Filmimaailm:

Aare Ermel

  Moskvas suleti kultuuritempel

1. jaanuaril lõpetas naaberriigi pealinnas oma tegevuse ülemaailmselt tuntud kinomuuseum, mis veel hiljaaegu oli paljude filmihuviliste lemmikkoht. Kuuldavasti rändavad kolikambrisse (vähemalt määramata ajaks) sajad ja sajad filmilindid, hinnaline arhiivimaterjal ning Dolby helisüsteem, mille 1992. aastal kinkis  muuseumile Jean-Luc Godard. Inimtühjaks on jäänud ka muuseumi neli suurt vaatesaali, mis kannavad Charlie Chaplini, Sergei Eisensteini, Marlene Dietrichi ja Satyajit Ray nime. Filmisõprade protestidemonstratsioonid Vene Filmitegijate Liidu peahoone juures ei andnud mingeid tulemusi. Ei aidanud ka FIPRESCI, paljude mainekate kineastide (lisaks Godard’ile ka näiteks Quentin Tarantino, Bernardo Bertolucci ja Agnès Varda) ning president Vladimir Putini sõbra, Saksamaa ekskantsleri Gerhard Schroederi pahameeleavaldused. Kinomuuseumi senistes ruumides, kus veel mullu toimus 150 väärtfilmiseanssi kuus, hakkab lähitulevikus tegutsema kasiino ja striptiisiklubi.

 

 

Zhang Yimou teeb taas eepikafilmi

Idamaised võitluskunstid on olnud Hongkongi filmitööstuse mängumaa, kus peaaegu kõik on lubatud ja võimalik. Trendiks näib kujunevat fenomen, et mujal maailmas märkimisväärset edu saavutanud hiina päritolu filmilavastajad pööravad üha rohkem tähelepanu sellele tehniliselt võrdlemisi keerulisele filmižanrile. Tuntuimatest meenuvad esmajoones taiwanlase Ang Lee Oscari saanud film “Tiiger ja draakon” ja Chen Kaige shakespeare’lik lugulaul “Keiser ja palgamõrtsukas”. Järgmisena võttis järje üle Zhang Yimou, Chen Kaige kõrval hiina filmikunsti viienda laine kineastidest mõjukaim ja rahvusvaheliselt mainekaim. Nagu “Keiser…”, pajatas ka “Kangelane” rahvarohkeima suurriigi esimesest keisrist.

Zhang Yimou ja Chen Kaige saavutasid rahvusvahelise maine eksootilis-eepiliste “festivalifilmidega”. Zhang Yimou loomingu paremikku kuuluvad tema esimesed tipplavastused “Punane sorgopõld”, “Süüdake punased laternad!” ja “Judou”. Kõigis neis kehastas peaosa tema toonane elukaaslane Gong Li.

Gong Li ja teine hiina megastaar Chow Yun-fat on võtmerollis ka Zhang Yimou uusimas, 45 miljoni dollarilises suurprojektis “Wearing Golden Armour Across the City”, mille võtted peaksid algama veebruari teisel poolel. Näitekirjanik Cao Yu klassikalise teose ainetel vändatav eepiline ajaloodraama jutustab sündmustest ajal, kui valitses Tangi dünastia. Loo keskmes on keiser, keisrinna ja kindral. Lahingustseenid tõotavad tulla veelgi suurejoonelisemad kui “Kangelases”. Kui seal kasutati “kõigest” 1200 statisti, siis nüüd on plaanis kokku tuua umbkaudu 20 000 inimest.

 

 

Altman saab siiski Oscari

Mullu 20. veebruaril 80aastaseks saanud ameerika tippkineasti Robert Altmani filmikarjäär on kestnud juba üle poole sajandi. Selle ajaga on ta lavastanud 86 kino- ja telefilmi (37-le kirjutanud ka stsenaariumi) ning tootnud lisaks veel 39 linateost. Altman on kandideerinud parima režissööri Oscarile viiel korral. Nominatsioonid said ta filmide “MASH” (1970), “Nashville” (1975), “Mängija” (1992), “Killud” (1993) ja “Gosford Park” (2001) eest. Viiel korral on Oscari tseremoonial kaotajaks tunnistatud veel Alfred Hitchcock, Clarence Brown, King Vidor ja Martin Scorsese. Nagu nüüd on juba teada, saab Robert Altman 5. märtsil toimuval pidulikul tseremoonial elutöö Oscari.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht