Äratundmis- ja äraarvamisrõõmu

Silja Aavik, Türi muusikakooli direktor

Pianist, helilooja ja pedagoog Leelo Kõlar on Eesti Interpreetide Liidu vanim liige ja üks vanemaid tegevinterpreete. Praegu vabakutseline muusik, on ta aktiivne klaveriõpetajate täienduskoolituste, kursuste ja loengute korraldaja ning kontsertide kajastaja ajakirjanduses. Kõlaril on suured klaveriõpetuse kogemused: kauaaegne Otsa-nimelise muusikakooli klaveripedagoog  on töötanud ka Ida-Helsingi muusikakoolis. Tema tundliku pedagoogikäe all on saanud hariduse kümned pianistid. Kõlar on kirjutanud mitmeid metoodikaalaseid artikleid ja avaldanud rea klaveriõpikuid algajaile: koos oma isa Riho Pätsiga (1975), T. Raikamo ja H. Syrjäläga (1992–1995) ning autoriõpiku „Algus” (1994). 1999. aastal ilmus vestlusraamat „Klaverijutud”. Nende klaveriõpikute abil on muusikaõpinguid alustanud paljud  tänased muusikud ja õpetajad.  

Õnneks on Leelo Kõlaril jätkuvalt energiat ja soovi jagada nii oma kunsti kui kogemusi. Nii said EILi korraldusel septembris-oktoobris teoks tema kontserdid „Tantsides läbi maailma maade” Karksi-Nuias, Märjamaal, Räpinas, Aseris ja Türil, kus pianist esitas kireva kava tantsuvormidest läbi sajandite, tutvustades vestluses nii palu kui nende loojaid. Tantsud olid loogiliselt reastatud ajastute ja vormide kaupa, alustades Johann Sebastian Bachi „Gavotiga”  Prantsuse süidist G-duur ja lõpetades Scott Joplini tuntud palaga „Maple Leaf Rag” („Vahtralehe ragtime”). Palju oli äratundmis- ja äraarvamisrõõmu varem kuuldud või mängitud klaveripaladest ning nende kuulsatest autoritest. Leelo Kõlari vahetu ja vaba suhtlemine publikuga lõi toreda meeleolu ja võimalus ise kaasa teha suurendas elevust veelgi. Räpina muusikakooli direktor Marika Klimberg-Hyötyläinen lausus pärast kontserti: „Õpilastele oli  kõige köitvam kindlasti see, et ühe klaveripala ajal pidid nad rütmi koos kindlate liigutustega kaasa plaksutama”. See pala oli „Rumba” Kõlari klaverikogumikust.   

Kontserdid olid väga populaarsed, tuues saalidesse tavapärasest suurema kuulajaskonna. N äiteks Märjamaa muusika- ja kunstikooli tillukesse saali, kuhu tavaliselt mahub 30 inimest, tuli direktor Maiu Linnamäe sõnul 59 kuulajat. Türi muusikakooli õpetajad olid üksmeelsed arvamuses, et loenguvormis kontsert on väga hea, kompaktne ja hariv viis muusikat  esitleda. Eriti teretulnud on sellised ettevõtmised muusikakoolides, et muusikaloos õpitavat elavalt illustreerida ja täiendada. Loodame, et EIL leiab edaspidigi ideid ja võimalusi samalaadseid ettevõtmisi korraldada.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht