Võistlema oodatakse bestsellereid

PILLE-RIIN LARM

6. aprillil kuulutati välja veel üks suurima auhinnafondiga kirjandusvõistlus. Selle kutsus ellu kirjastus Pilgrim ja kannab see nime „BestSeller“. Auhinnafond 10 000 eurot jaotatakse kolme kategooria (ilukirjanduslik proosa, aimekirjandus ja lastekirjandus) võitjate vahel. Tänuväärne algatus, eriti aime- ehk populaarteadusliku kirjanduse puhul (mitte segi ajada tarbekirjandusega), millel pole seni oma võistlust olnud. Samuti on teoreetiliselt võimalik, et Tänapäeva ega Eesti Kirjanike Liidu romaanivõistluselt bestsellereid ei tule, nii et võib-olla vajab eesti proosa (sh lühivormid!) veel üht ergutust. Seejuures luulel võib-olla tõesti bestselleripotentsiaali ei ole. On sümpaatne, et seekord tähemärke ei loeta, mis hoiab ära olukorra, kus kõhnukest, aga sisukat teost hakataks kvalifitseerumiseks n-ö täis kirjutama.

Siiski tahan kõige mõistetava ja rõõmustava kõrval juhtida tähelepanu mõnele küsitavusele ehk teha konstruktiivseid ettepanekuid järgmiseks korraks (loodetavasti see tuleb).

Viis kuud on enamasti süvenenud kirjutamiseks liiga lühike aeg. (Võistlustööde laekumise tähtaeg on 9. september.)

Lastekirjanduse puhul võiks mõelda noortekirjanduse kaasamisele – see põld on Eestis rohkem söötis.

Mõelda hästi läbi, mida õigupoolest otsitakse. Bestselleriks saab ju teos läbimüügiga. Konkursi „BestSeller“ üleskutses aga ei öelda, et otsitakse korraliku läbimüügipotentsiaaliga teost. Ilukirjanduse žürii liige Ilmar Raag selgitab hoopis nii: „Hea bestseller on eelkõige lugu, mis ei lase sind lahti enne, kui oled keeranud viimase lehekülje. [—] Ja kui see lugu kord leitakse, siis tahavad seda saada nii filmi- kui ka teleinimesed. Selle peale võin mürki võtta.“ Teatriinimesed ka, tuleb lisada. Selliseid lugusid on kirjutanud näiteks Margus Karu, Indrek Hargla, Andrus Kivirähk ja Mihkel Raud. Aga sellised lood ei ole kahjuks mullused menukid nagu Juhan Aru, Kristjan Korjuse ja Elis Saare „Matemaatika õhtuõpik“ ega isegi mitte Valdur Mikita „Lingvistiline mets“, rääkimata TEA entsüklopeediast ja Pilvi Kula töövihikutest. Kas need pole siis bestsellerid?

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht