PEALELEND

Sirp

Helen Merila, EVA peakorraldaja 25. – 28. VIII peetakse Tallinna Kinomajas nn Aasia sõltumatute filmide festivali ehk EVA. Varasemast meenuvad JAFF id ehk siis Jaapani animefilmide festivalid. Kas teil on sellega ka mingi seos või toimub teisenemine, üleminek?          EVA (East via Asia!) ehk „Itta läbi Aasia” on sõltumatu ning teistest Eesti filmifestivalidest eraldi, Kagu-Aasia alternatiivfilme tutvustav festival. Esmakordselt Eestis peetaval seda laadi festivalil näitame debüütaastal läbilõiget parimate Jaapani jishu eiga ehk alternatiivse filmivälja režissööride filmidest. Festivali programmi aitas kokku panna ülemaailmselt tunnustatud festivalide kuraator, kirjanik, produtsent  ja jaapani filmikunsti entusiast Jasper Sharp, kes viibib ka kogu festivali aja Tallinnas ning juhatab kõik filmid ning eri žanrid põnevalt sisse.       

Mis on üldse nn Aasia sõltumatu film? Kuidas  teie festival oma kontekstis seda defineerib?       

Jaapani jishu eiga ehk sõltumatu film on äärmiselt populaarne, kuna tsensuurita ja suurte kommertseesmärkideta filmis saab võtta luubi alla Jaapani suletud ühiskonna probleemid. Tegijatel on vaba voli rakendada oma loovust eri žanreid katsetades. Meie festivali  eesmärk ongi näidata Jaapanit ehk veidi teise ja pisut objektiivsema nurga alt kui senine kuvand, mis paljudes eurooplastes kinnistunud. Jaapanis on subkultuurid ning nn underground ülimalt populaarne. Näiteks harajuku, cosplay, punk ja teised subkultuurid on Jaapanis väga levinud, kuna inimesed püüavad murda välja raamidest või siis täiskasvanute igavast maailmast.       

Kui palju filme linale toote ning millised teosed ja režissöörid esile tõstate?       

EVA kavas on kümme seanssi, kuid mõned seansid koosnevad mitmest linateosest, näiteks on kaks animatsioonikogumikku ja üks viie lühifilmiga seanss. Viie lühifilmi režissöör  on Yoshihiro Ito, kes on ka üks festivali külalistest. Enne seansi algust räägib ta pikemalt Jaapani sõltumatutest filmidest ning selgitab oma unenäolise ja sürreaalse retrospektiivi tagamaid. Eestis on külalisena ka jaapani budismist kõneleva filmi „KanZeOn” üks kaasrežissööridest Tim Grabham, kes räägib samuti enne seanssi filmi saamisloost ning tagamaadest. Kavas on näidata Jaapani sõltumatut animatsiooni,  paberist teatrit ehk kamishibai’d, õudusfilme, dokumentaalseid mängufilme kui ka erootilist filmi. Põnev on kindlasti ka režissöör Gen Takahashi tõsielul põhinev mängufilm „Leheneegri ülestunnistused” („Confessions of a Dog”), jõhker ning lausa šokeeriv lugu Jaapani politseistruktuurides lokkavast korruptsioonist. Festivalil näeb ka ühe omapäraseima jaapani filmižanri pink eiga ehk erootilise filmi  linateost „Miss Peach”. Pink eiga filmidel on väga täpselt määratletud erootiliste stseenide arv: neid peab ühes tunnis olema kindlasti viis. Samuti on paika pandud, mida täpsemalt näidata tohib, või õigem oleks vist öelda, milliseid kehaosi näidata ei tohi.   

Kas teil on selle festivaliga ka edasine (kasvu)plaan või katsute vaatajaskonda, uurite, milline on nõudlus?   

Debüütaastal aitas festivali teostada SA Tallinn 2011, kuid plaanis on EVA filmifestivaliga jätkata ja võtta igal aastal uus fookus. Järgmised võivad olla pühendatud hoopis mõnele teisele Kagu-Aasia riigile või siis mõnele kindlale žanrile, nagu näiteks sõltumatud dokumentaalfilmid, animatsioon või pink eiga.  

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht