Filmimaailm

Aare Ermel

Altmani uus ?ansamblifilm?

Tänavu 80aastaseks saanud ameerika kineasti Robert Altmani loomingu paremikku kuuluvad kolm suurepärast mosaiikfilmi, kus esmapilgul täiesti suvaliselt valitud tegelased osutusid justkui mingi irratsionaalse loogika järgi suuremal või vähemal määral üksteisega seotuks. Need tippfilmid on ?Nashville? (1975), ?Mängija? (1992) ja ?Killud? (?Short Cuts?, 1993). Praegu on vanameistril teoksil järgmine mõnusat ajaviidet pakkuv ekraaniteos argielu suurtest ja väikestest pisidraamadest, kus on leid-nud rakendust kümned Hollywoodi staarid.

Filmi tööpealkirjaks on ?A Prairie Home Compa-nion?. Tegemist on iroonilise komöödiaga Minnesota väikelinnast Lake Wobegonist igal nädalal edastatava raadio-show telgitagustest. Garrison Keillori (teda mängib legendaarne raadioveteran ise) 1974. aastast juhitud ülipopulaarsete saadete stammkülalisteks on laulvad kauboid Dusty (John C. Reilly) ja Lefty (Woody Harrelson), kantridiiva Bonnie Johnson (Meryl Streep) ja veel terve hulk veidraid tegelasi. Esialgu pidi Leftyna esi-nema Tom Waits ja salapärast Surmainglit kehastama Michelle Pfeiffer, paraku olid nad sunnitud Altmani int-rigeerivast projektist loobuma.

 

Veri, surm ja tantsutüdrukud

1857. aastal võeti Briti armees laiemalt kasutusele varasemaist tulirelvadest märksa paremad Enfieldi vintpüssid. Uudsete püsside puhastamisel tuli muu hulgas kasutada ka searasva, millega ei suutnud kuidagi leppida ükski hindust ja moslemist sõdur. Indias algas kohalike sepoide mäss oma Briti asevalitsejate vastu, mis tõi endaga kaasa kogu suurt riiki haaranud vägivallalaine. Niinimetatud India mässust on varemgi filme tehtud. Neist tuntuimad on bengalist filmiklassiku Satyajit Ray ?Malemängijad? (1977) ja aasta hiljem valminud ?Junoon?, kus kehastas peaosa Shashi Kapoor.

Re?issöör Ketan Mehta eepikafilmi ?The Rising? peaossa valiti India megastaar Aamir Khan, kes kehastab mässu üht peaorganisaatorit, sangarlikku sepoid Mangal Pandey?t. Selle mehe ajaloolist tähtsust on filmides tublisti ületähtsustatud: autoriteetsed uurimused nimetavad teda vaid möödaminnes. Ent kuna tegemist on rohke muusikaga suurejoonelise vaatemänguga, mille keskmes on pealegi kohalike miljonite lemmik, peeti mõistlikumaks kujutada mässujuhti 150 aastat tagasi elanud Robin Hoodina.

 

Lynchi veidraim projekt

Kultusre?issöör David Lynch, kes tõi kinolinale iseäraliku müsteeriumi ?Blue Velvet? ja telesse kõmuseriaali ?Twin Peaks?, ei ole kunagi varjanud on põlgavat suhtumist ametlikku Hollywoodi. Pärast pikemat vahepausi on Lynch ette võtnud esialgu veel saladuse looriga kaetud projekti ?Inland Empire?, kuhu on kaasatud mitmed tema meelisnäitlejad eesotsas Laura Derni ja Harry Dean Stantoniga. Seda, millest tulevane film konkreetselt räägib, on seni suudetud kiivalt varjata. Teada on tõsiasi, et David Lynch asutas hiljaaegu filantroopilise heategevusorganisatsiooni, millel on üpris mitmetähenduslik nimi: The David Lynch Foundation for Consciousness-Based Education and World Peace. Fondi eesmärk on koguda seitse miljardit dollarit, et selle abiga püüda teha lõpp sõdadele ning inimlikele kannatustele meid ümbritsevas patuses maailmas. Üheks võtmesõnaks saab olema transtsendentaalne mediteerimine ehk TM. Teatavasti ei ole David Lynchi TM-vaimustus tekkinud sugugi üleöö. Kõmulise kuulsusega kineast on olnud juba 32 aastat legendaarse Maharishi Mahesh Yogi pühendunud õpilane. Omiks kutsutud eakas hindu, kes on praegu 88aastane, oli kunagi mäletatavasti ka biitliteneliku guru. Transtsendentaalse mediteerimisega tegeleb praegu maailmas üle kuue miljoni inimese. Ainuüksi TM-keskusi on vähemalt 3000.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht