PEALELEND: NIKOLAI KUNITSÕN, VAT-teatri foorumigrupi liige

D.K.

Kuidas toimib foorumteater Eestis?  Eestis võib foorumteatri alguseks lugeda  1999. aastat, kui moodustati VAT-teatri foorumigrupp. Esimesed õpetajad tulid Eestisse Soomest ning sellest ajast on ka foorumteatrialast tegevust VAT-teatri kaudu edendatud. Foorumigruppi kuuluvad lisaks asutajatele Mari-Liis Velbergile, Piret Soosaarale, Kadi Jaanisoole, Mihkel Roolaiule ja Margo Tedrele veel lastekaitse liidu sotsiaalteatri grupi Meie noored ning ajapikku on lisandunud ka uusi noori Tallinna koolidest. 

VAT-teatri grupp viib läbi etendusi, koolitusi ja töötubasid koolides, noortekeskustes, festivalidel, suvelaagrites jm üle Eesti. Olen ise teinud kursusi nii 16-17aastastele noorukitele kui ka näiteks Eesti politsei töötajatele. Piret, Mari-Liis ja Margo on mitme aasta vältel vahendanud Viljandi kultuuriakadeemias huvijuhi eriala tudengitele foorumteatri õpetust. Rõõm on tõdeda, et üle Eesti on lisaks VATteatri  foorumigrupile tekkinud ka teisi samasuguseid gruppe ja Jokkereid, kelle kogemus foorumteatri vallas aina kasvab ja kes seda ala üha paremini valdavad, nii et saavad seda ka oma töös rakendada ja koguni ise õpetust jagada. Enamasti on nad seotud haridusasutuste või noortekeskustega, sest sihtgrupiks on ennekõike just koolinoored, kuigi on ka teisi.       

Milliseid teemasid enamasti käsitletakse?       

VAT-teatri grupp on viinud just sellele meetodile tuginedes läbi mitmeid koolivägivalla ennetusprojekte. Noortele on see äärmiselt tänuväärne meetod, sest annab neile võimaluse rääkida teatrimängu kaudu oma muredest ja otsida ühiselt lahendusi. Teemad on olnud erisugused: näiteks koolikiusamine, nii õpetaja poolt kui õpilaste vahel, ka tänavavägivald,  probleemid perekonnas, sõltuvusprobleemid, rahaprobleemid, vabatahtlikkus, varastamine, eri uskumused, lein jps. Peamised sihtgrupid, kellega on kohtutud ja kelle lugusid mängitud või kellele foorumteatri meetodit edasi õpetatud, on seni olnud koolinoored, tudengid, õpetajad, kinnipeetavad, vanglaametnikud, õpilasmaleva korraldajad, sotsiaalvaldkonna spetsialistid, täiskasvanuhariduse korraldajad, kooliteatrite  juhendajad jt. Nagu VAT-teatri foorumigrupp on ka teised grupid – näiteks Sindi kooli ja lastekaitse liidu juures tegutsev foorumigrupp – tegelnud noorte temaatikaga. Tartu foorumigrupp PAL ja Tartu noorsootöötajate grupp on tegelnud muu hulgas toitumishäirete ja noorte ettevõtlikkuse temaatikaga.   

Kuidas võiks kokku võtta Eestis kolmandat korda toimunud foorumteatrite festivali?   

Aprillikuu lõpus osales III Eesti foorumteatrite festivalil „Koostee” 70 noort ja nendega tegelevat inimest. Tartus oli koos üheksa gruppi üle Eesti: lisaks eespool mainitutele Viljandi Carl Robert Jakobsoni gümnaasiumi draamaring, Kanepi grupp Dramatiino, Jüri gümnaasiumi teatrigrupp Vaba Valik ja TÜ Viljandi kultuuriakadeemia grupp. Nad osalesid foorumteatri etendustel neljas Tartu koolis ning õppisid kõmri (Iwan Brioc) ja soome (Carl  Mikael Renlund) foorumteatri ja rõhutute teatri õpetajatelt uusi tarkusi. Samuti panid foorumteatri praktikud pead kokku igal õhtul toimunud Jokkeri mõttekodades, mille eesmärk oli Eesti Jokkerite omavahelise koostöö edendamine, samuti selle väärtusliku teatrivormi arendamine ja Eestis elujõulisemaks muutmine, et see jõuaks nendeni, kes seda vajavad. Korraldajad olid VAT-teater, Lille Maja ja lastekaitse liit. 

Meie festivali loosung oli Aafrika vanasõna: „Kui tahad kuhugi minna kiiresti, mine üksi, kui tahad minna kaugele – võta teised kaasa!”. Festival oli väga inspireeriv ning tõhus energiasüst foorumteatri tegijatele, nüüd tuleb saadud teadmisi ka praktikas rakendada ja edasi liikuda.         

Küsinud Doris Kareva

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht