Pealelend – Anni Müüripeal, jalakäijate ühingu liige

MERLE KARRO-KALBERG

Jalakäijate ühing on teinud rahva­algatuse veebilehel ettepaneku, et teid ja tänavaid tuleb edaspidi kavandada avalikult. Kas avalikkuse kaasamisel saaks tänavate projekteerimisest ja rekonstrueerimisest kestlikum ettevõtmine? Kas sel juhul saaks paremini edendada tervist ja tõsta linna konkurentsivõimet, nagu algatuses lubatakse?

Praegu saavad inimesed teada, milliseks nende kodutänav kavandatakse ja milliseid muudatusi see kaasa toob, enamasti alles siis, kui tänav on juba valmis. Avaliku tänavate kavandamise korral on kõigile tagatud võimalus osaleda avaliku ruumi kujundamises. Mida rohkem inimesi pääseb juba algfaasis projektile ning otsuste tegemisele ligi, seda suurema hulga arvamuste ja vajadustega saab lõpp-projektis arvestada.

Iga uue avaliku ruumi projektiga saab luua konkurentsivõimelisema, kestlikuma ning tervislikke harjumusi soodustava elukeskkonna, kuid võib minna ka teisiti. Linnaruumi kujundamisel on oluline, et õiged elemendid paigutataks just sinna, kus neid kasutama hakatakse. Selles osas oskavad kaasa rääkida just piirkonna elanikud.

On oluline, et peale planeeringute saaks üldsus tagasisidet anda ka projektidele, kus on juba täpsemalt näha, kuidas tänavaruum välja nägema hakkab. See, kuidas projekt kaasamise tõttu muutub, sõltub sellest, kes projektile tagasisidet annavad. Meil kõigil on võimalik kodanike ja elanikena huvi tunda, mis toimub meie asumis või linnas.

Praegune algatus on osa mitmest paralleelsest ettevõtmisest, sealhulgas näiteks ruumiloome ekspertgrupi töö või Tallinna piirkonna säästva linnaliikuvuse kava koostamine. Kõigiga arvestav ja kaasav linnaruum kujuneb ideaalis võimu, ekspertide ning avalikkuse koostöös. Avalikkus saab selle algatuse kaudu öelda riigikogule: „Jah, ma olen huvitatud eluruumist koduustest väljaspool ning tahan, et mulle antakse võimalus anda oma panus avaliku ruumi loomesse“.

Avalikkusele tutvustati ka Reidi tee ja Haabersti ringi projekti. Mida oleks teie ettepaneku jõustumisel nende liiklussõlmede kavandamisel teisiti tehtud? Mil määral oleks lõpptulemus praegusest lahendusest erinenud?

Avalikkuse kaasamine on poliitika tööriist, mida võib kasutada ka erahuvide õigustamiseks. Piirjoon demagoogia ja demokraatia vahel võib kohati märkamatu olla. Demokraatlik avalik kaasamine tähendab sisulist dialoogi, sotsiaalsete gruppide vajadustega arvestamist ning läbipaistvust. Tõsi, Reidi tee ning Haabersti ringi projekti tutvustati ja avalikkus sai arvamust avaldada. Mida aga selle teabega tehti? Milliseid soovitusi võeti arvesse ja milliseid mitte? Miks mõningaid ettepanekuid eirati? Millisel uuringul põhineb projekti pooldajate väide, et ummikud vähenevad? Sisulise arutelu puhul oleksid need küsimused saanud argumenteeritud vastuse.

Linnaplaneerimiskaardil on tee lihtsalt üks kriips. Selle tõmbamisega ei vastata küsimustele, kui suur on ristmik või milline haljastus on sinna kavandatud. Need küsimused lahendavad linnavalitsus ja teeprojekteerija üldjuhul projekteerimise käigus. Meie ettepaneku eesmärk on kaasata otsustamisse ka elanikkond: eakad saaksid öelda, et neljarajalise ristmiku ületamine on neile raske, piirkonna elanikud, et puude maharaiumine tõstab mürataset, ning lapsevanemad pöörata tähelepanu sellele, et mänguväljak kiirusepiiranguga 70 km/h teelõigu kõrval ei ole ei meeldiv ega ohutu. Praegu kavandatakse teid peamiselt autojuhi vaatevinklist, kuna ka otsuste langetajad kuuluvad ühiskonna sellesse gruppi. Teistsuguse liikumiskogemusega inimeste kaasamisel saab kavandada mitmekülgsemaid tänavaid. Kui projekti detaile saab lahata igas vanuses jalakäija, jalgratturi ja ühissõiduki kasutaja positsioonilt, tagatakse sellega ka võrdne linnaruumikogemus.

Avalikumale tänavate kavandamisele saab kaasa aidata digiallkirjaga algatusele „Muuta teede ja tänavate kavandamine avalikuks“ rahvaalgatuse kodulehel.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht