Kalju Haan 27. VIII 1937 – 27. IX 2015

Meie seast lahkus teatriloolane ja -pedagoog, pikaaegne teatri- ning muuseumitöötaja Kalju Haan. Olles viimase hetkeni pühendunud teatrimälu hoidmisele, teatriinimeste töö ja tegevuse jäädvustamisele, jääb aukartustäratavalt suure teadmistepagasiga mehe lahkumisest järele tühimik, mida vaid vähesel määral suudavad täita tema kirjapandud read või ülestähendatud mõtted. Kalju Haan oli elav teatrileksikon, kuid suure hulga faktiteadmiste juures pidas ta ise alati olulisemaks sügavalt hoolivat ja pieteeditundelist suhet kolleegidesse ja kaasteelistesse teatriteel. Oma teadmisi jagas ta lahkelt ja innuga, oma teatriaustuse ja -armastusega nakatas kõiki soovijaid. Teatris toetab laval sündivat imet kogu lavatagune teatripere, väljaspool teatrit vajame seoste ja tähenduste mõistmiseks asjatundlikku ja heldet teenäitajat. Tuleb kurbusega tõdeda, et üks teatriloo suunanäitajaid on meie seast jäädavalt lahkunud.

Kalju Haan sündis 27. augustil 1937 Viljandimaal Pajusi vallas. Pärast Tallinna kultuurhariduskooli (praeguse TÜ Viljandi kultuuriakadeemia eelkäija) raamatukogunduse eriala lõpetamist 1957 asus ta õppima Tartu Ülikooli eesti filoloogiat. Süvendatud huvi näitekirjanduse vastu viis teatriajalooni ning alguse sai Vanemuise teatrijuhi Karl Menningu teatripärandi uurimine. Teatrihuvi leidis rakendust ka üliõpilasteatris kaasa lüües. Ülikooli diplomi sai Kalju Haan 1962. aastal tööga Nõukogude Eesti näitekirjandusest. Aastatel 1961–1967 töötas ta teadussekretärina kirjandusmuuseumis Tartus, kuid põhitöö kõrvalt kirjutas ka teatrikriitikat ning jätkas uurimistööga Menningust.

1966 lõpetas Kalju Haan Teaduste Akadeemia Ajaloo Instituudis aspirantuuri ning 1970 avaldas Karl Menningu publitsistika valimiku „Kunstiviha on niisama püha kui vaimustuski“, 1987 ilmus raamat „Karl Menning ja teater „Vanemuine““. Samal teemal kaitses Kalju Haan 1996 ka magister artiumʼi kraadi.

1967. aastal algas Kalju Haani teatritöö Draamateatri kirjandustoimetajana, 1970. aastast kirjandusala juhatajana. 1972–1974 jätkas ta sama tööd Mikk Mikiveri juhitud Noorsooteatris, kuid 1975. aastal pöördus Voldemar Panso kutsel tagasi Draamateatri kirjandustuppa, kuhu jäi 1991. aastani. Teatritöö kõrvalt luges ta teatriajaloo loenguid lavakunstikoolis ja pedagoogilises instituudis, aastatel 1991–1996 oli Tallinna Pedagoogikaülikooli dotsent. 1996–2010 töötas Haan Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi teatriosakonna juhataja ja juhtivteadurina.

Kalju Haan on toimetanud Tallinn­filmi mängufilme („Indrek“, „Suvi“, „Karikakramäng“), tõlkinud näidendeid ning olnud paljude teatrilooliste raamatute koostaja-toimetaja. Viimaste aastate mahukaim töö oli seotud Eesti teatri biograafilise leksikoni koostamisega. Ta oli 2000. aastal ilmunud leksikoni peatoimetaja ning praegu koostatava ETBLi veebiversiooni aupeatoimetaja ja kolleegiumi liige. Kalju Haan on pälvinud kahel korral Priit Põldroosi nimelise preemia: 1988 Karl Menningu raamatute eest ning 2001 teatrileksikoni töörühma liikmena. 2001 omistati Haanile ka Valgetähe medaliklassi teenetemärk.

Kalju Haani elutöö võtab kokku Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumis 2012. aastal valminud raamat „Eesti teater. Nõudmiseni“, mis põhineb Urmas Oti intervjuudel Kalju Haaniga. Põhjalik, kuid seejuures isiklik ja emotsionaalne raamat avab Kalju Haani mõtteid ja mälestusi teatri- ja nüüdseks lõpule jõudnud eluteelt.

„Kummaline küll, kui lühike see eesti teater ikkagi on! Sest ma olen näinud Wiera näitlejaid Amalie Konsat, Pauline Mölderit ja teisi. Teatrisse olen ikka olnud armunud või, ma ütleks, pigem kiindunud – see on õige sõna, mis tingib ka vastutuse inimsaatuste eest ja kõik muu.“

Mäletagem suure elutöö tegijat.

Eesti Teatri-ja Muusikamuuseum

Eesti Draamateater

Eesti Teatriuurijate ja -kriitikute Ühendus Eesti Teatriliit

Eesti Vabariigi Kultuuriministeerium

Kalju Haan maetakse Eesti Teatriliidu matuseplatsile Metsakalmistul.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht