Filmimaailm

 

  Almodóvari esimesed katsetused

Tänaseks teatakse Pedro Almodóvari filmiloomingu olulisemaid töid usutavasti kõikjal maailmas ning rahvusvahelise mainega hispaanlane on juba ammu “mees parimates aastates”. Oma esimese täispika filmi tegi ta 1980. aastal, pärast Hispaania kauaaegse diktaatori Franco surma, tuues ekraanile värvika seltskonna homoprostituute, transvestiite, ja sugupoolt vahetanud eakaid diivasid. Kui New Yorgi moodsa kunsti muuseum tegi Almodóvarile ettepaneku restaureerida tema seni tundmatud eksperimentaalsed lühifilmid “Kaks hoora/Armastuslugu, mis lõpeb pulmadega” (1974), “Seks tuleb, seks läheb” (1977) ja “Soodoma lõpp” (1979), oli ta “kinoarheoloogilise ettevõtmisega” pikema jututa päri. Almodóvari sõnutsi olevat ta 1970. aastate algul, Madridi telefonikompaniis töötamise päevil, kaalunud kõigest 62 kilogrammi. Oli Franco surmale järgnenud sulaaeg, käis seksuaalrevolutsioon. Lühifilme, mis olid pigem episoodilised farsid, tehti enne videoajastut Super 6 filmile, näitlejatena kasutas Almodóvar oma sõpru. “Tollal ei osanud ma unistadagi, et minust kunagi tuntud režissöör kujuneb.”

 

 

I Rooma filmifestivali laureaadid

Veneetsia rahvusvahelise filmifestivali alternatiivina algatatud Rooma filmifestivali peeti tänavu esimest aastat, 13. oktoobrist 21. oktoobrini. Žüriid juhatas nimekas itaalia filmitegija Ettore Scola, ülejäänud poolsada žüriiliiget valiti aktiivsemate filmihuviliste seast. Žürii eriauhinna pälvis inglane Shane Meadows, kelle draama “This Is England” kujutas 1980. aastate alguses tegutsenud noorte skinhead’ide jõuku. Parima filmi auhinna vääriliseks tunnistati venelase Kirill Serebrennikovi kaasajastatud Hamleti-versioon “Mängides ohvrit”, mille aluseks on vendade Oleg ja Vladimir Presnjakovi samanimeline menunäidend. Parima naisnäitleja auhinna võitis prantslanna Ariane Ascaride esivanemate sünnimaad külastava arsti rolliga Robert Guédiguiani filmis “Teekond Armeeniasse”, parimaks meesnäitlejaks osutus itaallane Giorgio Colangeli (isa roll filmis “Soola aaria”). Elutöö preemia sai šotlasest ekraanilegend Sir Sean Connery.

 

 

Eluloofilm Vivaldist

Sellest on möödas üle 30 aasta, kui inglise kõmurežissöör Ken Russell tõi kinoekraanile skandaalsed “eluloofilmid” kuulsatest heliloojatest Pjotr Tšaikovskist (“Muusikaarmastajad”), Gustav Mahlerist (“Mahler”) ja Ferenc Lisztist (“Lisztomania”). Märksa positiivsemalt suhtuti Milos Formani eluloofilmi Wolfgang Amadeus Mozartist. Nüüd on keegi vähetuntud telerežissöör Boris Damast asunud tõsimeeli teostama oma ammust unistust. Ta nimelt loodab, et kavandatav eluloofilm Antonio Vivaldist saab olema vähemalt sama suur filmisündmus, nagu seda oli Formani “Amadeus”. Filmivõtted algavad seniste plaanide kohaselt aprillis. Itaalia muusikageeniust hakkab filmis kehastama inglane Joseph Fiennes, kellele sekundeerivad näitlejad Gérard Depardieu, Jacqueline Bisset ja Malcolm McDowell.

 

 

Lähiminevikus lahkunuid

Gillo Pontecorvo (19. XI 1919 – 12. X), itaalia filmilavastaja, kes läks filmikunsti ajalukku oma mõjusalt rekonstrueeritud dokumentaaldraamaga “Võitlus Alžeeria pärast”, kus keskmes on alžeerlaste iseseisvusvõitlus Prantsuse imperialistide vastu aastail 1954 – 1957. Oktoobris 1954 moodustatud Rahvusliku Vabastusrinde FLN eestvõttel alanud ja üle seitsme aasta kestnud julm geriljasõda nõudis üle miljoni inimelu. Toda filmi pole mitte põhjusetult võrreldud Sergei Eisensteini tippteostega “Soomuslaev Potjomkin”, “Streik” ja “Oktoober” ning Roberto Rossellini sõjadraamaga “Rooma – avatud linn”. Veneetsias Kuldlõviga pärjatud meistriteost ei lubanud tsensuur Prantsusmaal kaua aega kinolevisse, kuna see rikkus tabusid ja sõja heroilisuse müüti, mis tõi kindral de Gaulle’i 1958. aastal võimule. Pealegi on see hea õppematerjal, kuidas linnatingimustes sissisõda pidada. Teisi filme: “Kapo” (1960), “Queimaada” (1969), “Ogro” (1979).

Aare Ermel

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht