Teod: KATRI AASLAV-TEPANDI,lavastaja

M.V

Täna esietendub Estonia teatris A. H. Tammsaare “Juudit”. Miks just Estonias ja miks “Juudit”? “Juudit” on üks neid näitemänge, mis painab. Tegime eelmisel sügisel “Teatriromansi” taastusproovi, kui Estonia peaprodutsent Neeme Kuningas tuli ja küsis, kas ma ei sooviks teha draamalavastust Estonia 100. aastapäeva puhul. Nad olid direktor Paul Himmaga juubelisündmusi arutanud, et sinna sobiks draamalavastus. Meeldetuletuseks, et Estonia alustas sõnateatrina, kus tegutses võimas draamatrupp. Ütlesin kohe, ilma mõtlemata, “Juudit”!!! Nii see saigi. Pealegi on “Juudit” nagu “Teatriromansi” jätk Estonias. “Teatriromanss” lõpeb “Juuditi” prooviga Estonia laval 1924. aasta sügisel 16. septembril, 82 aastat tagasi. See on aegade ja mõtete side.

 

Millest võiks Juudit või selle lavastus tänasele vaatajale kõnelda?

Inimesest, armastusest, Jumalast.

 

Kuidas kujunes trupi koosseis – paljud näitlejad on Estonia kui kutselise teatri 100. sünnipäeva aegu vabakutselised? Miks niisugune valik?

Meie trupis mängivad nii draamanäitlejad kui Estonia lauluartistid. Juudit ja Olovernes on draamanäitlejad Garmen Tabor ja Tõnu Tepandi. René Soom, kes mängib Nimetu rolli, on laulja. Draamanäitlejatest teevad kaasa veel Peeter Raudsepp, Terje Pennie, Vello Janson ja Tõnu Tamm, kes töötab Estonias näitejuhina. Lauljatest mängivad Tiit Tralla, Mati Vaikmaa, Diana Dikson-Soom, Jaan Vaidla, Olev Kriisa, Aare Kodasma, Kalev Vaidla, Sven Tarlap, Alar Haak ning kaks minu õpilast, noored draamanäitlejad Joonas Parve ja Marko Mäesaar.

Meie trupi draamanäitlejad on vabad ja kutselised. Vabakutselisus annab “Juuditis” nii nagu ka “Teatriromansis”, eelmises Estoniaga koostöös,  võimaluse teha trupiga pikaajaliselt intensiivset tööd. Näitleja ei pea mures olema, kas ta saab tulla proovi, või etendusele. Oluline on “Juuditi” lavastuse tegemisel olnud koostöö kunstnik Krista Tooliga ja helilooja Helena Tulvega. Ja see, et mängime Estonia teatris “Juuditi” draamat, et meie trupis mängivad koos Estonia lauljad ja vabakutselised draamanäitlejad, kes kõik on rõõmsalt ja vabatahtlikult kokku tulnud, andis suurepärase töötegemise õhkkonna. Võin öelda, et on tekkinud  täiesti omalaadne, ainult sellele lavastusele iseloomulik mängulaad.

 

Kas sinu meelest võiks või peaks Estonias rohkemgi draamalavastusi olema?

Meie poolest küll.

 

Millised on su enda järgmised plaanid teatris?

Praegu on kõik mõtted “Juuditiga” seotud, aga kui sa meie vastu pärast esietendust veel huvi tunned, siis võib uutest plaanidest rääkida. Neid on küll!

Küsinud M. V.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht