Uno Laur 30. IV 1928 – 8. X 2018

Uno Laur sündis 1928. aasta 30. aprillil Tallinnas. 1949. aastal lõpetas ta Tallinna Merekooli esimese sõjajärgse lennu ja suunati tööle Kamtšatka-Tšukotka Merelaevandusse. 1959. aastal naasis ta kodumaale ja töötas Eesti Merelaevanduses vanemtüürimehe ja kaptenina. Aastail 1967–1992 töötas Uno Laur Eesti Merelaevanduse meresõiduametis mereinspektori ja juhenduskaptenina, kaitstes laevanduse huve seoses laevaavariidega.

1973. aastal asutati kapten Uno Lauri eestvedamisel Eesti Meremuuseumi juures mereterminoloogia komisjon eesti merekeele arendamiseks ja korrastamiseks. Aina kasvava venestamise oludes oli eestikeelne merendus peaaegu välja suremas. Komisjoni aastaid kestnud töö tulemusena ilmus 1996. aastal Eesti Entsüklopeediakirjastuse väljaandel esmakordselt Eestis „Mereleksikon“.

1994. aasta septembris, järgmisel päeval pärast parvlaeva „Estonia“ hukku, palus president Lennart Meri kapten Uno Lauril osaleda laevahuku uurimise ühiskomisjonis, 1996. aastal nimetati ta komisjoni esimeheks. Teenete eest Eesti Vabariigi ees autasustati Uno Lauri 1999. aastal Riigivapi III klassi teenetemärgiga.

Läinud 2004. aastal pensionile, jätkas kapten Uno Laur ühiskondlikku tööd mereterminoloogia komisjoni, edaspidi merekeele nõukoja esimehena. 2008. aastal valmis selle töö tulemusena „Inglise-eesti meresõnaraamat“. Uno Lauri sulest on ilmunud ka mitu merendusraamatut. 2016. aastal sai kapten Uno Laur F. J. Wiedemanni keeleauhinna keelemeheliku pühendumise ning viljaka ja järjepideva töö eest eesti merekeele kaitsmise, eesti merendusterminite arendamise, korrastamise ja levitamise eest.

2017. aasta märtsis lõid Eesti merenduse arendamisest huvitatud Kapten Uno Lauri Merekultuuri Sihtasutuse, et toetada ja tunnustada Eesti merekultuuri järje­pidevuse hoidjaid ja arendajaid, samuti merendusega seotud projekte.

Uno Lauri teened iseseisvuse taastamise järgsete Eesti riiklike merendus­struktuuride ülesehitamisel ja korrastamisel, eesti merekeele ajakohastamisel, eestikeelse merehariduse taastamisel ja Eesti merekultuuri arendamisel on hindamatud.

 

Merekeele nõukoda

Veeteede Amet

Haridus- ja Teadusministeerium

Majandus- ja Kommunikatsiooni­ministeerium

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht