Leili Iher 28. I 1941 – 20. V 2015

20. mail jõudis lõpule kirjandusteadlase ja kriitiku Leili Iheri elutee.

Leili Iher sündis Võrumaal Sõmerpalus ja õppis aastail 1959–1965 Tartu Riiklikus Ülikoolis kaugõppes eesti filoloogiat. Õpingute ajal töötas ta Eesti Kirjandusmuuseumis bibliograafina. Seda ametit pidas ta 1967. aastani, esialgu suisa palgata, üksnes töökoha tõendi eest, sest seda vajati ülikoolis. Tollases kirjandusmuuseumis valitses suhteliselt vabameelne õhustik ja tollastest kolleegidest ning innustavatest vestlustest kunstiteemadel on Iher hiljem kirjutanud suure soojusega. Aastail 1976–1998 oli Iher ametis Tartu linna keskraamatukogus, pidades selle kõrvalt ka loengusarja eesti kirjandusest Tartu ülikoolis.

1960. aastate teisel poolel kujunes Leili Iher arvestatavaks luulekriitikuks, avaldades järgmistel kümnenditel ka rea kirjandusteaduslikke artikleid Keeles ja Kirjanduses ning Loomingus, debateerides ka võru kirjakeele teemal. 1998. aastal ilmus Leili Iheri koostatuna ja saatesõnaga tema isa Rihhard Iheri (1910–1980) luuleraamat „Havva-kivi. Ikupilli ja loriluku 1967–1968“.

Leili Iheri eluaegne huvi oli aga suunatud Gustav Suitsule ja tema loomingule. Ülikooli lõputöö kirjutas ta 1965. aastal Tartu Riiklikus Ülikoolis Karl Muru juhendamisel ja see kandis pealkirja „Gustav Suits oma luule redigeerijana“, 1967. aastal ilmus tema sulest esimene uurimuslik artikkel Suitsu loomingust Keeles ja Kirjanduses. Üle poole sajandi kestnud töö tulemus küpses visalt ja märkamatult, kuni aastal 2011 ilmus kirjanduse sõpradele üllatusena tema mahukas uurimus „Gustav Suitsu jälil. Fakte ja mõtisklusi“. Selle elukestva kiindumuse vili algab nägemusliku lausega: „Näen teda astumas üle supelranna, vihmavari jalutuskepina käes ja kaabu peas, päevitavate pruunide kehade suhtes näiliselt ükskõikne džentelmen – nii on mulle kord kõneldud.“

Oma elu ja tööga on Leili Iher loonud mälestusmärgi, mis ei aegu.

Eesti Kirjandusmuuseum

Tartu Linnaraamatukogu

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht