Noore kunstniku autasu Uku Sepsivartile ja Holger Loodusele

Reet Varblane

31. mail anti Telliskivi loomelinnakus üle tänavused noore kunstniku auhinnad. EKA bakalaureusekraadi lõpetajate tööde žürii (kunstnik Marko Mäetamm, galerist ja kunstnik Elin Kard ning kuraator Rebeka Põldsam) valik langes Uku Sepsivartile. Žürii tõstis installatsiooni ja skulptuuri õppesuuna lõpetaja esile „tehnilise mitmekülgsuse ja isikupäraste ning läbimõeldud lahenduste eest avalikus ruumis. Sepsivart sõnastab teravmeelselt ning koherentses kunstilises keeles põlvkonna prekaarse, kuid lootusrikka seisundi”. Nii on kirjas pressiteates. Uku Sepsivart on täiendanud ennast ka Helsingis (professor Villu Jaanisoo juures) ja Tamperes. Ta on osalenud paljudes tänavakunsti projektides, mitmetel Baltimaade grafitifestivalidel. Magstriõppe lõpetajate tööde žürii (eranditult auhinna rahastajad Armin Kõomägi, Indrek Prants ja Rene Kuulmann) kuulutas autasu ning sellega kaasneva Hobusepea või Draakoni galerii isikunäituse vääriliseks äsja magistrikraadi kaitsnud noore maalija Holger Looduse. Valiku tausta on nad põhjendanud järgmiselt: „Holger Looduse maalisari „2150. Portreed” ei andnud ennast lihtsalt kätte. Vaadates suuremõõtmelisi, suhteliselt klassikalises vaimus esitatud portreid, tekkis meil mitmeid tõlgendusi. Tööde vormistuslik kvaliteet ja konkreetsetele tegelastele ning objektidele suunatud sisu jättis meie küsimustele vastamata. Õnneks kaasnevad lood olid leidlikud, vaimukad, mõni neist võiks kandideerida novellipreemiale. Looduse näituse tugevus seisnebki teksti ja pildi suurepärases koostöös.” Noore kunstniku projekt oli äsja väljas Draakoni galeriis (vt Sirp 25. V).

Noore kunstniku auhinda välja andva MTÜ Noor Kunst lõid 2005. aastal ettevõtjad Guido Sammelselg ja Armin Kõomägi eesmärgiga toetada ning innustada noori, just koolipingist ellu astuvaid kunstnikke. Idee sünni juures mängisid aktiivset rolli tollased EKA kunstiõppejõud, maaliosakonna juhataja Kaido Ole ning vabade kunstide dekaan Marko Mäetamm (kumbki pole praegu enam otseselt EKAga seotud). Praegu kuuluvad rahastajate ringi ka ettevõtjad Indrek Prants, Sven Mansberg ja Rene Kuulmann. Esialgse plaani järgi tõsteti esile vaid maali-, graafika- ja skulptuuri BA-lõpetajaid, 2008. aastal lisandusid fotoõppesuuna lõpetajad, 2011. aastast ka magistrikraadi kaitsvad vabade kunstide teaduskonna tudengid. BA-lõpetajate valiku aluseks on nende portfoolio, MA-taseme puhul aga teos. See aga tähendab, et esimese astme ehk siis bakalaureusetaseme puhul on oluline just see viis, kuidas noored kunstnikud oskavad oma töid esitleda, milliseid projekte ja kuidas esile tõsta. Kaks asja on aga autasu väljaandmise algusest peale samaks jäänud: tegemist on eratoetusega ning žürii koosseis vahetub igal aastal. Žürii pannakse kokku oma ala (nüüdiskunsti) spetsialistidest, kes ei ole kunstiakadeemiaga väga lähedalt seotud ehk teevadki otsuse portfoolio ja magitritöö põhjal. Ilmselt küll väikeste eranditega.

BA-auhinnasaajate puhul hakkab silma veel üks tendents: auhinnasaajate hulgas kipub olema just skulptuuriõppekava lõpetajaid (Edith Karlson 2006. aastal, Jekaterina Kultajeva ja Hannes Aasamets 2010. aastal, Ulla Juske 2011. aastal). Seda iseäranis olukorras, kui skulptuuriosakond on n-ö pagendatud Mustamäe servale Raja tänavasse ning osakonna juhataja on järjest vahetunud (Villu Jaanisoo, Anne Rudanovski, Jüri Ojaver, nüüd teist aastat Kirke Kangro), mis tähendab, et ükski neist ei ole jõudnud välja arendada oma õpetamisviisi ehk siis seda, mida nad tahavad noortest skulptoritest saada ning kuidas selleni jõuda. Kui küsisin tänavuselt laureaadilt selle põhjust, siis ta vastas, et „midagi müstilist siin on, kuid vastus võib peituda selles, et skulptori roll on praeguses kunstisituatsioonis suhteliselt lahtine ning seetõttu tuleb hakata ise rolli otsima ja sellega kaasnevaid vahendeid leiutama”. Kuigi tänavune BA-žürii märkis eraldi veel ära fotograafia osakonna lõpetaja Taavi Kübara mitmekülgse ja tervikliku kunstnikunägemuse eest, installatsioon ja skulptuuri õppetooli lõpetaja Mikk Madissoni (taas skulptuur!) julgete ideede poolest ja Ats Nuki huvitava graafikuna ning rühmituse Siht poliitilise aktiivsuse ja algatusvõime eest.

Noore kunstniku autasuga tunnustatakse noori kunstnikke, kelle senine töö annab (kõige enam) alust arvata, et nad toovad meie kunsti midagi uut, idee, lähenemisnurga, ning nende jätkamine professionaalse kunstnikuna on vältimatu. Enamik autasu saanutest on seda ka tõestanud: Flo Kasearu sai noore kunstniku autasu 2008. aastal, tänavu aga Köleri auhinna, Sigrid Viir pälvis noore kunstniku auhinna 2009. aastal, tänavu sai New Yorgis „Pulsi” kunstimessi preemia, aktiivselt on tegutsenud ka Laura Toots, Eva Lobatkin, Kristi Kongi, Katrin Koskaru, Edith Karelson.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht