Robert Jürjendal jätkuvalt rõõmu allikatel

Igor Garšnek

Kaks aastat tagasi ilmus oma innovaatilisuse poolest silmapaistva, meie ühe tuntuma kitarristi Robert Jürjendali esimene, kuldse värvikujundusega ja ka muusikaliselt kuldses värvigammas sooloalbum „Rõõmu allikas“ („Source Of Joy“, Unsung Records 2013). Ning juba toona musitseeris plaadil koos Robert Jürjendaliga peale teiste silmapaistvate pillimeeste (nt Riho Sibul, Arvo Urb, Aleksei Saks) ka tema poeg, noor tšellist Anti Jürjendal. Ent Robert Jürjendali värskeima sooloplaadi „Valguse palsam“ salvestusel on tema kaasmuusikutest perering saanud täiendust veel abikaasa Signe Jürjendali (vokaal) ja tütar Iti Jürjendali (klavessiin) näol. Kuna peale Jürjendali-nimeliste interpreetide me plaadibukletil teisi muusikuid seekord ei kohtagi, näib äsja ilmunu olevat omamoodi muusikaline perekonnaalbum.

Ütlesin „näib“, kuna plaadi keskmes domineerib mõistagi ikka Robert Jürjendali novaatorlik, elektrooniliste värvi­efektidega avardatud kitarrimäng ja fantaasiarikas, heakõlaline helilooming. Erandiks vaid lugu „My Day Passes Away“ ehk „Mu päev lõpeb“, mille põhimeloodia autoriks on plaadibukletil märgitud Terese Österberg.

Niisiis, Robert Jürjendal ja tema uus CD. Olgu öeldud, et ma ei hakka tema kahte sooloplaati omavahel võrdlema, kuid mõni üldisem paralleel, näiteks muusika emotsionaalne toonus ja lugude seadete läbipaistvus, on siiski mingis mõttes kõrvutatav.

Kuigi kahtlen, kas kuulajale tuleb ilmtingimata anda plaadiümbrisel kätte „võti“ muusika kuulamiseks, on Jürjendal seda siiski teinud. Ümbriselt leiab kaks suunavat märkust: kõigepealt „Jaanuaris 2015 paistis päike Eestis vaid 19 tundi“ ja pisut allpool „Käesolev album on pühendatud kõigile valgusejanulistele“. Tõsi on, et tund salvestatud muusikat albumil „Valguse palsam“ on (küll paari erandiga) hästi positiivne, mažoorselt nautlev ning kõlaliselt läbipaistev, helge ja valgusküllane.

Üks asi on plaadi ilus tervikmulje, ent teise kriteeriumi võib võtta ka pisut detailsema, iga lugu eraldi põhimõttel. Neid parameetreid omavahel ühildades tundus mulle, et Jürjendal on koondanud plaadile ridamisi muusikalisi „valguse eskiise“ – valgustuslikke seisundeid, kus n-ö hetk ja peatumine tunduvad olevat tähendusrikkamad kui näiteks aeg ja kulgemine.

Mis on „hetk“ muusikas? Ühe võimalusena kindlasti kooskõla ja see tundub selle albumi põhjal väga oluline olevat ka Robert Jürjendalile. Päris mitmes kompositsioonis võib siin kuulda huvitavaid ja kõnekaid harmooniajärgnevusi. Näiteks loos „Päikesest valgustatud II“, mille pidevalt muutuvaid, „kosmiliselt“ püsituid kooskõlasid võib endale kujustada kui galaktikate ringkäiku universumis Hubble’i teleskoobist nähtuna, või selle loo „kaksikvenna“, plaati alustava „Päikesest valgustatud I“ veidi bluusiliku koloriidiga jutustavalt eepilised harmooniad.

Kuid ergav päike võib iga maastiku muuta pikapeale lõõskavaks kõrbeks, seega leiame ka Jürjendali plaadilt märksa varjulisemaid ja pilvisemaid lugusid. Näiteks „Muutumised“ algab kui akustiliste kõladega vanamuusika­viiteline madrigal, kuid kujuneb minimalistlike korduste tõttu post­modernseks muusikaks. Või siis albumi lõpukompositsioon „Protuberantsid“, mis näib moodustuvat mitmesuguste kooskõlade „loidetest“ (seda „protuberantsid“ astronoomias õigupoolest tähendavadki). Siin kuuleb (lõpuks ometi!) ka King Crimsoni laadis karmi kõlajõudu ja robert-frippilikult „särisevat“ kitarri-sound’i. Kui juba paralleelide tõmbamiseks läks, siis ei saa jätta mainimata sedagi, et Robert Jürjendali kitarr koos Iti Jürjendali klavessiiniga manavad loos „Une metsadest kevadesse“ esile helimaalingu, mille kõlaline atmosfäär meenutab ansambli Yes loo „Turn of the Century“ muusikalis-eleegilist poeetikat (plaadil „Going for the One“, 1977).

Kokkuvõtteks võib öelda, et kõigile valgusejanulistele (nagu plaadiümbrisel lubatud) on Robert Jürjendali uus album kahtlemata väärt kuulamine ning sobib tõenäoliselt ka vähem „janustele“, isegi kui mõni lugu jääb pisut eskiislikuks. „Valguse palsam“ oma positiivse sõnumiga on kindlasti üks rõõmu allikaid.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht