Uus algus filmiaasta lõpuks

Katrin Maimik

Eesti filmi andmebaas on avatud. Eesti filmi aasta lõpetati pidulikult 12. detsembril Balti filmi- ja meediakoolis Eesti filmi andmebaasi võrguvärava www.efis.ee avamisega. Viimaks ometi on olemas veebileht, kust saab filmide kohta leida kompaktset ja süsteemset informatsiooni. Praeguseks on andmebaasist leitavad 15 471 filmikirjet aastatel 1912–2012 valminud filmide kohta. Täiskirjed on olemas enamiku Eestis toodetud täispikkade mängufilmide, 1912–1940 toodetud filmikroonikate, Eesti Telefilmi filmide ja Tallinna ülikooli Balti filmi- ja meediakoolis (BFM) 2005–2012 tehtud tudengifilmide kohta. Andmebaasi projektijuhi Reet Sokmanni sõnul andmebaasi sisestustööd ja filmiuuringud jätkuvad kavakohaselt aastatel 2013–2017. Selle perioodi jooksul asendatakse dokumentaal-, anima-, muusikafilmide ja alates 1940. aasta teisest poolest toodetud kroonikafilmide osakirjed järk-järgult täiskirjetega. 2017. aastaks loodetakse kokku saada kogu teabepilt saja aasta jooksul Eestis filmilindile jäänust. Samuti on plaanis leida üha rohkem võimalusi, kuidas saaksid filmid veebis kõigile paremini kättesaadavaks. Kindlasti tuleb eestikeelse kõrvale ka andmebaasi ingliskeelne versioon. Arvata võib, et korraline täiendamine jätkub ka pärast 2017. aastat, sest filme tuleb igal aastal juurde.

„Usun, et see saab kindlasti tihedalt kasutatavaks veebileheks, kuna peale põhjaliku informatsiooni on lehelt võimalik leida ka palju huvitavat visuaalset materjali Eesti filmide kohta. Suures mahus on esindatud BFMi tudengite kursusetööd, lühifilmid, mida siiani on näinud ainult õppejõud, tudengid ise ja veel mõned üksikud. Saab vaadata ka paljude mängufilmide katkendeid ning kroonika- ja telefilmide täisversioone,” ütles Sokmann.

Põnevat ja harivat surfamisvõimalust pakub www.efis.ee kõigile filmihuvilistele – nii lihtsale filmisõbrale, ajaloolasele kui ka filmiala professionaalile.

Andmebaasi valmimist on toetanud Eesti Kultuuriministeerium, Eesti Filmi Sihtasutus, Eesti Kultuurkapital, Eesti Rahvusringhääling, AS Tallinnfilm, Eesti Rahvusarhiiv, Eesti Kinoliit, Balti Filmi- ja Meediakool, Eesti Filmiajakirjanike Ühing, Eesti Film 100 ja MTÜ Eesti Filmi Andmebaas. Eesti Filmi Infosüsteemi (EFIS) IT-lahenduse ja veebikeskkonna on teinud firma Mindware OÜ ELi tõukefondi ja Riigi Infosüsteemide Arenduskeskuse rahalisel toel. ELi tõukefond INNOVE toetas ligi pooleaastast sisutoimetajate/kodeerijate koolituskursust, mille lõpetanud toimetajad tegelevad filmiuuringute, filmiinfo otsimise, analüüsi ja andmebaasi sisestamisega alates 2011. aasta kevadest. Eesti filmi andmebaasi ehk teisisõnu elektroonilise rahvusfilmograafia projektijuht on filmitootmisfirma F-Seitse produtsent Reet Sokmann ja peatoimetaja Tallinna ülikooli Balti filmi- ja meediakooli meediaosakonna juhataja Hagi Šein, kes on ka eesti filmi andmebaasi peatoimetaja.

Hagi Šein: „Praegu avasime andmebaasi esimese järgu. Tööd on veel palju. Oleme tegelnud andmebaasi koostamisega viis aastat. Esimesed aastad püüdsime aru saada, kuidas üht andmebaasi teha tuleb: kuidas kodeerida filme, missugust infot koguda, kuidas filme kirjeldada ning kuidas info kokku koguda, kui palju filme on üldse tehtud. Alustasime enda koolitamisega selles vallas, leidsime vajaliku kaadri, kes tööd hakkas tegema, ning alles siis asusime tegutsema. Maailmas on hulgaliselt kõiksugu filme kirjeldavaid andmebaase, kuid avalikkusele kasutamiseks mõeldud on neist vähesed – ja needki enamasti ärilistel eesmärkidel. Meie idee oli kohe algusest peale minna seda teed, et teha kõigile kättesaadav kultuuriandmebaas, mis hõlmaks infot kõigi Eesti filmide kohta. Kokku saime ca 15 000 filmi ja filmipala. Praeguses arengufaasis ongi andmebaasis täiskirjete ja osakirjetega filmid. Täiskirje tähendab seda, et filmi kohta on tehtud uuringud, väga palju informatsiooni korjatud, filmi sisu on kirjeldatud, film on ka märksõnastatud, foto- ja videomaterjaliga illustreeritud. Osakirjetega filmide puhul pole info veel nii põhjalik, aga peamise teabe saab ikka kätte. Ei pea minema kuskile mujale infot otsima. www.efis.ee on praegu kindlasti kõige täielikum Eesti filmi ja filmikultuuri teabevaramu,” kinnitas Šein.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht