Pealelend – Andres Kurg, EKA kunstiteaduse ja visuaalkultuuri instituudi vanemteadur

REET VARBLANE

EKA kunstiteaduse ja visuaalkultuuri instituut alustab koostöös Tallinna ülikooliga uut magistriprogrammi. Mida see sisaldab?

„Kirjandus-, visuaalkultuuri ja filmiteooria“ on meie ühine ingliskeelne magistriprogramm, kuhu on koondatud võrdleva kirjandusteaduse ja kunstiteaduse programmi ained. Meie lähtepunktiks oli seisukoht, et piltide ja ka tekstide uuringud vajavad üha enam distsipliiniüleseid teadmisi ja oskusi, oskust luua oma uurimisobjekti ja mitmesuguste teadmisväljade vahelisi seoseid, senisest traditsioonilisest jaotusest eraldiseisvateks erialadeks selleks ei piisa. Nii on programmi keskmes kriitiline teoreetiline alus, mis aitab üliõpilasi kirjandusteoste ja ka pildimeediate analüüsimisel, aga ka eriseminarid, kus pannakse suurt rõhku kindlate teoste läbilugemisele.

Pildi ja teksti koosolu ning selle mõju kasutajale võime mõistagi täheldada praeguse meedia, eriti ühismeedia puhul, aga pildid ja tekstid on olnud omavahel tugevalt seotud juba väga ammu. Kunstiajaloost on teada, kuidas klassikaline kunst põhines sajandeid mütoloogilistel ja hiljem religioossetel tekstidel, klassikalist ikonograafiat on võimatu mõista piiblita jne. Seega on õppekavas kursused, kus keskendutakse nüüdiskultuuri analüüsile, aga ka keskaja ja renessansi pildi- ja tekstimaailma uurimisele. Õppejõudude hulgas on kirjandusteadlased Eneken Laanes, Piret Peiker, Ülar Ploom, kunstiteadlased Virve Sarapik, Krista Kodres ja Mari Laaniste, kultuuriteoreetikud Daniele Monticelli ja Matthias Jost, filmiuurija Teet Teinemaa.

Eks oleme jõudnud taas aega, et on õige valmistada ette laia teadmiste­põhjaga nii-öelda renessansi­inimesi, kes siis juba vastavalt oma tööle ennast täiendavad, aga sellegipoolest on pigem puudus spetsialistidest. Keda te selle programmiga ette valmistate?

Eelkõige on see muidugi hea võimalus oma silmaringi laiendada. Enne konkreetse valdkonna doktoriõppega alustamist annab see programm hea ülevaate humanitaarteaduse käsitusviisidest, eri valdkondade arutlusainesest ja teemadest, aga programmi lõpetanu võib töötada ka laia ampluaaga kultuurikriitikuna, kunstikorraldaja või kultuuriesindajana. Programm annab nii teoste läbilugemise ja kirjalikult väljendumise, oma tööde esitlemise ning ka esmase uurimistöö tegemise oskuse. Seda läheb vaja väga mitme ameti puhul.

Esimese aasta vastuvõtt oli väga edukas, programmi vastu oli suur rahvusvaheline huvi, tuldi kandideerima USAst, Brasiiliast, Venemaalt, aga ka Türgist, Iraanist ja Indiast. Paljudel oli sealjuures huvi just Ida-Euroopa kultuuri vastu. Esimesel kursusel alustab sügisel seitseteist üliõpilast, osa neist on kirjandusteaduse, osa visuaalkultuuri ja filmi taustaga. Nendega koos hakkame tegelikult uut programmi alles kujundama, sest omamoodi on see eksperiment ka õppejõududele.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht