In memoriam: Kaido Jaanson

Kaido Jaanson 

21. VI 1940 – 2. V 2015

Kaido Jaanson oli esimene rahvusvaheliste suhete teooria professor ja selle teadusala rajaja Tartu ülikoolis. Tema värvikad loengud ja laiaulatuslikud teadmised rahvusvahelistest suhetest on inspireerinud tervet põlvkonda politolooge ja ajaloolasi.

Jaanson lõpetas 1965. aastal Tartu ülikooli ajaloo eriala ning sai ajalookandidaadi kraadi 1975. aastal. Aastatel 1968–1995 õpetas ta Tartu ülikooli ajaloo osakonnas, seejärel asus juhatajana (1995–1999) üles ehitama äsja loodud politoloogia osakonda professor Rein Taagepera eestvedamisel loodud sotsiaalteaduskonnas. Jaanson töötas välja esimesed selle valdkonna alusained, millest mitut loetakse tänapäevalgi. Oma ühiskondliku renomee ja säraga meelitas ta uude üksusse palju noori kolleege ja värskeid üliõpilasi.

1995–2005 oli Kaido Jaanson valitud rahvusvaheliste suhete teooria professori ja dotsendi ametikohale. Tema juhtimisel võeti vastu esimesed politoloogia bakalaureuse-, magistri- ja doktoriõppekavad, mille on lõpetanud kümned praegused silmapaistvad ühiskonnategelased. Tema juhendatavate seas olid Urmas Paet, Gert Antsu, Jonatan Vseviov, Aap Neljas ja paljud teised. Aastatel 1997–2006 oli Jaanson ka Eesti vabariigi presidendi akadeemilise nõukogu liige. 2007. aastal valiti ta Tartu ülikooli emeriitdotsendiks.

Eriti oluline on tema panus Tartu ülikooli rahvusvaheliste suhete ringi (RSR) tegevusse. Kaido Jaanson oli 1963. aastal RSRi üks asutaja­liikmeid ja hiljem pikka aega akadeemiline juhendaja. Tänu tema järjekindlusele ja initsiatiivile sai RSR 1990. aastatel uue hingamise.

Teaduse vallas paistis iseäranis silma Kaido Jaansoni ere huvi Aleksander Kesküla eluloo vastu. See, kuidas ta viis Kesküla jäljed kokku tänapäeva politoloogia ühe suurkuju Juan Linziga (vt Akadeemia 2002, nr 2), on eeskujuks paljudele kolleegidele.

Jaanson on koostanud ajalooõpikuid, palju üksikartikleid Eesti ajaloost kahe maailmasõja vahel, Eesti ja Skandinaavia maade suhetest ning rahvusvahelistest suhetest laiemalt. Tema uurimus „Draakoni hambad“ (1987) on pühendatud Skandinaavia vabatahtlike osalusele Vabadussõjas.

Kaido Jaanson tundis suurt huvi tuleviku-uuringute vastu. 1990. aastatel kutsus ta üliõpilasi üles koostama referaate teemal „Eesti 2010“. Nii mõnigi tema tolle aja ennustustest, nt Hiina esiletõus rahvusvahelisel areenil, läks täppi.

Kaido Jaansoni ärasaatmine toimub laupäeval, 9. mail kl 14 TÜ muuseumi valges saalis.

Tartu ülikooli riigiteaduste instituut

Tartu ülikooli ajaloo ja arheoloogia instituut

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht