Pariisi tume külg Kiek in de Kökis

Toomas Abiline

Pierre Jouve’i fotonäitus „Pariisi tume külg” Kiek in de Kökis 12. VI – 4. IX. Teisipäeval avati Kiek in de Köki muuseumis prantsuse dokumentalisti, fotokunstniku ja kirjaniku Pierre Jouve’i fotonäitus „Pariisi tume külg” („The Dark Side of Paris”). Pierre Jouve sai 2006. aastal Pariisi politseiprefektilt erakorralise loa jäädvustada oma kaameraga ühe aasta jooksul päevaseid politseioperatsioone. Juba mõne päevaga avastas Jouve ehmatava, varem mitte nähtud Pariisi, täis vahistamisi ja igat liiki kuritegevust. Tööülesanded viisid pildistaja ühiskonna ääreala miljöösse, mis jääb tavaliselt inimestele varjatuks. Oma reidil ei kohtunud Jouve mitte ainult ohvrite ja süüdlastega, vaid nägi ka õigusemõistmisega tegelevate asutuste tööd, nende igapäevavõitlust vägivalla vastu. Pierre Jouve’i momentvõtted, mis politseinike ja päästemeeskondade operatsioonide ajal tehtud, on ühtlasi dokumendid ja tõendusmaterjal. Seejuures mõjuvad tema fotod peaaegu maalilise esteetikaga. Kohati kiirgavad väljapandud tööd otsekui kuulsate meistrite aurat – nii oskuslik on mäng valguse ja varjuga, pealispinna ja struktuuriga. Pildi tegelik sisu avaneb selle erilise esteetika taustal alles pärast täpsemat vaatlemist. Pierre Jouve (sünd 1943) on endine rahvusvahelise pressi ajakirjanik, fotograaf, kirjanik, stsenarist ja režissöör. Muu hulgas on ta teinud dokumentaalfilmid Jacques Chiracist, Jean-Marie Le Penist ja François Mitterand’ist.

Autor kirjutab oma kogemusest: „Sellele nii ebaharilikule reidile võttis mu kaasa Pariisi politsei. Nähtu kõneleb toorest reaalsusest, mis on seaduste ja tsensuuri taga varjul, või lihtsalt ühiskonnas ignoreeritud ja kõrvale tõrjutud, sest ühiskond ei vaata end meeleldi peeglist. Need pildid on tehtud teemadel, mida õigussüsteem, politsei ja poliitikud tuhandel põhjusel maskeerivad, ka selleks, et kaitsta ohvreid ja kriminaale meedia ahne pilgu eest. Teise valu on iseenda valu. Me paneme end proovile, kompame oma inimlikkust ja taluvuse piiri, seadusekuulekust, suhet süsteemidega, mis meid talitsevad. Politsei ja õigussüsteem sekkuvad, toimetavad juurdlusi, vahistavad, süüdistavad, mõistavad kohut, saadavad vanglasse, ravivad haavu. Inimolemise tume pool võlub niikaua, kui hakkad selles tajuma korduvat mustrit: kui näed pealt, kuidas õnnetuse vanker veerema hakkab, tuleb tahtmine reportaaž lõpetada.”

Kiek in de Kökis üles pandud fotoseeriat on varem eksponeeritud Pariisis Saint-Etienne’i moodsa kunsti muuseumis, Berliini Werkstattgalerie’s ja Hamburgi Deichtorhalleni fotomuuseumis.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht