Liidame ära

Esmaspäevane teadaanne „Memorandumiga valmistatakse ette TTÜ ja IT-kolledži ühinemist“ tõi avalikkuse ette pikemalt käärinud protsessi, mille käigus Tallinna tehnikaülikool (TTÜ) on haridus- ja teadusministeeriumi toel (HTM) alla neelamas seni edukalt iseseisvalt tegutsenud Eesti Infotehnoloogia Kolledžit.

IT-kolledž on positiivne näide, kuidas 16 aastat tagasi loodud selge eesmärgiga kool – anda IT-alast rakenduslikku kõrgharidust – on hästi hakkama saanud akadeemilise hariduse ja kutseoskuste tagamise ühendamisega. Miks siis minna ajal, mil korrutatakse mantrana, et tuleb e-riigina esirinnas olla (IT-spetsialistide koolitamise vajadus on siililegi selge), eduka kooli kallale?

IT-kolledži seisukohalt ei ole liitmisel ei eesmärki ega põhjendust. Pealegi kannab liitmisplaan kahjuks Eestis juba harjumuspäraseks saanud pitserit „kiirustades ja kaasamata“. Juba järgmiseks nädalaks, keset juulikuud, on plaanitud HTMis läbi viia liitumisläbirääkimiste teine ja kolmas voor. Ja ülioluliste teemade, nagu varade ja üliõpilaste üleminek, aruteluks on kavandatud aega paar tundi.

IT-kolledži esindajaid läbirääkimistele kaasatud ei ole, viimati osalesid kooli esindajad koosolekul veebruaris, seal kokku lepitud järgmist koosolekut HTM aga enam ei korraldanud.

IT-kolledž on Hariduse Infotehnoloogia Sihtasutuse (HITSA) hallatav eraõiguslik rakenduskõrgkool. HITSA nõukogu pole pärast eelmise aasta septembri koosolekut, kus leiti, et ühinemise toimumise osas on vara seisukohta võtta, kuid läbirääkimised võiksid alata, ühinemise teemat arutanud. HITSA juhatust ega esindajaid pole samuti arutelusse kaasatud.

Kõige lihtsam viis midagi muuta on administratiivne liitmine. Ka ühinemismemorandumis tsiteeritakse Gunnar Oki nn raportit. Kuid mehaaniline liitmine ei anna uut kvaliteeti ning kuigi struktuure võib reformida, ei saa seda teha kui asja iseeneses, vaid eesmärgiks peaks olema mingi sisuline muutus.

Eesti kõrgharidus- ja teadusmaastikul võivad reformid olla vajalikud, aga sel juhul argumenteeritult, liidetavaid kaasates ning ikka ja ainult eesmärgiga, et tekiks ka sisuliselt uus kvaliteet. Vägivaldsel liitmisel sisulise põhjenduseta mõtet ei ole. Ühe kooli sisu ei saa tõsta teise karpi, sest nii võib juhtuda, et IT-kolledži identiteet tehnikaülikoolis lahustub ning koolile tegeliku sisu andnud õppejõud (suures osas praktikud ja kolledži vilistlased) lahkuvad. Ja sel puhul kaotavad ju kõik.

Keskkonnas petitsioon.ee on algatusel „IT-kolledži iseseisvuse poolt“* 592 toetavat häält.

* http://petitsioon.ee/it-kolledzi-iseseisvuse-poolt

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht