Kommentaar – Pronksreha

TAMBET KAUGEMA

Märts pole enam kaugel, teatrikuu on kiviga visata. Alguses kuulutatakse välja teatri aastaauhindade nominendid (Eestis sündiva teatri rohkuse tõttu on teatritegijale juba nende sekka jõudmine tunnustus) ning 27. märtsil, rahvusvahelisel teatripäeval, sajab kullavihm pähe laureaatidele – välja antakse mitukümmend auhinda. Kuigi filmi- ja teletegijad on tänavu võtnud nõuks teatrikeskset pilti natuke solkida, pole kahtlust, et kultuurivaldkondadest pälvib enim tähelepanu just teater. Aastaauhinnaga on Eesti Teatriliit tunnustanud parimaid 1961. aastast, Eesti Teatriuurijate ja -kriitikute Ühendus on üle tosina aasta andnud välja hea teatri auhinda, üsna regulaarselt pudeneb neid ka kultuurkapitali aastaauhindade ja riiklike kultuuripreemiate jaotamisel, rääkimata teatrite kolleegiauhindadest.

Ometi tundub mulle üha enam, et üks „auhind“ on sellest kimbust siiski puudu, midagi sellelaadset, nagu USAs halvimatele filmidele ja osatäitmistele määratav Kuld­vaarikas. See võiks meil kanda nime Pronksreha: viide sellele, et päevavalgele tuuakse teatritegu, mille sooritaja on saanud lõppenud aastal rehaga kõige valusamalt piki nägu. Võib-olla isegi mitu korda. „Igal lavastajal tuleb ette ebaõnnestumisi ja nii on nooruses olnud kõige kuulsamategagi,“ on kirjutanud kriitik ja lavastaja Jaak Allik Sirbis (16. XII 2016). Pronksreha poleks seega hinnang teatritegija kogu loometeele, vaid aasta lõikes ühele-kahele lavastusele-rollile, kui ta on neisse suhtunud leigelt ja jäänud lootma, et küll publik ikka tuleb, või kui edevus ja enesenäitamiskihk on kaalunud üles nii töö kui ka talendi tema loomingus. Juhitakse tähelepanu teole, mitte inimesele.

Nüüd on veel lahtine, kes võiks hakata Pronksreha välja andma? Teatriliidult on seda ilmselt palju tahta, sest suur osa potentsiaalseid laureaate kuulub ju ise sellesse liitu. Ehk siis teatrikriitikute ühendus, kes hoiab teatriväljal niikuinii silma peal ja otsustab ka hea teatri auhinna üle? Selle erinevusega, et kui hea teatri auhinna üleandmisel lepitakse enne asjaosalise teatriga kriitikute esindajate saabumises kokku, siis Pronksreha kättetoimetamine peaks sündima ootamatult, nagu üha performatiivsemale teatrile kohane. Laureaadil puuduks nii ka võimalus teatrimaja tagaukse kaudu põgeneda.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht