduse sisu kui ka  koolide välimus. Suuri kaotusi Läänemaa koolivõrk selle aja jooksul kandnud ei ole. Õpilaste puudusel on suletud kaks pisikest kooli: Vanamõisa ja Kloostri algkool, Vatla põhikoolist on saanud algkool, Liivi kool liideti Kullamaa keskkooliga. Liivil lõppes õppetöö sel aastal. Täna ei ole enam ka Taebla kutsekeskkooli. Kutseõpe toimub alates 2005. aastast uues moodsas Haapsalu kutsehariduskeskuses. Koolide kohta antakse raamatus lühiiseloomustus, ära tuuakse olulisemad daatumid ajaloost, õpetajad ja koolijuhid.

Ene Pajula

 

Järvamaa

 

•28 – 30. X peeti Mahtra rahvakoolis Marsile ning päikesesüsteemile pühendatud populaarteaduslik seminar. Marsist folklooris rääkis Mare Kõiva, müütides Enn Kasak jt.

 

Valgamaa

 

•7. X toimus Valga kultuuri- ja huvialakeskuses ajalookonverents, mis oli pühendatud püsiekspositsiooni “Lõuna- Eesti ühistöö” 5. ja Valga maakonna 85. aastapäev Muuseumis avatud Valga Pensionäride Liidu käsitöönäitus, Valga raekojas aga  pitsinäitus “Pits läbi aegade”.

•9. X toimus Valga kultuuri- ja huvialakeskuses kontsert “Üks päikeseline pai kogu perele”. Esinesid kultuurikollektiivid Valkast, Narvast ja Valgamaalt.

•26. X osalesid Valgamaa naisrahvatantsurühmad Nuustaku (Otepää) ja Tanuke (Keenis) Viljandis Kai Leete 95. sünniaastapäevale pühendatud kontserdil.

Eha Mandel

 

Võrumaa

 

•7. ja 8 X toimusid Võru kultuurimaja Kannel renoveeritud maja avapeod. Maja õnnestasid Võru Sümfoonilise Muusika Ühingu orkester, Segakoor Hilaro, Võru Teatriateljee, Eesti Nukufilm, Kandle tantsijad, Võru pillimehed.

•13. X esines Võru kultuurimajas Kannel Hortus Musicus kavaga “Helisev sild üle maade ja aegade”.

Ülle Lepp

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht