Cd-fookus

Igor Garšnek

CD Piret Rips, kantaat „HINGEDEMAA KELLAD” solistidele, kooridele ja pillidele. Maire Eliste Laulustuudio, salvestatud Matrixi stuudios. © 2007 Maire Eliste. Piret Rips on helilooja, kelle loomingu raskuspunkt tundub olevat peamiselt (koori)laulu žanris. Olen tema kooriteoseid varem kuulnud näiteks Tallinna Kammerkoori esituses ning selle põhjal võib öelda, et Piret Ripsi loomingulist käekirja iseloomustavad huvitav meloodiaanne ning hea koorifaktuuri tundmine nii lauldavuse mõttes kui polüfoonilise tekstuuri kasutamisel. Ka on helilooja andnud oma panuse koolimuusikasse: tema laule võib leida mitmetes üldhariduskoolide muusikaõpikutes.

Maire Eliste Laulustuudio näol on tegemist heal tasemel lastekooriga, mis peale lihtsakoeliste lastelaulude on võimeline esitama ka nõudlikumat repertuaari. Selle väite kinnituseks sobib hästi kas või hiljuti ilmunud heliplaat „Hingedemaa kellad”. Ka kõnealune CD peab teatud mõttes silmas pedagoogilisi eesmärke – poole plaadist täidab Ripsi kantaat ning teise poole instrumentaalne fonogramm. Nii et kel vähegi huvi, paneb fonogrammi CD-mängijasse ja laulab kaasa. Seda enam, et laulusõnad on ära toodud plaadibukletis ning raamatukauplustest on võimalik ka kantaadi noot muretseda.

Kuigi selle kantaadi vokaalsolistid on suures osas Eliste laulustuudio lapsed, kuuleme siin soleerimas põhiliselt ikka küpsemaid hääli (Elizabeth Paavel ja Jakko Maltis). Mis puutub instrumentaalsaatesse, siis see on kokku pandud väikesest keelpilliansamblist ja bändist koosseisus Ain Varts (kitarrid), Henno Kelp (basskitarr), Toomas Rull (löökpillid) ja Jaak Jürisson (klahvpillid). Viimane, muuseas, on teinud ka „Hingedemaa kellade” seaded.

Nüüd plaadil kõlavast muusikast lähemalt. Alustuseks sellest, et sõna „kantaat” on muusikaajaloos väga mitmeti tõlgendatud: teame soolo- ja koorikantaate, neid on tehtud kammerlikke ja vokaalsümfoonilisi jne. Üldiselt on kantaadis mingi läbiv teema (näiteks seente ladinakeelsed nimetused Lepo Sumera „Seenekantaadis”) või koguni süžee (näiteks Bachi „Kohvikantaat” ja „Talupojakantaat”). See omakorda tingib ka teose muusikaliste kujundite sidususe, selle kujundite ringis teatud motiivilis-temaatiliste elementide korduvuse või samalaadsuse.

Piret Rips on oma kantaadis läinud pisut teist ja mõneti lihtsamat teed: „Hingedemaa kellad” koosnevad 12 numbrist, mis on esitatavad ka eraldi lauludena väljaspool kantaadi konteksti. Nii et Ripsi kantaat on sisuliselt üsna kirevast materjalist kokku pandud laulutsükkel. Kuid siin on hoomatav ka lugude n-ö emotsionaalne sidusus. Eelkõige puudutab see kantaadi kui terviku heakõlalist, positiivsetes värvides toonust.

Juba plaadi nimi- ja avalugu „Hingedemaa kellad” (sõnad Piret Rips) annab kuulajale barokseks stiliseeritud ereda ja rütmierksa impulsi. Järgmised laulud suunduvad pigem ballaadlikule ja lüürilisele lainele, neist loos „Mu süda usub õnne” (sõnad Anna Haava) saab kuulda ka heas kõlatasakaalus ansamblilaulu. Meloodia väljendusrikkuse poolest eristuvad teiste lugude seast kaunikõlaline „Öölaul” (sõnad Heiki Vilep) ja „Ma tõusen tuhast” (sõnad Piret Rips), mis võiks Jakko Maltise esituses väga hästi kõlada ka Eurovisiooni laulukonkursil (kuigi selle jaoks vist liiga hea laul). Kui mõned lood on plaadil hästi lihtsad (need, mida esitab mudilaskoor), siis kaks komplitseeritumat on jäetud plaadi lõppu: kantaadi viimane laul „Ühel hommikul” (sõnad Peeter Sink) on koguni energilise rütmilaenguga poplugu.

Tervikuna on „Hingedemaa kellad” oma elujaatava sõnumi ja lüürilise tundetooniga hästi sümpaatne plaat, mis näitab, et ka väikeste lastega saab „hinnaalandusteta” ja kenasti musitseerida, kui on vaid tahtmist ja oskusi. Ning ei mingeid „tillutamisi-lillutamisi” või muid infantiilseid klišeesid. Samas peab tunnustama ka CD maitsekat helirežiid (helirežissöör Indrek Patte).

Lõpetuseks: ma ei arva, et muusikat peaks jaotama „lastemuusikaks” ja „päris muusikaks”. Aga kui minult peaks küsitama, et milline on minu arvates hea lastemuusika, siis vastaksin kõhklemata, et selline, nagu kõlab „Hingedemaa kellade” plaadil.

 

 

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht