Progeparunite oma Zeppelin

JÜRGEN ROOSTE

Kahel järjestikusel pühapäeval (15. ja 22. VIII) mängis Tallinna Linnateatri lavaaugus ansambel Led R ansambli Led Zeppelin lugusid, nagu nad ikka teevad. Pausitäiteks lugesid linnateatri näitlejad Juhan Viidingu (täpsemini varase Jüri Üdi) tekste, n.-ö. rockpoeesiat, mille kese Viiding ENSVs kaheldamatult oli, kuigi? teisi oli ju ka. Viiding sai ilusti ja ilmekalt eteldud, rahvale meeldis. Kava nimi oli ?Nähtamatu päikese lapsed? ja vaevalt et eesti rockilegendid rujalisest ilmast Nõgisto-Kuulberg-Garðnek, hää rockihäälega Indrek Patte Linnu Teest ning Contus Firmuse trummar Andrus Lillepea, kes Led R-is hiljuti Peeter Jõgioja välja vahetas, selle nime päris kogemata valisid.

Led Zeppelin oli ühtpidi hipiajastu bänd, väliselt üsna samasugune nagu paljud tollal. Saundide poolest sobisid nad ka seltsi: käre bluusrock ning psühhedeeliline folk nagu mu ühes lemmikloos ?Gallows Pole?. Ent samas nad vastandusid hipidele, lõpetasid nende naiivse aja; olid teravamad, julmemad, nende müstika oli kargem ja halvaendelisem, hetkiti on Zeppelin vana metal?i üks sünnipunkte. Hipide kõrval oleks neid võinud nimetada ehk pimeduse lasteks/kuulutajateks ? teades veel ka Jimmy Page?i tõmbest hämarama müstika poole, mida hõngub filmist ?The Song Remains the Same?. Kui päike on nähtamatu, milline ta siis on? Kas siis valitseb pimedus?

Teisalt, Eestis mängivad Zeppelini nüüd progeparunid, valguse lapsed ? mis muud see Ruja omas ajas oli, kui rühm valguse saadikuid, kuulutajaid ja mässajaid-poeete. Ja mängivad hästi ? ühtpidi Zeppelini-truult, teisalt nii, et silmi sulgedes saad aru, et rujalased on oma näpud külge ajanud.

Miks nad aga mängivad Zeppelini, mitte omi, uusi lugusid? Kardavad? Ei viitsi midagi välja mõelda? Kõige rohkem on ses protestimekki. Protesti eesti muusikaturu, pea olematu rockituru vastu. Tõnis Mägi ja Riho Sibul ja veel mõned vana aja rokkarid veel üritavad, neid tegelikult müüakse ja kuulataksegi, aga üldiselt on turg odavalt tambitud süldirocki käes, mille sees asjad omakorda jagunevad ?tõsisemaks? ja ?süldimaks? jne. Kui väga oleks Nõgistol, kes mõnda aega muusikast eemal olnud, mõtet hakata pressima oma uute lugudega? Muidugi, tänulik fännkond oleks tegelikult ootel, loodetavasti on see aja küsimus, kui lisaks rockikulla kaevamisele oma alkeemia mängu pannakse.

Kui Led R-i esinemist etendusena vaadata, siis jagunevad rollid kuidagi nii: Garðnek ja Nõgisto on need, kes nad on olnud ? üks lokkide leffides huugava süntesaatori kohal kõrgumas, teine kitarri kui relva käsitsemas ? tänini üks võimsam ja omanäolisem eesti rockikitarrist; hääde heavy-soolode kõrval oli hullumeelseim ja ilusaim ta akustiline retk. Enim näitlemist on muidugi Indrek Patte olekus, aga see on loomulik ja tema füüsilise, tikk-kõhna ja paindliku olemisega sobiv ? ta teeb ajuti sihilikult robertplanti, suhtleb mikrofoniga sama moodi, maolikult. Priit Kuulberg seisab nagu rahulik mägi, hetkiti nagu kõlar ? ma arvan, et tast tuleks bassihelisid ka kitarrita. Andrus Lillepea oli ehk kõige vaimustunum pillimees ? tema taotud ?Four Sticks? ja üha pikemaks veninud soolo ?Moby Dickis?, mis rahva eriti üles küttis, olid võimsad. Minu jaoks on tegu uue talendiga; kuluaarides kiidetakse ka teisi progerokkareid Contus Firmusest, kus Lillepea mängib. Täitsa Bonhami-vääriline trummar.

Seitsmekümnendate alguse Zeppelini kontserte vaadates on tunne, et progeparunid on täna professionaalsemad muusikud; Zeppelin tollal muidugi hullumeelsem, meeletum (nagu Haapsaluski rokkinud Plant tänini, ainult nüüd kiirgab tast enam valgust, pigem nähtavat kui nähtamatut päikest). Aura ja atmosfäär on täna muidugi teine ja rockil ei ole enam seda prohvetliku sõnumi massidesse kandmise funktsiooni nagu tollal. Eks ta ole. Aga see on ainult aja küsimus.

P. S. Statistiliselt: enim armastavad Led R-i mehed mängida Zeppelini neljanda ja teise plaadi lugusid, lisaks ?Houses of the Holy? ja ?Physical Graffiti? omi; teistelt üksikuid?

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht