100 aastat riigikeelt
HTMi veerg
Sõltumatu ja demokraatlik Eesti Vabariik kuulutati välja 23. veebruaril 1918. aastal Pärnu Endla teatri rõdult ette loetud iseseisvusmanifestiga. Sada aastat hiljem tähistasime suurejooneliselt omariikluse 100. aastapäeva. Üritusi ja kingitusi on jagunud eelmisesse, sellesse ja jagub järgmisessegi aastasse. Ent 100 aasta tähtpäevi – ja mitte vähem olulisi –, on teisigi.
Vastsündinud Eesti Vabariik sillutas kiiresti tee keelelisele iseseisvusele ning eesti keelest kui riigikeelest räägiti esimest korda 4. juunil 1919. aastal vastu võetud eelkonstitutsioonilises aktis „Eesti Vabariigi valitsemise ajutine kord“. Eesti keele ametlik riigikeele staatus kinnitati 1920. aastal Eesti Vabariigi esimeses põhiseaduses. Seetõttu soovib haridus- ja teadusministeerium kuulutada 2019. aasta eesti keele aastaks, et tähistada vääriliselt riigikeele 100. aastapäeva.
Korraldustoimkond, kuhu kuuluvad eesti keele hea käekäigu eest seisvate asutuste ja organisatsioonide esindajad, on juba 2017. aastast plaani pidanud, kuidas juubeliaastat tähistada. Valminud on kalender, kus iga kuu on pühendatud eri teemale. Kavakohaselt on 2019. aasta jaanuar kirjanduse kuu: tähistatakse Tammsaare päeva ning lõpeb romaanivõistlus. Kuu lõpus korraldavad Eesti Teaduste Akadeemia ja Emakeele Selts keelekonverentsi. Veebruar on keeletoimetamise ja selge keele kuu. Märts on mõistagi emakeelekuu, millesse mahuvad traditsioonilised keeleüritused, nagu keeletegude tunnustamine, e-etteütlus ja kirjandite võistlus kodu- ja välismaal. Aprill on pühendatud keeletehnoloogiale, mai oskuskeelekuu, juuni on staatuse ja maine kuu, juuli laulupeokuu ja augustis on fookuses eesti keele õpe välimaal. September on keeleõppekuu ja tähistatakse ka rahvusvahelist tõlkijate päeva. Oktoober on lugemise ja mängukuu, mil raamatukogudes loetakse ette raamatuid, luuakse ja mängitakse keelemänge ning Eesti Emakeeleõpetajate Selts saab 30aastaseks. November on eestikeelse teaduse kuu ning aasta viimane, eestikeelse hariduse kuu on pühendatud rahvusülikooli 100. aastapäevale.
Rahvusringhääling on lubanud oma õla alla panna ning igasse kuusse mahutada keelesaateid, mis on pühendatud kuu peateemale.