Teatri aastaauhindade nominendid 2009. aasta loomingu eest

Sirp

Laureaadid kuulutatakse välja 27. märtsil, rahvusvahelisel teatripäeval Vanemuise teatris. PARIMA LAVASTUSE AUHIND

 

Eesti Teatriliit seadis 2009. aastast sisse aasta parima lavastuse auhinna. Auhind määratakse ühele eelmise kalendriaasta jooksul Eestis esietendunud lavastusele. Auhinnaga hinnatakse lavastust kui erinevate autoripositsioonide koostoimel sündinud tervikut.

„Kuidas seletada pilte surnud jänesele”, NO99 Tiit Ojasoo ja Ene-Liis Semperi idee, kontseptsioon, lavastus, Mart Kangro tantsustseen, Eero Epneri tekstid, näitlejad, Tiit Ojasoo, Ene-Liis Semper jt, lauluõpetaja Toomas Lunge, Hendrik Kaljujärve heliinstallatsioon.

„Meie, kangelased”, Tallinna Linnateater Lavastaja Elmo Nüganen, kunstnik Vladimir Anšon, kostüümikunstnik Reet Aus, muusikaline kujundus Jaak Jürisson ja Riina Roose.

„Toatüdrukud”, Rakvere teater Lavastaja Hendrik Toompere jr, kunstnik Ervin Õunapuu.

„Tantsumasin”, Eesti Pärimusmuusika Keskus Lavastaja Silver Sepp, valguskujundaja Rene Liivamägi, kostüümide autor Lee Reinula.     

         

SÕNALAVASTUSE AUHIND

Žürii: Jaak Allik (esimees), Luule Epner, Ott Karulin, Madis Kolk, Reet Mikkel, Pille-Riin Purje, Boris Tuch, Riina Vanhanen.

Andres Noormets – lavastused „Ballettmeister” ja „Mässajad”, Endla.

Elmo Nüganen – lavastused „Meie, kangelased”, „Ma armastasin sakslast”, Tallinna Linnateater.

Tiit Ojasoo, Ene-Liis Semper – lavastused „Kuidas seletada pilte surnud jänesele”, „Onu Tomi onnike” ja „Kes kardab Wirginia Woolfi? ”, NO99.

Hendrik Toompere jr – lavastus „Toatüdrukud”, Rakvere teater.       

         

NAISNÄITLEJA AUHIND

Alina Karmazina – Dvori Mahnes ja Süüdistaja, „Mängud tagahoovis ehk Because”, Eesti Draamateater.

Ülle Lichtfeldt – Solange, „Toatüdrukud”, Rakvere teater; Katerina Izmailova, „Mtsenski maakonna leedi Macbeth”, MTÜ PRO3.

Larissa Savankova – Aleksandra, „Farjatjevi fantaasiad”, Vene teater.

Külli Teetamm – Erica, „Ma armastasin sakslast”, Tallinna Linnateater.

Marika Vaarik – osatäitmine lavastuses „Kuidas seletada pilte surnud jänesele”; Martha, „Kes kardab Virginia Woolfi? ”, NO99.         

         

MEESNÄITLEJA AUHIND

Ago Anderson – Erik ja Harald, „Ballettmeister”, Endla.

Volli Käro – Lesk, „Lesk”, Rakvere teater.

Marko Matvere – Peeter, „Ingel, ingel, vii mind taeva”, VAT-teater; Sakin, „Augustikuu teemaja”, MTÜ Kell Kümme.

Hendrik Toompere jr – George, „Kes kardab Virginia Woolfi?”, NO99.

Priit Võigemast – Mees 2, „Pea vahetus”, NO99; Oskar, „Ma armastasin sakslast”, Tallinna Linnateater.  

         

NAISKÕRVALOSA AUHIND

Ines Aru – Ema ja Ingel, „Mtsenski maakonna leedi Macbeth”, MTÜ PRO3.

Anu Lamp – Proua Tšissik, „Meie, kangelased”, Tallinna Linnateater.

Mirtel Pohla – osatäitmised lavastuses „Onu Tomi onnike”; Kullake lavastuses „Kes kardab Virginia Woolfi? ”, NO99.

Liina Vahtrik – Trish Piatt, „Aiapidu”, MTÜ Kell Kümme.

Helene Vannari – Ema, „Meie, kangelased”, Tallinna Linnateater.      

         

MEESKÕRVALOSA AUHIND

Indrek Apinis – Vares, „Vares”, Kuressaare Linnateater.

Märt Avandi – Asaf Saharov ja Asafi advokaat, „Mängud tagahoovis ehk Because” ja Rivo, „Sinul on meretäis hirmu”, Eesti Draamateater; Lui, „Küüni täitmise lood ja laulud”, Saueaugu teatritalu.

Hannes Kaljujärv – Teddy, „Imearst”, Vanemuine.

Tõnu Oja – Rulling, „Vombat”, Eesti Draamateater.

Andrus Vaarik – Härra Tšissik, „Meie, kangelased”, Tallinna Linnateater.  

         

KUNSTNIKU AUHIND

Vladimir Anšon ja Reet Aus – lavakujundus ja kostüümid, „Meie, kangelased”, Tallinna Linnateater.

Laura Kõiv – lavakujundus, „Sinul on meretäis hirmu”, Eesti Draamateater.

Tiit Ojasoo, Ene-Liis Semper – lavakujundused lavastustele „Onu Tomi onnike”, „Kuidas seletada pilte surnud jänesele”, „Kes kardab Virginia Woolfi?”, NO99.

Aime Unt – lavakujundus, „Hingede öö”, Endla.

Ervin Õunapuu – lavakujundus, „Toatüdrukud”, Rakvere teater.

         

SÕNALAVASTUSE MUUSIKALISE KUJUNDUSE AUHIND

Žürii: Olav Ehala (esimees), Kadri Hunt, Margo Kõlar, Helena Tulve. Antakse mõjuva ja lavastuse ideed toetava sõnalavastuse muusikalise kujunduse (ka selleks puhuks kirjutatud originaalmuusika) eest.

Chalice – originaalmuusika lavastusele „Don Juan”,Vanemuine.

Liisa Hirsch – originaalmuusika lavastusele „Hingede öö”, Endla.

Jaak Jürisson – originaalmuusika lavastusele „Ma armastasin sakslast”, Tallinna Linnateater.

Peeter Konovalov ja Marge Loik – muusikaline kujundus lavastusele „Nähtamatu varandus”, Ugala.

The Sounduniversums koosseisus Mari-Liis Lill, Märt Avandi, Juss Haasma, Tauno Makke, Mihkel Roolaid, Kristo Viiding – originaalmuusika lavastusele „Sinul on meretäis hirmu”, Eesti Draamateater.

Pärt Uusberg ja Uku Uusberg – helilooja ja muusikaline kujundaja lavastuses „Pea vahetus”, NO99.   

         

SÕNALAVASTUSE ERIAUHIND

Ajjar Ausma, Joonas Parve, Päär Pärenson, Anatoli Tafitšuk, Johannes Veski – omanäolise uue teatri Cabaret Rhizome loomise eest.

Eili Neuhaus, Urmas Lennuk – lavastus „Mtsenski maakonna leedi Macbeth”, kus on õnnestunult ühendatud klassikateose julge tõlgendus ja eri rahvusest professionaalsete ja harrastusnäitlejate ühislooming, MTÜ PRO3.

„Sinul on meretäis hirmu” trupp – noorusliku lavamaailma otsingulise loomise eest Eesti Draamateatris.         

 

MUUSIKALAVASTUSE AUHIND

Žürii: Raili Sule (esinaine), Tiina Mattisen, Kerri Kotta, Kristel Pappel, Anne-Liis Poll.

Aile Asszonyi – eripalgeliste ja vokaalselt viimistletud rollide eest ooperites „Così fan tutte” ja „Maskiball”, Estonia.

Mart Laur – Don Alfonso värvika ja kandva tegelaskuju loomise eest ooperis „Così fan tutte”, Estonia.

Erki Pehk – „PromFesti” järjepideva kunstilise juhtimise ja ooperi „Thaïs” lavaletoomise eest.

Alla Popova – nimiosa veenva tõlgendamise eest ooperis „Manon”, Vanemuine.     

 

BALLETILAVASTUSE AUHIND

Žürii: Tiiu Randviir (esinaine), Juta Lehiste, Mai Murdmaa, Rufina Noor, Enn Suve.

Ruslan Stepanov – lavastus „Kevade”, Vanemuine.

Sergei Upkin – James, „Metshaldjas”; D ’Artagnan, „Kolm musketäri”; solist, „Teine sümfoonia”, Estonia.

Eve Andre ja Sergei Upkin – osatäitmised lavastustes „Teine sümfoonia”, „Kolm musketäri” ja „Metshaldjas”, Estonia.

Artjom Maksakov ja Olga Malinovskaja – osatäitmised lavastustes „Teine sümfoonia”, „Kolm musketäri” ja „Luikede järv”, Estonia.  

         

TANTSULAVASTUSE AUHIND

Žürii: Mall Noormets (esinaine), Helena Ehrenbusch, Heili Einasto, Kristiina Garancis, Teet Kask.

Sandra Zaneva – „It’s Time!”. Arengupotentsiaaliga piiridel kõndimine, sotsiaalselt provotseeriv tantsu- ja etenduskunsti sulam, Kanuti Gildi saal ja Espaço do Tempo at Montemor-O-Novo.

Mart Kangro – „Can’t Get No/Satisfaction”. Pühendunud kohalolek, lavakarisma meistriklass tantsuhaiku vormis, Kanuti Gildi saal.

Triin Reemann – „Kalamees ja kurg”. Helitundlik põnevas kehakeeles jultunult lapselik pilguheit looduse südamesse, Kanuti Gildi saal.

Mari Mägi ja Kaja Lindal – „Opus tempus”. Originaalse tantsukeele esindaja; visuaalsete, heliliste, koreograafiliste kujundite põiming, Insightout Company ja Küberstuudio; STÜ.

         

BALLETI- JA TANTSULAVASTUSTE ŽÜRII ERIAUHIND

„Kevade” (lavastaja Ruslan Stepanov), Vanemuine.

 

ALGUPÄRASE DRAMATURGIA AUHIND

Žürii: Ene Paaver (esinaine), Ülev Aaloe, Kiti Põld. Auhind 2009. aastal lavale jõudnud algupärase teatriteksti eest.

Urmas Vadi – „Ballettmeister”, Endla.

Roy Strider (autor) ja Andres Noormets (dramaturg) – „Mässajad”, Endla.

Eero Epner, näitlejad, Ene-Liis Semper, Tiit Ojasoo – „Kuidas seletada pilte surnud jänesele”, NO99.    

         

REET NEIMARI NIMELINE KRIITIKAAUHIND

Teatrikriitika auhinda annab 2009. aastast peale välja Eesti Teatriliit ja seda rahastab Eesti Kultuurkapitali näitekunsti sihtkapital.

Madis Kolk

Meelis Oidsalu

Madli Pesti

Pille-Riin Purje

Ivika Sillar

Alvar Loog (muusikateatri aastakriitika)        

         

SALME REEGI NIMELINE AUHIND

Žürii: Rait Avestik (esimees), Ilona Martson, Katrin Nielsen, Madli Pesti.

Lastelavastuste auhind, mille võib saada kunstiliselt silmapaistva ja lastepärase töö eest nii lavastaja, näitleja, kunstnik kui ka iga teine lavastuse osaline.

Tantsuteatri ZUGA ühendatud tantsijad Tiina Mölder, Helen Reitsnik, Triin Lilleorg, Kärt Tõnisson – algupärane ja sihtgrupitundlik noorimale teatripublikule suunatud lavastus „Zuga zuug zuh-zuh-zuh”.

Janek Joost – särav mitmeplaaniline roll lavastuses „Kuidas kuningas kuu peale kippus”, Vanemuine.

Lauri Lagle – isikupärane noortest rääkiv lavastus „Sinul on meretäis hirmu”, Eesti Draamateater.

Tarmo Männard – köitev jutustamisteater lavastuses „Pulgakomm ja 200 vanaisa”, Eesti Nuku- ja Noorsooteater.

Andres Noormets – noorte maailmapilti avardav kunstiliselt lakooniline dokumentaallavastus „Mässajad”, Endla.

Lavastuse „Nähtamatu varandus” (Ugala) trupp – autor Silvia Soro, lavastaja Leino Rei, kunstnik Rosita Raud, muusikalised kujundajad Peeter Konovalov ja Marge Loik, liikumisjuht Oleg Titov, näitlejad ja Viljandi muusikakooli noored interpreedid – erinevate ja värskete väljendusvahendite ühendamine efektseks tervikuks suurel laval.    

         

PRIIT PÕLDROOSI NIMELINE AUHIND

Žürii: Lea Tormis (esinaine), Ingo Normet, Kalju Orro, Peeter Tammearu, Margot Visnap. Antakse teatrimõtte arendamise, pikaaegse teatriuurimusliku või teatripedagoogilise tegevuse eest.

Pille-Riin Purje – raamatute „Jüri Krjukov” ja (Reet Neimari alustatud) „Jüri Järvet. Narr ja kuningas” (2009) koostamine.

Peeter Raudsepp – TÜ Viljandi Kultuuriakadeemias tehtud töö.

Ülo Tonts – pikaaegne teatriuurimuslik ja pedagoogitöö, raamatud „Kolmkümmend aastat teatriehitamist. Vanemuise sõnateatrist 1955–1986” (2006) ja „Liiga palju head teatrit” (2009).

Jaak Viller – raamatu „Kandiline Kaarel Ird. Dokumente ja kommentaare” (2009) koostamine.   

         

TEATRITÖÖTAJA AUHINNAD

Žürii: Aime Unt (esimees), Sirli Bergström, Teet Ehala, Pille Jänes, Anu Konze, Märt Meos, Külli Root.     

ETENDUST ETTEVALMISTAV TÖÖTAJA

Ahto Matt – lavameister, suurepärane Kuressaare Linnateatri töötaja.

Raul Õitspuu – parim töömees (VAT-teater).

Ester Kasenurm – kostüümiala juhataja, teadmiste ja oskustega töötaja, kellest on abi kõikidel teatrimaja kunstnikel (Endla).   

      

ETENDUST TEENINDAV TÖÖTAJA

Gennadi Gorjajev – vanemlavameister, suurepärase meeskonna looja (Ugala).

Ando Tammsaar – lavakonstruktor, täpne, nõudlik, vastutustundlik, leidlik lavatöös vajalike lahenduste väljapakkumisel (Endla).

Kalle Nettan – vanemhelitehnik, loominguline tehniline töötaja, kes lisaks igapäevatööle täidab suurepäraselt ka helirežissööri ülesandeid (Tallinna Linnateater).

Kalev Timuska – heliala peaspetsialist, mees, kes kunagi ei luba midagi, kuid teeb kõik ja on alati olemas (Estonia).       

         

ADMINISTRATIIV – JA HALDUSTÖÖTAJA

Lui Lääts – lavastusala juht, kauaaegne, kõrge kvaliteediga töötaja (Vanemuine).

Angela Mooste – personalijuht, kes oskab ühendada sedavõrd vastuolulise ja mitmenäolise kollektiivi, nagu see ainult teatris on (NO99).

Ülla Veerg – avalike suhete ja turundusteeninduse juht; juhatab osakonda, teeb võimekalt mitme inimese tööd (Estonia).

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming