Glüfosaadisaaga: kes on kes ja mis on mis?

ÜLO NIINEMETS

AMPA – aminometüülfosfoonhape. Glüfosaadi esmane laguprodukt keskkonnas ja inimorganismis, mis on vähemalt sama toksiline kui glüfosaat. AMPA kumulatiivne mõju võib olla isegi tugevam, sest tema eluiga keskkonnas on pikem kui glüfosaadil.

*
BfR (Bundesinstitut für Risikobewertung) – Saksamaa Riskiuuringute Instituut (eestikeelses tekstis tavaliselt ei tõlgita). 2002. aastal viis läbi esimese riskihindamise glüfosaadi ELi turule lubamiseks ning osales glüfosaadi kasutusloa pikendamiseks vajaliku riskiuuringu koostamisel koos EFSAga aastatel 2012–2015.

*
ECHA (European Chemicals Agency) – Euroopa Kemikaaliamet. ECHA koordineerib Euroopa Liidu ülest tegevust kemikaalide ohutuks kasutamiseks, kaasa arvatud kemikaalide klassifitseerimine riskiastme järgi, õigusaktide rakendamine ja teavitustegevus. ECHA nõustas Euroopa Komisjoni glüfosaadi kasutusloa pikendamise menetluses 2017. aastal. ECHA paikneb Helsingis (Soome, vt https://europa.eu/european-union/about-eu/agencies/echa_et).

*
EFSA (European Food Safety Authority) – Euroopa Toiduohutusamet. EFSA annab teaduslikke nõuandeid toiduohutuse küsimustes, kaasa arvatud pestitsiidijäägid. EFSA koostas koos BfRiga glüfosaadi taaskasutusloa tarvis vajaliku riskiuuringu aastail 2012–2015. EFSA paikneb Parmas (Itaalia, vt https://europa.eu/european-union/about-eu/agencies/efsa_et).

*
Euroopa Liidu kvalifitseeritud häälteenamus – liiduüleste otsuste vastuvõtmiseks tarvilik hääletustulemus. Otsuse vastuvõtmiseks on vajalik vähemalt 55% liikmesriikide poolthääled, kes esindaksid vähemalt 65% ELi rahvastikust.

*
EU PAFF (EU Commission Standing Committee on Plants, Animals, Food and Feed) – Euroopa Liidu alaline taime-, looma-, toidu- ja söödakomitee. Liikmesriikide ekspertidest moodustatud kogu, mis nõustab Euroopa Komisjoni toiduga seotud valdkondades (toit ja toidujulgeolek, loomade tervis ja heaolu ning taimetervis).

*
Euroopa Komisjon – Euroopa Liidu täidesaatev organ, kes rakendab ELi poliitikat ja eelarvet, jälgib seaduste täitmist ning esitab seadusandlikke ettepanekuid Euroopa Parlamendile ja Euroopa Nõukogule.

*
Euroopa Komisjoni Apelatsioonikomitee (Committee of Appeal) – nõuandev organ, mis moodustatakse siis, kui hääletus kukub läbi mingi alalise komitee istungil. Alalise komitee istungil läbikukkunud otsuse üle võib Euroopa Komisjon lasta otsustada liikmesriikide esindajatest ad hoc moodustatud apellatsioonikomiteel. Seni on olnud vaja moodustada ainult kaks apelatsioonikomiteed: fütofarmatseutikumide apellatsioonikomitee (osales glüfosaadi kasutusloa pikendamise protsessis) ja geneetiliselt muundatud toidu ja sööda ja keskkonnariskide apellatsioonikomitee.

*
Euroopa Parlament – demokraatlikult valitav Euroopa Liidu organ, mis menetleb ELi õigusakte ja rahvusvahelisi lepinguid, kiidab heaks Euroopa Liidu eelarve ning teostab järelevalvet kõigi Euroopa Liidu institutsioonide, k.a Euoopa Komisjoni üle.

*
FAO (Food and Agriculture Organization of UN) – ÜRO Toidu ja Põllumajanduse Organisatsioon. FAO peamisteks eesmärkideks on maakera toiduga kindlustamine, alatoitluse all kannatavate inimeste hulga vähendamine, põllumajanduspoliitika ja põllumajandusliku tootmise efektiivistamine (vt https://vm.ee/et/uro-toidu-ja-pollumajanduse-organisatsioon).

*
Glyphosate Task Force (GTF) – glüfosaadi tootjafirmade agressiivne propagandaorganisatsioon (www.glyphosate.eu). GTF eitab täielikult igasugust glüfosaadi vähiriski ja väidab, et glüfosaadil on hulgaliselt positiivseid keskkonnamõjusid (veebilehel nt „No cancer risk and lots of environmental benefits – the scientific evidence in favor of re-approval of glyphosate“).

*
Greenpeace – valitsusväline rahvusvaheline keskkonnakaitse organisatsioon, mille eesmärk on globaalsete probleemide teadvustamine ja lahenduste pakkumine roheliseks, sõjaliste konfliktideta tulevikuks. Greenpeace’i esindused on 42 riigis ja rahvusvahelist koostööd koordineeriv peakontor asub Amsterdamis.

*
IARC (International Agency for Research on Cancer) – Rahvusvaheline Vähiuuringute Agentuur. Maailma Tervishoiuorganisatsiooni (WHO) kuuluv riikidevaheline organisatsioon, mille eesmärk on teostada ja koordineerida uuringuid vähki põhjustavate faktorite kohta.

*
Monsanto – 1901. aastal asutatud USA keemia- ja biotehnoloogia firma, mis on peamiselt tuntuks saanud glüfosaadi juurutamisega umbrohutõrjeks (Roundup), samuti geneetiliselt muundatud (GMO) glüfosaadiresistentsete põllumajandustaimede (Roundup Ready) loojana. Maailma üks suurimaid herbitsiidide tootjatest (2017. a käive 14,6 miljardit USA dollarit). Alates 2018. aastast kuulub Saksa keemiatööstuse kontsernile Bayer AG.

*
„Monsanto paberid“ – 2017. aasta märtsis USAs Monsanto-vastaste kohtuprotsesside käigus avalikuks tulnud suur hulk Monsanto sisedokumente ja kirjavahetust, kokku enam kui 10 miljonit lehekülge dokumente, mis paljastasid erakordselt suure ulatusega pikaajalise meedia ja teaduskirjanduse manipulatsiooni. 1,2,3

*
Pesticide Action Network (PAN) – PAN on rahvusvaheline koalitsioon, mis koondab enam kui 600 valitsusvälist organisatsiooni, kodanike gruppi ja füüsilisi isikuid enam kui 60 riigist. PANi eesmärk on võidelda probleemide vastu, mida põhjustab pestitsiidide kasutamine ning pakkuda keskkonnasäästlikke alternatiive.

*
POE – tahkrasvased amiidid. Loomsetest rasvadest toodetud pindpinevust suurendavad ained, mis olid kasutusel glüfosaatsetes hebritsiidides glüfosaadi toime tugevdamiseks, nt Monsanto toodetud herbitsiidi Roundup koostises. ELis keelustati POE kasutamine 2016. aastal.

*
Poolestusaeg – ajavahemik, mis on vajalik aine kontsentratsiooni kahanemiseks poole võrra. Tavaliselt kirjeldab aine kontsentratsiooni vähenemist esimest järku eksponentsiaalne kahanemine. Pooleastusaeg võib tunduda lühike, kuid jäägid on leitavad veel väga pikka aega. Eksponentsiaalse kahanemise puhul on näiteks peale neljakordse poolestusaja möödumist ikka veel alles 6,25% esialgsest kogusest. Näiteks, kui glüfosaadi poolestusaeg oleks teatud keskkonnas sada päeva, siis üsna märkimisväärne kogus jääks keskkonda ka aasta pärast kasutamist.

*
Roundup – 1974. aastal Monsanto turule toodud esimene glüfosaati sisaldav herbitsiid. Praktikas on tegemist herbitsiidide perekonnaga, kus varieeruvad nii toimeaine (glüfosaat) sisaldus kui ka lisandainete tüübid ja sisaldus.

*
Touchdown – Šveitsi Syngenta keemiakontserni toodetav glüfosaadipõhine herbitsiid.

*
WHO (World Health Organization of UN) – ÜRO Maailma Terviseorganisatsioon. WHO eesmärkideks on inimeste tervise tagamine ja võitlus haigustega.

Ülo Niinemets on maaülikooli taimekasvatuse ja taimebioloogia õppetooli professor ja Eesti Teaduste Akadeemia akadeemik.

LOE LISAKS Monsanto dokumendid I
LOE LISAKS Monsanto dokumendid II
LOE LISAKS Monsanto dokumendid III
LOE LISAKS Mis on herbitsiid glüfosaat?

1 D. Hakim, Monsanto weed killer Roundup faces new doubts on safety in unsealed documents. The New York Times 14. III 2017.

2 Roundup (Glyphosate) Cancer Cases: Key Documents & Analysis – US RTK. 19. X 2018.

3 C. Gillam, How Monsanto manufactured ‘outrage’ at IARC over cancer classification – US Right to Know 17.IX 2017.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht