Veneetsia vaated

Jaanus Kaasik

27. VIII – 6. IX peeti Veneetsias 65. korda rahvusvahelist filmifestivali. Fabrice du Welzi „Vinyan” on emotsionaalselt raske ja pingeline film, kus valitsevad ärevus ja äng. KAADER FILMIST

Viiega lõppevat festivali kui väikest vahepidu tähistati festivali ajalugu käsitleva dokumentaalfilmi ja fotonäitustega. Publikut paistis foorumile jätkuvat. Peale Lido saarel paiknevate kinosaalide ja punase vaiba äärsele kiljumistsoonile jagus inimesi ka Veneetsia avalikele kinoseanssidele. Sealsed piletijärjekorrad meenutasid meie viimase PÖFFi aegu (siis oli küll tegemist Vene presidendivalimiste järjekordadega Tallinna valimisjaoskondades).

Hoolimata festivali edust püüab Veneetsia linn festivalide hooaega veelgi tihendada. Veneetsia ja Lido, Veneetsia filmifestivali toimumiskoha vahele jääval San Servolo väikesaarel toimus samaaegselt „Mostraga“ lühifilmide festival „Cirkuito off”.

Külaliste hulka kuulusid tänavu Anton Corbijn oma muusikavideote retrospektiiviga, Tinto Brass ning Natalie Portman, kes esitles saarel oma režissööridebüüti, ka Veneetsia filmifestivali „Corto Cortissimo” programmis olnud lühifilmi „Eve”.

Väliselt koosneb Veneetsia filmifestival kahest majast ja umbes kuuest telgist, mis on paigutatud suletud tänavalõigule kuurordis. Sära festivalile toob pigem sisu kui vorm. Sel aastal oli seda sära filmide ja külaliste näol tulnud enamasti Euroopast ja Aasiast. Ameerika filmide ja staaride vähesuse põhjuseks oli hiljutine Hollywoodi stsenaristide streik, mille tõttu mitme filmi valmimistähtaeg jäi festivalide ringist eemale. Ehk tänu sellele oli tavapärasest tugevamalt esindatud itaalia enda kino. Koos Itaalia filmiklassika retrospektiiviga kuulus festivali kavva 20 filmi. Elutöö auhinna Ermanno Olmile andis üle Adriano Celentano, kes esitles publikule oma 1975. aasta filmi „Yuppi Du” restaureeritud versiooni.

 

Allahindlusega Ameerikat

Iraani kino suurkuju Amir Naderi filmi „Vegas: Based on True Story” näitamine festivali programmis on austusavaldus silmapaistvale loometööle, kuid filmi võistlusprogrammi kuulumise põhjus jääb arusaamatuks. Valmistaja maa ehk USA ei tundu olevat piisav põhjus. Kuigi teos pidavat tuginema mitmele tõsielulisele loole Las Vegase elust, on tegemist pigem kulunud linnalegendi ümberjutustusega. Viletsuse äärel seisvale Las Vegase töölisperekonnale teatatakse, et nende aeda võib maetud olla kümnendite-taguse kasiinoröövi saak. Olematu varanduse nimel hävitab mängurist pereisa oma aia, kodu ja lõpuks ka perekonna. Oma mõtte edastamiseks ei panusta autor heale näitlejatööle, vaid kasutab selleks rasketehnikat. Kui filmi sisu saab kahekümne hajutatud minutiga räägitud, siis ülejäänud kaheksakümmend kuluvad suruõhuhaamriga betooni purustamisele ja traktoriga 20-ruutmeetrises aias manööverdamisele.

Stenarist Guillermo Arriaga tegi oma režiidebüüdi filmiga „Burning Plain” („Lõõmav lennuk“), mis hakkab ilmselt suurt konkurentsi pakkuma tuleva aasta Oscari võitluses. Charlize Theroni ja Kim Basingeri rollile võib oodata auhindu. Film seob neli tegevusliini, mis leiavad aset neljas paigas ja keerlevad ümber armastuse, süütunde ja kahetsuse. Alguses oli filmi pealkirjaks plaanitud ”Neli elementi”. Vesi, maa, õhk ja tuli võivad ka praegu olla üksikute lugude kaudseteks iseloomustajateks. Film on teostatud Arriagale iseloomulikus fragmenteeritud stiilis, mis on juba tuttav tema kirjutatud filmikäsikirjadest nagu „Amores Perros” („Armastuse koerad“), „21 grammi” ja „Babel”, kuid jälle on tore näha, et ta on saavutanud võrreldavalt hea tulemuse ka stsenaristi- ja režissööritooli jagades.

 

Koletis G8 kallal

Festivali põhiprogramm oli suunatud filmikunsti tulevikule ja meeleoludele, ühiskonnakriitika ja kommentaarid olid jäetud võistlusvälisesse programmi. Neist lõbusaim ja samas elulisim oli Jaapani Ed Woodiks kutsutud Minoru Kawasaki „Monster X Strikes Back: Attack the G8 Summit!” („X-monstrumi vastulöök: G8 tippkohtumise ründamine!”) Klassikalises B-filmi stiilis hiidkoletiste filmis, kus kummiülikondades inimesed peksavad puruks linnamakette, ei olnudki kulminatsiooniks hea ja halva tohutu hävitusjõuga võitlus. Filmi olulisemaks tegevuskohaks on G8 riikide kokkutulek, mille vahetus läheduses saab teoks koletise rünnak. Saanud teada maad tabanud katastroofist, nimetavad riigipead oma organisatsiooni ümber Kosmosekoletise Hävitamise Üksuseks ning iga juht hakkab vastavalt oma poliitilistele suundumustele ja kultuurile koletise hävitamist katsetama. Linastusel viibinud režissöör sai tormilise aplausi osaliseks.

Filmist „Vinyan” oli varem räägitud kui õudusfilmist. Põhjust selleks andis kindlasti režissöör Fabrice du Welzi eelmine, ka PÖFFil linastunud film „Calvaire”. „Vinyan” ei ole õudusfilm, kuid kindlasti ei ole tegemist emotsionaalselt kerge filmiga. Nagu ka filmis „Calvaire” on „Vinyani” operaatoriks Benoit Debie. Seekord on filmis näha selgeid mõjusid ühest tema eelmisest tööst, Gaspar Noé filmist „Irreversible” („Pöördumatu“). Sarnasus seisneb eelkõige ärevuse, ängi ja pinge tekitamise oskuses. Paule (Rufus Sewell) ja Jeanne Belmer (Emmanuelle Béart) on kaotanud 2004. aastal Tai rannikut tabanud tsunamis oma poja. Õnnetusest on möödunud pool aastat, kuid Jeanne ei suuda kaotusest toibuda. Ühel reisivideol vilksatanud lapse siluett sunnib perekonna ette võtma rännaku Birma keelatud aladele lootuses leida oma poeg. Mida sügavamale vihmasesse džunglisse viib tee, seda hapramaks jääb Jeanne’i vaimne tasakaal. Aasia  ahistav loodus ja meeleheitlik emaarmastus viivad naistegelase hullumise äärele ning olukordadesse, kus on tõelisust ettekujutusest eristada on peaaegu võimatu.

Filmi „Kärbeste jumalale” viitav lõpp toob paralleele tänapäeva ühiskonnaga, kus lapsed ei ole jäänud üksikule saarele, vaid lihtsalt otsustanud lahkuda nende vanematele tuttavast olustiku- ja kultuurisfäärist ning luua oma eakaaslastega ühiseid keskkondi ja suhtlustasandeid.

 

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht