Lilian Kirepe 25. XII 1927 – 20. XI 2018

Lahkunud on teenekas teatriloolane Lilian Kirepe, kes sai aasta tagasi tähistada oma 90. sünnipäeva.

Lavakunsti ajalikkusele vaatamata on alati inimesi, kes püüavad jäädvustada kaduvat ja jäädvustamatut. Lilian Kirepe oli teatri- ja muusikamuuseumis teadusliku töötajana ametis 1952. aastast peale ning aastatel 1969–1994 sealsamas teatriosakonna juhataja.

Tema koostatud ja kommenteeritud on kogumik „Kui päikest sõelaga tehti ehk Kuidas „Vanemuises“ möödunud aastasajal rahva rõõmuks ja kasuks näitemänge mängiti“ (1974) ja album „Liina Reiman“ (1991), tema toimetatud Liina Reimani mälestusteraamatud „Rambivalgus süttib“ (1991) ja „Lava võlus“ (1996). Sarjas „Teatriteed“ on tema sulest ilmud raamatud Theodor Altermannist, Linda Tubinast, Ellen Liigerist ja Eduard Tinnist.

Lilian Kirepe töötas teatriloo järjepidevuse nimel, andis järgmistele põlvkondadele edasi mineviku teatrisündmuste olemuse ja tähenduse, et neist võiks saada tulevikusündmuste seeme. 1991. aastal pälvis ta teenelise kultuuritegelase aunimetuse ja samal aastal sai ka Priit Põldroosi nimelise auhinna.

Tema pikaaegse pühendunud muuseumitöö algus langes sõjajärgse aja kõige kultuurivaenulikumatele aastatele, mil Eesti teatripärandi koondamine ja hoidmine nõudis missiooni ja meelekindlust. Teatri- ja muusikamuuseumi teatriosakonna kogude praeguse rikkuse ja korrastatuse aluspõhja rajamises on Lilian Kirepel oluline osa. Tollased teatriuurijad ja -huvilised said alati arvestada tema pädeva konsultatsiooniga. 1990. aastatel andis Kirepe humanitaarinstituudi õppejõuna oma teadmised edasi ka tudengitele.

Lilian Kirepe uurijatöö tulemusena on jäänud maha nii tema kirjutatud kui ka koostatud, toimetatud ja kommenteeritud teatriraamatud ja avaldatud artiklid, kus möödaniku teatritegijad on saanud elu ja värvi. Theodor Altermanni ja Liina Reimani loometee on tänu temale lausa aistitavalt tegelik. Legendid on teatrielus teinekord püsivamad kui faktid, kuid teadmisteta oleks teatrilugu vaene. Osakem tänada ka teatritegijatele tihti märkamatuks jäävat muuseumitöötajat – ta on osa kultuuritervikust.

Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum

Eesti Teatriuurijate ja -kriitikute Ühendus

Eesti Teatriliit

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht