Eestisse tuleb Viini Tonkünstler Sümfooniaorkester

Igor Gar?nek

Käimasolev festival ?Tubin ja tema aeg? on kujunenud suurejooneliseks sümfooniaorkestrite paraadiks, kus 11. juunil (Tubina festivali bukletis on ekslikult märgitud 8. juuni!) defileerib Estonia kontserdisaalis Kristjan Järvi dirigeerimisel ka Viini Tonkünstler Sümfooniaorkester (Tonkünstler Orchestra of Lower Austria). Sellel suurepärasel orkestril on aga omamoodi keeruline, põnev ja samas sündmusterohke ajalugu. Nimetatud muusikute kooslus ilmus Austrias silmapiirile juba Haydni ja Mozarti ajal ? tõsi küll, Orkestriühistu ehk Tonkünstler-Sozietäti nime all, olles ühtlasi Viini vanim muusikaühing. Tollal juhtis selle tegevust Florian Leopold Gaßman. XX sajandi alguses kujunes nimetatud muusikaühingust Viini Filharmoonikute ja Concertverein Orchestra kõrval Viini kolmas sümfooniaorkester. Siis kandis kollektiiv nime Vienna Tonkünstler Orchestra ning esimene kontsert anti 1907. aasta oktoobris Viini Musikvereini suures saalis. Orkestril läks kohe käima vilgas kontserdielu, mille üheks muusikalooliseks kõrgpunktiks oli Schönbergi ?Gurre laulude? ettekanne aastal 1913 Franz Schrekeri dirigeerimisel.

Esimene maailmasõda tõi kaasa segadusi mitte ainult lahingutandril, vaid ka muusikamaastikul ? Tonkünstler Orchestra ja Concertverein Orchestra ühinesid ning võtsid endale nime Wiener Sinfonie-Orchester. Hiljem formeerus selle kollektiivi baasil aga Vienna Symphony Orchestra. Paradoksaalsel kombel säilis samas siiski ka muusikaühing nimega Tonkünstler, mis tegutses kuulsa dirigendi Wilhelm Furtwängleri juhtimisel aktiivselt 1933. aastani.

Pärast Teist maailmasõda, täpsemalt aastal 1946 võttis Alam-Austria (Viini ümbruskond) sümfooniaorkester Gau-Symphonie-Orchester Niederdonau endale nime Tonkünstler ning sealtmaalt kuni tänaseni tunneme seda kollektiivi Tonkünstler Orchestra of Lower Austria?na.

Selle orkestri ees on dirigendipuldis seisnud niisugused nimed nagu Paul Hindemith, Arvid ja Maris Jansons, Christoph von Dohnányi ning Zubin Mehta. Solistidest on tehtud koostööd Mstislav Rostropovit?i, Alfred Brendeli, Heinrich Schiffi, Isabelle van Keuleni, Grigori Sokolovi jt maailmakuulsate interpreetidega.

Orkestri koduks on Viini Musikverein, proove tehakse nüüd selle Klaassaalis, mis valmis 2003. Kristjan Järvi on Viini Tonkünsler Sümfooniaorkestri peadirigent aastani 2007 ning arvatavalt lähtub temagi orkestri sihtide seadmisel kõnealuse kollektiivi vapikirjast, milleks on traditsiooni ja innovatiivsuse ühendamine ühte kunstilisse tervikusse.

Vahetult enne Eesti-kontserti esineb Tonkünstler Sümfooniaorkester ka Leedus Kaunases ja Lätis Riias. Tallinnas Tubina-festivalil saab nende esituses kuulda R. Straussi, Mahleri ning mõistagi Tubina loomingut (Neljandat sümfooniat). Kontserdil teeb kaasa ka metsosopran Annely Peebo.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht