Pealelend – Kristel Üksvärav, Pühalepa muusikafestivali korraldaja
Täna algab Hiiumaal IV Pühalepa muusikafestival. Sirp uuris, mille poolest on see kolmepäevane ettevõtmine meie külluslikus suvefestivalide reas eriline ja põnev.
Pühalepa kirik ja kogudus tähistasid eelmisel nädalal 760. aastapäeva. Tegemist on Hiiumaa vanima kirikuga. Mandrilt tulijaile, kes maabuvad Heltermaa sadamas, on Pühalepa kirik viieminutilise teekonna järel esimene tervitaja. Sõida Kassarisse, Käinasse, Kärdlasse või Kõppu, ikka möödud kõigepealt Pühalepa kirikust.
Lisaks sellele, et tegemist on vana ja auväärse kirikuhoonega, on Pühalepa kirikus suurepärane akustika. Selline akustika, mis pakub rõõmu nii esinejale kui ka kuulajale. Laul kaigub paljudes kirikutes hästi ja mõnes isegi liiga hästi. Klaver näiteks paljudesse kohtadesse ei sobi, küll aga Pühalepa kirikusse. Seda kirikut võiks nimetada rahulikult kirik-kontserdisaaliks. Sinna sobivad esitamiseks suurvormid, aga ka kammerteosed, rääkimata eri muusikastiilidest. Täna algava Pühalepa muusikafestivali ajal saab ära proovitud ka helivõimendus – ansambli Heliotroop kontserdil. Korraldajatena oleme ka selles osas optimistilikud.
Kuid Pühalepa muusikafestivali ei tee kindlasti eriliseks ainult suurepärane kontserdikoht. Selle teevad eriliseks muusikud, kes festivalil osalevad. Tänavu on viis eriilmelist kontserti. Avakontsert (14. VIII) on pühendatud Veljo Tormise 85. sünnipäevale, mida tähistame koos ETV tütarlastekooriga. Seejärel lisavad augustikuisesse suveõhtusse värve Kädy Plaas (sopran) ja Marje Lohuaru (klaver). Kontserdi pealkiri „Ööhõlmad“ tuleneb Ester Mägi samanimelisest laulust, mis tuleb ka ettekandele. Eesti heliloojaid esindab sel kontserdil veel Lepo Sumera ja Pärt Uusbergi looming.
Laupäeval on Hiiumaa publikul suurepärane võimalus kuulda koos musitseerimas õde-venda Mari ja Mihkel Polli. Sellel kontserdil kõlab Erkki-Sven Tüüri kaks uut teost. Tüüri loomingust lähtub ka ansambli Heliotroop kontsert, kus tulevad ettekandele helilooja In Spe lood ning mõni seni avaldamata laul.
Erkki-Sven Tüüril on Pühalepa muusikafestivalil vägagi oluline roll. Kus siis veel peaks või võiks tema muusika kõlada, kui mitte kodusaarel! Tüüri puhul on küll peamiselt tegemist orkestriheliloojaga, kuid Pühalepal on esile tõstetud just tema kammerteoseid ja instrumentaalpalu eri koosseisudele. Eelmisel aastal tehti siin ka tema uue kooriteose „Missa brevis“ Eesti esiettekanne ning ehk õnnestub järgmistel aastatel saarerahvast kostitada ka Tüüri orkestriloominguga. Kõrvuti Kreegi ja Pärdi päevadega tundub igati loogiline, et meil on festival, kus järjepidevalt kavas Tüüri looming.
Meie festivalil on igal aastal üks kontsert, kus teeb kaasa Hiiumaaga seotud muusik (või muusikud). Tänavu on pühapäevase (15. VIII kell 13) vanamuusikakontserdi juhtfiguuriks Arvo Haasma, kes elab Hiiumaal ja õpetab siin lapsi muusikat armastama. Koos temaga astub kontserdil üles veel kolm gambamängijat: Villu Vihermäe, Mikko Perkola ja Markus Kuikka. Tenorina lisab värve Pühalepa muusikafestivali kunstiline juht Endrik Üksvärav. Eestis ei tule just väga tihti ette, et laval on korraga neli gambamängijat. Pühalepa festivalil see võimalus nüüd on.
Kui korraldasime neli aastat tagasi esimese festivali, ei valinud me Pühalepa kirikut huupi näpuga Eesti kaardile vajutades. Korraldajatele teeb Pühalepa festivali eriliseks ajaloohõnguline ja aastasadade taha ulatuv side just selle koha ja selle kirikuga. Laulavad ju siin meie esivanemad inglikooris igal festivalil kaasa! Selline see Pühalepa muusikafestival on: nagu kirss tordil professionaalse muusika nautlejatele ja ühtlasi mõnusalt kodukootud.
Kohtumiseni Päevasaarel! *
* Hiiumaa rootsikeelne nimi Dagö eesti keeles