Laul teeb meid rõõmsaks

Jaak Ojakäär

CD Modern Fox ?38 ?Oober?. Vinge Records 2004.

Pealkirjaks pandu on olnud orkestri Modern Fox lipukirjaks juba kakskümmend aastat. Kasutan teadlikult terminit ?orkester?, mitte ?ansambel?, sest enne II maailmasõda olid ka alla kümne mehe koosseisud ikka orkestrid ja sellest ajast on ju Modern Fox oma repertuaari ammutanud ja stiili loonud.

Kaks kümnendit on pikk aeg ? loogiline, et ümmarguse numbri puhul ka plaat üllitatakse. Kui mõelda end aastasse 1984 (jättes Orwelli kõrvale), siis oli see ju üpris segane, aga samas lootustandev aeg ühes suurriigis. Andropov oli siis juba lõpetanud töötundide lugemise ja Gorbat?ov alustanud karskuskäskudega, mis vahva sõduri ?vejki sõnul viib vaid ühe ja paratamatu tulemuseni.

Kas nüüd Nõukogude Liidu lagunemine just sellest oli tingitud, jäägu juba politoloogide otsustada. Eestis tehti selle nimel ka üht-teist ja ega muusikudki kõrvale jäänud. Punkarid alustasid ja said kõigepealt kõrvetada. Moskva vahet käinud stiilsed staarid jätsid samuti selge sõnumi: kui läänemaist otsite, siis siin ta on! Laulvast revolutsioonist pole nüüd enam mõtet rääkidagi.

Ent miks unustada siis Modern Fox? Kas mäletate suurt vaidlust, kus raiuti nagu rauda, et riigi järjepidevus on kõige tähtsam? Eesti populaarmuusikas hoidis seda järjepidevust eelkõige Modern Fox, tuues meieni hinguse esimese Eesti ?esimesest Eestist?. Parfüümilõhnalise, ?ikkide kostüümide ja smokingite maailmast, mis mõjus paljudele kui nooruseliksiir, aga vahel ka teisiti.

Tsiteerin Artur Raidmetsa: ?Hõiskasin lavalt ? tere õhtust daamid ja härrad! Seltsimehed saalis istuvad vaikselt, aplaus oli hõre. Aasta ei ole 1945, on aasta 1985.? Ju see oli lihtsalt toona veel harjumatu pöördumine, aga Modern Foxi tunnustuseks tuleb öelda, et poliitiliselt nende repertuaar kaldus ei ole. ?Rikas ja vaene?, mis sellelgi plaadil, on üks nende suurimaid hitte, millel igati tugev sotsiaalne taust.

Plaadi avalugu ?Kirglised naised, lõbus laul ja viin? (Ostermann-Trilljärv) iseloomustab aga hästi seda meeleolu, mis valitseb plaadil Modern Fox ?38 ? ?Oober?. Kui keegi tunneb huvi, et miks just 38, aga mitte orkestri eluaeg 20, saab plaadiümbriselt Artur Raidmetsa kaudu sellelegi vastuse: ?Gorbat?ovi-aegsele kuiva seaduse publikule mõjuvad ?kaval morss? termoses ja Modern Fox ?38 joovastavalt.?

Ansambli asutajaliige, klaverimängija, arran?eerija ja muusikaline juht Ülo Mälgand plaadi salvestusest: ?On võimatu kirjeldada sära taaskohtunud ansambliliikmete silmades, kui üle pikkade aastate kõlasid jälle ?Kirglised naised?, ?Oober? ja teised 1930. aastate Eesti lokaalides, restoranides ja tantsupidudel kõlanud menulood.?

Sära oli kindlasti ka külalisesinejate silmis, sest plaadi lõpuloo ?Ferdinand? vokaalsolist Siiri Sisask ilmutab talle omast pulbitsevat sarmi, sulades samas Modern Foxi taotlustega kokku, nagu ta oleks seal juba kõik need kakskümmend aastat laulnud.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht