Viljandi Vibes annab Eesti muusikutele hoogu

KASPAR LIND

Digiajastu. Üleilmastumine. Indie pop, indie house, indie folk, indie(ana Jones “– tänapäevases muusikamaailmas märksõnu jätkub. Eesti muusikatööstuse jõulises arengureas särab erksa tähena ka muusikavideote produktsioon, selle muusikaline ühtlustumine ja ühtaegu ka mitmekesistumine. Leidmaks peatamatule lokomotiivile uut jõudu, on Viljandi Vibes (VV) ellu viimas Eesti mõistes revolutsiooni, mis on mujal vilja kandnud – live-muusikavideod.

Lääne kirevale muusikamaailmale astub Eesti kannule nähtavasti kindlal pinnasel. Aastakümnete vältel on Eestis toodetud muusikavideotel olnud mitu nägu, alustades nõukaaegsest stoilistest ja lõpetades uue aastatuhande alguse Vanilla Ninja kurjade draama-flick’ide ja tänapäeva melodramaatiliselt optimistlike indie-voolu värvilainetega. Statistikat puutumata võib lühikese vaatluse põhjal teha mitu järeldust: kallil kodumaatoodetud videod on aina kvaliteetsemad, kaotamata enamasti seda nn eestilikku sära, mis on kõige ilmsem superstaarivõrsete ja räpparite puhul. Eesti liigub lääne peavooluga kaasa ja suudab end leida vaata et samalt tasemelt, kus Billboard’i  esisaja ässad. Kui riikliku telekanali ETV2 kaudu on võimalik end kursis hoida sellise saatega nagu „Eesti muusikavideod“ (ehk Eesti esiseitse), ütleb see nii mõndagi. Ka muusikamaastikul, täpsemini muusikute seas, liigutakse lindistatud paladega melomaanilise külluse poole, jättes kuulaja soovima veel ja veel – igale maitsele leidub midagi, olgu meel sürr või filigraanne, riiulid on lookas. Ehkki paljude puhul võib tõmmata paralleele välisartistidega, olgu siis stiili või struktuuri poolest, langeb rõhk ometi sellele, et see kõik tundub kummalisel kombel kõvasti erilisem ja soojem, sest emakeeles lauldu on alati südamelähedasem. Jah, võib-olla tõesti on liiga suur rõhk seatud popmuusika kaudu tuntuse saavutamisele (olla Skyplusi edetabelite tipus), kuid artistlikule väljendusele ei saa seada piiranguid. Meie muusikute taset näitab kas või Ewert and the Two Dragonsi enneolenematu edu väljaspool Eestit. Kodumaise muusika kuulajaskonna suurenemisele ja menukusele aitab kaasa tõik, et Eesti muusika ei ole paikne, vaid rändab nüüdisajal jõuliselt meie kultuuriruumist kaugemale.

Plaadimüük võib olla sisuliselt surnud, kuid live? Live on vankumatu osa muusikast, seda ei saa asendada miski, see ei sure ka siis, kui viimane klaver tuhaks põleb ja hääled lakkavad olemast – vaikus oli enne kõike, see sai vaid helilisi täiendusi. Üks asi on kuulata stuudios salvestatud helipala, teine aga viibida hetkes koos lugu lindistanud muusikutega ning samas hetkes kogeda vokalisti häälekõla, instrumentaalseid oskusi, kokkumängu ning muusikaga kaasnevat emotsiooni. Mujal maailmas on tuhandeid seda laadi ettevõtmisi, laia haardega Spotify session’itest delikaatselt armsate Mahogany sessioon’iteni. Milles aga peitub VV missiooni võlu ja ilu, on Eesti kontekstis tihtipeale unustatud –  see on hetkes emotsiooni edasiandmine. Oma tegevusega loodetakse tuua määratlemata publikuni nii tuntud artiste kui ka uusi ja värskeid kollektiive, žanrilises liigituses on võrdväärsed trendikas pop, stiiline jazz, mitmekülgne elektrooniline muusika ning südamelähedane pärimusmuusika. VV missioon on ka juhindumine „soovist aidata kaasa Eesti muusikatööstusele ja -ekspordile ning anda hoogu alustavatele artistidele“. Ühe väikeriigi noor muusikavõrse vajab seda hädasti, et suures pildis läbi lüüa, kui just ei minda õnne otsima ekslikult arvatud lookatele läänelaantele. Kuid see pole ju primaarne: muusikat tuleb teha armastusest muusika vastu, mitte soovist kiirelt paar miljonit kokku lükata.

Kärme VV kaamerate eest on jõudnud juba käia läbi rõõmus reggae’ ja ska kollektiiv Angus, elektrooniline puuvili LeHiis, Marten Kuninga väike indie-band Miljardid, pärimusmuusika uuemad staarid Curly Strings, balti naabrite hip-hop’i mõjutustega Triana Park, meie oma ja kallis Estonian Voices ning nimistu üha kasvab. Nii mõnigi nimi võib kõlada tuttav, kuid see ei röövi kuulamisrõõmu, küll aga lisandub uute tundmatute koosseisude avastamise rõõm. Kõige selle juures tuleb meelde jätta, et teist seda laadi ettevõtmist Eestis veel ei ole. Eriti, kui muusikavideote ülesvõtmise kõrval aidatakse näiteks TMW-l artistide esinemisi interneti vahendusel üle kanda. Bellissimo!

Hinges on muusika ning see ühendab Viljandi Vibesi tiimi. Iga päevaga leidub aina rohkem ja rohkem uustulnukaid, kelle loomingut maailmale tutvustada. Iga vinüülplaadimängijaga melomaan peaks seda ettevõtmist toetama.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht