PEALELEND

Tambet Kaugema

Hedi-Liis Toome, Eesti Teatriuurijate Ühenduse juhatuse esinaine          Eesti Teatriuurijate Ühenduse eestvedamisel alustas e-aadressil http://teater3000. wordpress.com tegevust teatriblogi Teater 3000, Eesti esimene teatriarvustuste ajaveeb, mis koondab kutseliste teatriuurijate arvamusi. Mille poolest erineb Teater 3000 teistest samalaadsetest blogidest, kus inimesed avaldavad nähtud etenduste kohta oma arvamust?          Blogisid, kus kirjutatakse kas ainult või muu hulgas ka teatrist, on üsna palju ning nende sisu mitmesuguse tasemega. Teater 3000 tahab pakkuda neile lisa n-ö professionaalse blogikriitika vallas ning katta kõiki teatrižanre, sealhulgas ka välisteatri teemat jms. Pikemas plaanis on eesmärk lisada uusi rubriike nagu „Teatrimõiste” või „Mälukild”. Teatriuurijate loodud blogi peaks seega kujunema kohaks,  kus lisaks kriitika lugemisele saab kontrollida kas või seda, millal kasutada mõistet „etendus” ja millal „lavastus” või milline on „postdramaatilise teatri” ja „osavõtuteatri” definitsioon.     

Miks on blogil selline nimi ja kes hakkavad selles teatriarvustusi kirjutama?     

Teater 3000 viitab esiteks sissekannete pikkusele: 3000 tähemärki on pikkus, millest  mahukamaid tekste on veebis juba raske lugeda. Seda, kas blogi peab ka käimasoleva aastatuhande lõpuni vastu, näitab aeg. Blogis kirjutavad eelkõige meie enda ühenduse liikmed (Maris Balbat, Madli Pesti, Kristel Pappel, Ott Karulin, Anneli Saro jt), kuid kindlasti kaasame ka kirjutajaid väljastpoolt ühendust.     

Mille poolest erinevad blogis avaldatud arvustused oma olemuselt teatrikriitikast, mis ilmub ajalehtedes-ajakirjades?     

Peamine erinevus on arvustuse lühidus – blogikriitika on oma olemuselt kõige lähemal päevalehekriitikale –, mis seab ka sisulised piirid. Keskenduda saab pigem ühele aspektile  ning veebipäevik võimaldab ka suuremat hinnangulisust ja isikliku arvamuse tugevamat esiletulemist. Ma usun, et blogikriitika kinnitab järjest enam kanda, sest vaba Internetikeskkond võimaldab kõigil soovijail olla kriitik ja avaldada arvamust. Samas on just blogid need, kus sisuline analüüs võib piirduda lausetega „Käisin teatris, oli päris lahe” jne, mida meie oma blogis proovimegi vältida. Usun, et kuna blogikriitika seab sissekannetele  siiski teatud tingimused, ei kao ka Sirbi või Teater. Muusika. Kino laadis väljaanded kuskile – nende pikemaid analüüse on just nimelt paberilt mõnusam lugeda. 

Millega tegeleb Eesti Teatriuurijate Ühendus  ja kes sinna kuuluvad? 

Eesti Teatriuurijate Ühendus (ETÜ) on vabatahtlik erialaühendus, kuhu on koondunud teatriteaduse, teatriajaloo ja selle õpetamise  alal tegutsevad inimesed. ETÜ tegutseb Eesti Teatriliidu alaliiduna 1993. aastast saadik. ETÜ eesmärk on teatrikunsti uurimine, jäädvustamine ja mõtestamine, erialase informatsiooni vahendamine ja suhtlemise korraldamine. Ühendusse kuuluvad teatriloolased, teatrite kirjandusala töötajad, teatriõppejõud ja tegevkriitikud. Praegu on ETÜs 58 liiget.

Küsinud Tambet Kaugema

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht