Teatri aastaauhindade nominendid 2016. aasta loomingu eest

Laureaadid kuulutatakse välja 27. märtsil teatripäeva peol Viljandi Ugalas.

SÕNALAVASTUSTE AUHINNAD

Žürii: Madli Pesti, Iir Hermeliin, Tambet Kaugema, Madis Kolk, Andri Luup, Toomas Lõhmuste, Pille-Riin Purje.

 

Lavastaja auhind

Lauri Lagle lavastus „Paradiis“ (Von Krahli teater).

Andres Noormets – lavastused „Othello“ ja „Suluseis“ (mõlemad Vanemuine).

Hendrik Toompere jr – lavastus „Väljaheitmine ehk Ühe õuna kroonika“ (Eesti Draamateater).

Taago Tubin – lavastus „Kopsud“ (Endla).

Priit Võigemast ja Henrik Kalmet – lavastus „Aadama õunad“ (Nargeni festival ja Kinoteater).

 

Kunstniku auhind

Vadim Fomitšev kujundus lavastusele „Somnambuul“ (Rakvere teater).

Liina Keevallik kujundused lavastustele „Wake up! It’s time to die“ (MTÜ Kirbutsirkus ja Vaba Lava), „Ma pigem tantsiksin sinuga“ (R.A.A.A.M ja Vaba Lava) ning „Punane õhupall“ (NO99).

Kairi Mändla – kujundused lavas­tustele „Paradiis“ (Von Krahli teater), „Soo“ (Ugala) ja „Ema Courage“ (NO99).

Laura Pählapuu – kujundus lavastusele „Väljaheitmine ehk Ühe õuna kroonika“ (Eesti Draamateater).

Liisa Soolepp – kujundus lavastusele „Kopsud“ (Endla).

 

Meespeaosa auhind

Märt Avandi Mees lavastuses „Kopsud“ (Endla), Ivan lavastuses „Aadama õunad“ (Kinoteater ja Nargeni festival) ning Gilbert Bodley lavastuses „Mitte praegu, kallis“ (Endla).

Sten Karpov – Jago lavastuses „Othello“ (Vanemuine).

Lembit Peterson – André lavastuses „Isa“ (Theatrum).

Indrek Sammul – Thomas Becket lavastuses „Becket ehk Jumala au“ (Eesti Draamateater).

Kristo Viiding – Ben lavastuses „Väljaheitmine ehk Ühe õuna kroonika“ (Eesti Draamateater).

 

Naispeaosa auhind

Kadri Lepp – Anna lavastuses „Kõrboja perenaine“ (Ugala).

Riina Maidre – Liri lavastuses „Vannutatud neitsid“ (R.A.A.A.M) ja osatäitmine lavastuses „Skaala surm“ (Kanuti gildi saal).

Kaie Mihkelson – Onu Keki lavastuses „Vannutatud neitsid“ (R.A.A.A.M).

Anneli Rahkema – Eetla Ambrosen lavastuses „Somnambuul“ (Rakvere teater).

Külli Teetamm – Esmasündinu lavastuses „Olin kodus ja ootasin, et vihma hakkaks sadama“ (Tallinna Linnateater).

 

Meeskõrvalosa auhind

Nikolai Bentsler – Vandaal lavastuses „Väljaheitmine ehk Ühe õuna kroonika“ (Eesti Draamateater) ja osatäitmine lavastuses „Ma pigem tantsiksin sinuga“ (R.A.A.A.M ja Vaba Lava).

Arvi Mägi – Kalju lavastuses „Maailma otsas“ (Rakvere teater) ja Aadu Hint lavastuses „Paljasjalgne Debora“ (Kuressaare Linnateater).

Jaan Rekkor – Kalle lavastuses „Olga, Irina ja mina“, osatäitmised lavastuses „Pao-Pao. Kuldse Trio lood“ ning Kapten Frencham lavastuses „Mitte praegu, kallis“ (kõik Endla).

Aarne Soro – Juhan ja Madjak lavastuses „Soo“ (Ugala).

Janek Vadi – Jonathan Borck lavastuses „Vanaema ja Issand Jumal“ (Ugala).

 

Naiskõrvalosa auhind

Mari Abel – osatäitmine lavastuses „Paradiis“ (Von Krahli teater) ja Sarah lavastuses „Aadama õunad“ (Kinoteater ja Nargeni festival).

Ester Pajusoo – Vanaeit lavastuses „Mäed“ (Eesti Draamateater).

Terje Pennie – Lidia Ivanovna lavastuses „Aleksei Karenin“ (R.A.A.A.M).

Helena Pruuli – Helena lavastuses „Pööriöö uni“ (NO99, ERSO, Eesti Kontsert) ning Yvette Pottier jt osatäitmised lavastuses „Ema Courage“ (NO99).

Leila Säälik – Ema lavastuses „Suluseis“ (Vanemuine).

 

MUUSIKAAUHINNAD

Žürii: Kerri Kotta, Arvo Volmer, Kristel Pappel, Saale Kareda, Helen Lepalaan.

Monika-Evelin Liiv – Amnerise tegelaskuju jõuline kehastamine Verdi ooperis „Aida“ (Estonia).

Heli Veskus – Aida ja Senta karakterite psühholoogiline ja muusikaliselt nüansseeritud tõlgitsus Verdi ooperis „Aida“ ja Wagneri ooperis „Lendav hollandlane“ (Estonia).

Märt Jakobson – Egiptuse kuninga ja Raimondo Bidebent’i veenvad osatäitmised Verdi ooperis „Aida“ (Estonia) ja Donizetti ooperis „Lucia di Lammermoor“ (Vanemuine).

Kädy Plaas – vokaalselt nõudliku partii kõrgetasemeline esitus Haasi monodraamas „Atthis“ (festival Afekt).

Imbi Tarum, Ene Rindesalu, Teele Jõks ja Stephan Jöris – panus eesti vanamuusika laulmis- ja esituskultuuri Purcelli ooperis „Dido ja Aeneas“ (EMTA vanamuusika keskus ja ooperistuudio).

 

BALLETIAUHIND

Žürii: Tiiu Randviir, Ago Herkül, Kristiina Garancis, Age Oks, Rufina Noor.

 

Marika Aidla – lavastus „Klaver“ (Vanemuine).

Maria Engel – osatäitmised lavastustes „Klaver“, „Don Juan“ ja „Lumekuninganna“ (Vanemuine).

Denis Klimuk – osatäitmised lavas­tustes „Luikede järv“, „Vaikivad mono­loogid“ ja „Laul maast“ (Eesti Rahvusballett).

Jack Traylen – osatäitmised lavastustes „Don Juan“, „Lume­kuninganna“ ja „Klaver“ (Vanemuine).

 

TANTSUAUHIND

Žürii: Kai Valtna, Laura Kvelstein, Marie Pullerits, Evelin Lagle, Anu Ruusmaa.

 

Joanna Kalm „Débutante“ (Sõltumatu Tantsu Lava). Sentimendita kaasaegse hulluse pilk erikultuurikihtidele; sügavast kehalis-liikumuslikust uurimusest sündinud kontseptsioon.

Raho Aadla, Age Linkmann, Arolin Raudva, Maarja Tõnisson – „Olmeulmad“. Mitmekihiline, mänguline, vaimukas ja omanäoline liikumise ja ruumi kasutus tervikkontseptsiooni teenistuses; tugeva grupisünergiaga tantsijate koosluse esile kerkimine.

Karl Saks – „Seisund ja disain“ (Kanuti gildi saal). Etendaja ja publiku seisundi kontseptuaalselt terviklik disain. Tantsu tasandite avardamine (vormiliselt, kommunikatiivselt, seisundlikult ja tajumuslikult).

Kalli Pikas – „Kollane“. Transtsendentne lavaline olemine ja kehaline väljenduslikkus. Puhas ja tugev lavaline kohalolu, läbivalt leidlik lavastustervikut teeniv vahendite kasutus.

 

ETENDUSKUNSTIDE ÜHISAUHIND

Žürii: Madli Pesti, Kristiina Garancis, Saale Kareda, Madis Kolk, Kerri Kotta, Evelin Lagle, Marie Pullerits.

 

Muusikajuht Olari Elts, stsenaristid, lavastajad, kunstnikud Ene-Liis Semper ja Tiit Ojasoo, animaatorid Heta Jäälinoja ja Aggie Pak-Yee Lee, live mix Maarja Pärsim, animatsiooni mix Alyona Movko – lavastus „Pööriöö uni“ (NO99, ERSO, Eesti Kontsert): suurejooneline performatiivne, lavakunsti väljendusvahendeid uudselt ühendav, eksistentsiaalseid küsimusi esitav tervikteos.

 

Kunstnik Liina Keevallik, helilooja Jakob Juhkam ja lavastaja Mart Kampus – lavastus „Punane õhupall“ (NO99): nostalgilist atmosfääri loov visuaalkunsti ja muusika tundlik põiming.

 

Lavastaja Mart Kangro – lavastus „Final Countdown“ (MTÜ Eksperimentaalse Liikumise Keskus): võistlussituatsiooni ja loomeprotsessi võrdlev uurimine etenduskunsti kontekstis.

 

Kunstnik Maarja Pabunen, videokunstnik Kristin Pärn, heliloojad ja helikujundajad Martin-Eero Kõressaar ja Villem Rootalu, valguskunstnik Priidu Adlas ja lavastaja Helen Rekkor – lavastus „Süüria rahvalood“ (Vaba Lava ja MTÜ Misanzen): suure lava võimaluste fantaasiaküllane kasutamine eksootiliste visuaalsete ja heliliste vahenditega.

 

Autor ja esitaja Karl Saks – lavastus „Seisund ja disain“ (Kanuti gildi saal): tantsukunsti ja objektiteatri, heli- ja visuaalkunsti originaalne ning terviklik ühendamine.

 

SALME REEGI NIMELINE AUHIND

Žürii: Eva-Liisa Linder, Anneli Saro, Kalju Orro, Enn Lillemets, Jaanus Vaiksoo.

 

Andero Ermel ja Külli Teetamm – täpse mänguvõtme leidmine ja hoidmine lavastuses „Sipsik ja vana aja asjad“ (Estonia).

Siim Angerpikk – lavastus „Lumeilm“ (Tartu Uus teater) – paberist omailma nutikas meisterdamine ja lustlik elluäratamine.

Marika Palm – noortemuusikal „Moraal“ (Ugala) – moraaliküsimuste nüüdisaegne lahtimängimine iroonia ja ürgse jõuga.

Marion Undusk – kujundus ja kostüümid lavastustele „Võlur Oz“ (Ugala) ja „Tähelaps“ (Karlova teater) – kahe erisuguse võlumaailma loomine ja vaimukas kujustamine.

Taavi Tõnisson – lavastus „Päike läheb puhkusele“ (Nukuteater): sooja ja inimnäolise päikesesüsteemi loomine koos kassiga.

 

REET NEIMARI NIMELINE KRIITIKAAUHIND

Žürii: Laur Kaunissaare, Anu Lamp, Hedi-Liis Toome, Merle Karusoo, Liina Unt, Kalju Orro, Tanel Tomson.

 

Jaak Allik – üldistava pilguga kriitik ja teatriprotsessi aktiivne kujundaja läbi rea tähelepanuväärsete artiklite ning kogumiku „Kihnu Jõnnist Savisaareni“.

Valle-Sten Maiste – lavastuste „Revolver“ ja „Öös on asju“ ideelist tagaplaani ammendavalt ja tabava sõnaga avav esseist.

Luule Epner – süstemaatilise lähenemisega autor, kes lavastuse „Paradiis“ näitel selgitab põhjalikult lahti Lauri Lagle kui lavastaja omailma ja esteetilise võttestiku.

Pille-Riin Purje – näitlejatööd täppislugev viljakas kriitikatraditsiooni edasikandja.

 

ALGUPÄRASE DRAMATURGIA AUHIND

Žürii: Liis Aedmaa, Ene Paaver, Mihkel Seeder, Sven Karja.

 

Eero Epner, Tarmo Jüristo, Aare Pilv ja Vaiko Eplik – lavastuse „Savisaar“ (NO99) tekst ja laulusõnad.

Kristiina Jalasto – lavastuse „non-stop SETO“ (Taarka Pärimusteater) tekst.

Priit Kruus, Paavo Piik, Henrik Kalmet, Diana Leesalu ja Paul Piik – lavastuse „Õpetaja Tammiku rehabiliteerimine“ (Kinoteater) tekst.

Andres Noormets – kuuldemängu „Asjad“ (Raadioteater) tekst.

Andra Teede ja Laura Mets – lavastuse „45 339 km² raba“ (Endla) tekst.

 

TEATRITÖÖTAJA AUHINNAD

Žürii: Anu Konze, Roland Leesment, Taivo Pahmann, Toivo Kaev, Marika Tint, Krista Tool, Enar Tarmo.

 

Etendust teenindava töötaja auhind

Arne Maasi – Rakvere teatri valgus­kunstnik, töötanud teatris üle 35 aasta. Teinud hulgaliselt valguskujundusi, aga veel olulisem – oskab teha valgust ka seal, kus puudub eeskujulik tehnika ja vahel pole pistikutki.

Villu Jõgi – Eesti Draamateatri lavatehnik, kelle kuulumine lavastuse tehnilisse meeskonda sisendab turvatunnet kõigisse nii laval kui ka lava taga ja paneb uskuma, et saame hakkama mistahes loominguliste ja tehniliste ülesannetega.

Karmen Tellisaar – Endla teatri valgusmeister, kes on oma töös kirglik, kompromissitu ja usaldusväärne. Teeb tööd tulemuse, mitte enda näitamise või teistele meeldimise pärast. Teenindab märkimisväärset osa Endla lavastustest ning suudab ka väljasõitude kasinates oludes välja nuputada optimaalse lahenduse.

 

Lavastust ettevalmistava töötaja auhind

Piret Tang – Eesti Draamateatri kostüümiala juhataja, kunstnikele ja loomingulisele trupile usaldusväärne kaaslooja. 2016. aasta hiilgav meistrieksam kogu kostüümosakonnale oli „Armunud Shakespeare’i“ ligi saja ajaloolise kostüümi valmistamine ja teatri laos olemasolevate kostüümielementide oskuslik ärakasutamine.

Malle Kaalep – Estonia kostüümiosakonna värvikoja töötaja aastast 1993, oma valdkonna professionaal, kelle detailitäpne töö on kõrgelt hinnatud nii Eesti kui ka välismaiste kunstnike hulgas. Kvaliteedimärk Eesti teatrimaastikul.

Tiit Villemsoo – Tallinna Linnateatri dekoratsiooniala juhataja, väsimatu ja punktuaalne mees, kellele ükski vineer ei ole liiga paks ja kelle joonlauad on alati sirged.

 

Haldus- ja administratiivtöötaja auhind

Kristo Kruusman – Rakvere teatri reklaamijuht, kes on suutnud hoolimata üheksast stressirohkest tööaastast säilitada loomingulise erksuse ja eetilise suhtumise teatrisse. Kohusetundlik teatriinimene, kes ei jaga töid minu ja teiste omaks, vaid kui vaja, siis teeb.

Peeter Harjaks – Endla teatri bussijuht aastast 1964. Kolleegina vastutulelik, tähelepanelik, kannatlik ja usaldusväärne ning alati nõus nii sõna kui ka teoga aitama. Mees, kes suudab juhtida teatri kõiki sõidukeid ja hoida neid laitmatus korras ega kaota head tuju ka pikkadel väljasõitudel.

Triinu Sillaste – Tallinna Linnateatri trupijuht. Tervikpilti hoomav ja pühendunud tegija, kes oskab lahendada nii kunstilisi kui ka tehnilisi küsimusi delikaatsel, seejuures otsustaval moel, ning on viimastel aastatel hüppeliselt suuremaks paisunud teatris sujuvalt täitnud ka mitmeid oma valdkonnast väljapoole jäävaid ülesandeid.

Lembit Peterson kandideerib André rolliga Theatrumi lavastuses „Isa“ parima meespeaosa auhinnale.

Harri Rospu

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming