Teatri aastaauhindade laureaadid 2012. aasta loomingu eest

Auhinnad anti üle 27. märtsil rahvusvahelise teatripäeva peol Pärnu Endlas. AASTA LAVASTUS „Nelipühad” (Eesti Draamateater, lavastaja ja muusikaline kujundaja Mladen Kiselov, kunstnik Vladimir Anšon, kostüümikunstnik Rosita Raud, valguskujundaja Priidu Adlas). SÕNALAVASTUSTE ALAL Lavastaja auhindIvar Põllu – lavastus „Vanemuise biitlid” (Tartu Uus teater). Kunstniku auhindKristiina Põllu – kujundus lavastustele „Naised valitsevad maailma ehk Opus Geographicum” ja „Vanemuise biitlid” (Tartu Uus teater). Meespeaosa auhindVelvo Väli – Anatoli Jefremovitš Novoseltsev lavastuses „Armastus tööpostil” (Rakvere teater). Naispeaosa auhindKersti Kreismann – Hilpi lavastuses „Yksine” (Kuressaare Linnateater).

 
Meeskõrvalosa auhind
Mait Malmsten – junkur Magnús Sigurðsson lavastuses „Islandi kell” ja Andrei lavastuses „Kolm õde” (Eesti Draamateater).
 
Naiskõrvalosa auhind
Tiina Tauraite – Teenija lavastuses „Lillede keel” (Von Krahli teater).
 
Sõnalavastuste žürii eriauhind
Teatri NO99 dramaturg Eero Epner – teatri ideede generaator, mõtestaja, sõnastaja ja kuvandi looja.
 
Sõnalavastuse muusikalise kujunduse või originaalmuusika auhind
Kaspar Jancis – originaalmuusika lavastusele „Faust” (VAT-teater).
Liisa Hirsch – originaalmuusika ja muusikaline kujundus lavastustele „Islandi kell”, „Kolm õde”, „Uus elektriline tantsusaal” (Eesti Draamateater).
 
MUUSIKA-, BALLETI- JA TANTSULAVASTUSTE ALAL
 
Muusikalavastuste auhind
Ain Anger – Mefisto mõjuva ja kaasahaarava tegelaskuju loomine Charles Gounod’ ooperis „Faust” (Estonia).
Monika-Evelin Liiv – Julius Caesari ja Cornelia veenev ja muusikaliselt kõrgetasemeline rollilahendus Georg Friedrich Händeli ooperis „Julius Caesar” (Estonia).
 
Balletilavastuste auhind
Anatoli Arhangelski – osatäitmised rahvusooperi Estonia lavastustes: Modigliani („Modigliani – neetud kunstnik”), Eisenstein („Rosalinde”), Lescaut ja Vangivalvur „Manon”.
 
Tantsulavastuste auhind
Ruslan Stepanov, „Carrrmen!” (Vanemuine) – läbinisti eestimaine tooraine, julge koreograafia ja heliloomena maailmakeeles maailmakirjanduse interpreteerimine.
 
Muusika-, balleti- ja tantsulavastuste žürii eriauhind
Peeter Jalakas, „Nibud ehk Hetk me elude katkematus reas” (Von Krahli teater).
 
REET NEIMARI KRIITIKAAUHIND
 
Heili Einasto – avarapilguline ja kõrgtasemel lavalise tantsukunsti kriitik, kes valdab kõigi tantsusuundade üldpilti: „Keisri uued rõivad” (Sirp 20. XII 2012), „Rahvusballett pärast „Pööningutantsu”” (Sirp 16. III 2012), „John Cage ja Merce Cunningham – kunstis ja elus” (TMK 2012, nr 8-9), „Rosalinde kuritöö” (TMK 2012, nr 5).
 
ALEKSANDER KURTNA TÕLKEAUHIND
 
Anne Lill – antiigitõlke traditsiooni õnnestunud elustamise ja Euripidese „Iphigeneia Aulises” (teater NO99) tõlke eest.
 
ALGUPÄRASE DRAMATURGIA AUHIND
 
Lavastusdramaturg Eero Epner: „Reformierakonna juhatuse koosolek” kui poeetiliselt terav ja poliitiliselt tundlik kiirreageerimine ning dramaturgiline panus lavastusse „Rise and Fall of Estonia” (teater NO99).
 
RAHEL OLBREI AUHIND
 
Tiiu Randviir-Tölp – Estonia priimabaleriin, rahvusvaheliselt tunnustatud balletipedagoog.
 
SALME REEGI AUHIND
 
Oleg Titovi lavastajatöö „Tuul pajuokstes” (Ugala) – kunstiliselt terviklik ja säravate näitlejatöödega kogupereteater.
 
OTTO HERMANNI AUHIND
 
Margus Vahemets – kauaaegse loomingulise panuse ning jätkuvalt kõrge kunstilise taseme eest Vanemuise teatri sümfooniaorkestri klarnetirühma kontsertmeistrina.
 
ANTS LAUTERI AUHIND
 
Kadri Lepp (Ugala): Katariina Jee („Toomas Nipernaadi”), Liisa Hohlakova („Vend Aljoša”), Loviisa („Niskamäe kired”), Doris Murekull („Koturnijad ehk Kui nalja ei saa, siis meie ei mängi”), Tiina („Libahunt”), Nora („Nora/Maja”), Kyllikki Laiho („Runar & Kyllikki”), Nataša („Põhjas”), Valérie Lebrun („Grafiti”), Catherina Cavalieri („Amadeus”), Irina („Kolm õde”), Ly („Väikesed vanamehed”), Gabriella („Nii nagu taevas”), Kriitik („Kollane nool”), Herta („Piloot”), Naine („Klapp”), Lissi („Postmodernsed leibkonnad”), Gloria Whitmore („Grace ja Glorie”), Loreida („Ukuaru”).
Alo Kõrve (Tallinna Linnateater): Bartley McCormick („Inishmaani igerik”), Petka („Tšapajev ja Pustota”), Vincent van Gogh („Vincent”), Tristan („Genoom”), Tolen („Nõks”), Indrek („Wargamäe Wabariik”), rollide galerii lavastustes „Hecuba pärast”, „Keskööpäike”, „Jumala Narride Vennaskond”, Alan Conway („Aeg ja perekond Conway”), Bentley Summerhays („Mesallianss”), Hamlet („Hamlet”).
 
KRISTALLKINGAKESE AUHIND
 
Pavlo Balakin – Mefisto üllatavalt küps ja läbitunnetatud osatäitmine Charles Gounod’ ooperis „Faust” (Estonia).
Jim Ashilevi – lavastused „13” ja „Õhtute kollane tolm” (Von Krahli teater).
 
TEATRITÖÖTAJA AUHIND
 
Lavastust ettevalmistav kategooria
Tiiu Palmiste (Ugala) – juurdelõikaja-modelleerija, kes on töötanud Ugalas üle 30 aasta, mille jooksul on ta õmmelnud kostüüme rohkem kui 180 lavastusele. Teatrikunstnikud ja kolleegid hindavad tema loomingulist ja meisterlikku tööd väga. Mitmel korral on ta valitud koduteatris aasta parimaks lavastust ettevalmistavaks töötajaks.
 
Etendust teenindav kategooria
Raul Õitspuu (VAT-teater) – lavameister-bussijuht, kes teostab enamasti üksinda ka kõik VAT-teatri lavastuste dekoratsioonid. Lisaks on Raul Õitspuu mitmete VAT-teatri väljasõiduetenduste puhul nii bussijuht kui ka valgustaja. Tema välja mõeldud ja teostatud on kõik 2012. aasta uuslavastuste lavatehnilised lahendused.
 
Haldus- ja administratiivtöötaja kategooria
Maire Janisk (Tallinna Linnateater) – väsimatu, korrektse ja ennastsalgava töö eest direktori abi ametikohal ning oskuse eest olla kõigega kursis ja leida kõigele lahendus.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming