Hetke tabamise kunst

Mirjam Tally

Jazzi, idamaade muusika ja klubi­biidi süntees oli mõeldud noortele. Sõbrapäeva kontsert ?Geografix + Drum Prana? 10. II Estonias: Brian Melvin, Roland Puusepp, Tanel Ruben (löökpillid), Taavo Remmel (bass), Mart Soo (elektrikitarr), DJ P-Julm ja Zahira tantsijad.

Mahukas idamaiste vürtsidega kontsert jagunes kaheks pooleks: ?Geografix? liitis Taavo Remmeli, Brian Melvini ja Mart Soo muusikalised püüdlused sünteesida jazzi ja indialikku kõlapilti, teise poole ?Drum Pranas? (Brian Melvin, Roland Puusepp, Tanel Ruben) sai aga sõnaõiguse ka moodne biit (DJ P-Julm) ning sinna juurde orientaalsus veelgi süvendatumalt. Juba seetõttugi, et kasutati üsna ohtralt idamaade muusika ning loodus- ja linnuhäältega salvestisi. Nende salvestatud materjalide peale lisasid live-muusikud aga uusi tekstuure ja ka rütmikamaid klubibiite.

Nelja kontserdiga tsükkel Eesti eri paigus oli suunatud eelkõige noorele publikule, keda saalis oli üsna arvukalt. Arvan, et see kontserditervik oli üsna teravmeelne idee, kuidas noori kuulama panna, tuues sisse ka biiti (mida ei saa küll mingil juhul tümpsuks nimetada), et selline, esmapilgul ehk eksootilisena tunduv muusika millegi tuttavamaga haakuks.

Muusika poole pealt oli sümpaatsem just kontserdi esimene pool, kus Mart Soo ja Taavo Remmel lisasid oma pillidele elektroonika abil ka idamaiseid värve: nii oli kontrabass midagi enamat kui lihtsalt kontrabass ja elektrikitarrist saab ju teadupärast ?välja väänata? üsna eripalgelisi helimaastike. Seega olid esiplaanil ikka muusikud ise.

Kontserdi teises pooles oli suur osakaal fonogrammidel ja seda mõneti ka tänu asjaolule, et nende helitugevus oli löökpillimängijatega võrreldes ehk liialt esiplaanil. Nii jäid muusikute mitmedki kunstilised ideed pigem salvestiste varju. Läbimõeldud kontseptsiooni juures häiris aga just nimelt salvestatud materjali kasutamine nii valdavalt, sest kui kuulen ?puhast? idamaade muusikakultuuri, munkade laulu, sitar?it jne, siis mõtlen, miks kõlab see lindilt. Saan aru, et eksootilise kultuuri esindajaid ei pea ja alati pole võimalikki tuua kontserdisaali ning kontseptsioon võibki olla selline. Ent kui fonogrammide kasutamine olnuks idamaise originaaliga võrreldes rohkem ?nihkes? (kas või elektrooniliselt töödeldud), siis oleks selle kasutamine olnud ehk põhjendatum.

Samas ? tehakse ju ka meremühast ja linnulaulust salvestisi ning serveeritakse neid pärast enda muusika pähe (hiljuti võis midagi sellesarnast kuulda Pärnu nüüdismuusika päevadel poleemikat tekitanud Māche?i teostes). Või ka vaikust nagu Cage. Ma ei usu, et muusikutel mõttelennust puudu tuleb. Tähtsam on tabada see hetk ja idee. Nii oli ka siin saanudw orientlik kõlapind avarama ning urbanistlikuma laienduse.

Zahira tantsijad on praeguseks tegutsenud juba kuus aastat ning neid võib kohata esinemas õige mitmekesistes situatsioonides, näiteks nii ?Viljandi folgi? vabal laval kui ka Eurolaulu eelvoorus koos Airi Ojametsaga. Tantsijate endi sõnul aga on nad keskendunud egiptuse kõhutantsule. Tundus küll, et tantsijad rakendasid nii kõhutantsu elemente, oma fantaasiat kui ka popkultuuri mõjutusi, lähtudes üsna peenelt laval kõlavast muusikast; lugudes, mis lähenesid rohkem indialikule kõlaruumile, oli tõlgendus rangem, hillitsetud, raugelt aeglaste ?estidega. Kus aga pääses esiplaanile biit, seal toodi sisse moodsa tantsu võtteidki. Zahiral oli ka väga meeleolukas rõivastus. Viimases palas olid nad üllatuslikult kehastunud küütlevas mustas diskosaali öökuningannadeks.

Visuaalselt köitsid vaatajate meeli Peeter Vähi fotod tema rännakutelt maailma eksootilistesse paikadesse, avades laiemale avalikkusele heliloojana tuntud inimese hoopis uusi tahke, sedapuhku fotograafina. Rõõmustas just Vähi oskus märgata ja tabada hapraid ja muutlikke hetki: maastikke, näoilmeid, udu, mägesid, rituaale. Seda kõike kunstipäraselt ja fokuseeritult ? eks fotograafia olegi see hetke tabamise kunst.

 

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht