HTMi veerg – Kõrghariduse keelsusest

KADRI SÕRMUS, haridus- ja teadusministeeriumi eesti keele nõunik

Väikeriigi seisukohalt on emakeelse õppe säilitamine ja edendamine kriitilise tähtsusega, kuid soovime ka, et Eesti kõrgharidus oleks rahvusvaheliselt heal tasemel ning avatud välisõppejõududele ja üliõpilastele.
Sel aastal viis rakendusuuringute keskus Centar haridus- ja teadusministeeriumi tellimusel läbi uuringu, et selgitada välja, milline on ülikoolide hoiak praegu toimuvate õppekeele muutuste suhtes, kuidas ülikoolides eri keeli õppeprotsessis kasutatakse, missugused on kitsaskohad ja kõrghariduse keelsuse tulevik ning kuidas on Eestiga sarnastes riikides kõrghariduse õppetöö keele osas leitud tasakaal võõrkeele ja riigikeele vahel. Uuringu käigus intervjueeriti kõigi Eesti avaõiguslike ülikoolide õppeprorektoreid, valitud õppekavade juhte, Tartu ülikooli Narva kolledži ja Tallinna tehnikaülikooli Virumaa kolledži õppedirektoreid. Tulemused näitavad, et ingliskeelse õppe kasvu on toetanud mitu paralleelset protsessi. Demograafiline langus on suurendanud vajadust kutsuda ülikoolidesse õppima rohkem välistudengeid, et õppekavad elujõulisena hoida ja õpetamise kvaliteet tagada. Rahvusvahelise suhtluse osakaal era- ja avalikus sektoris kasvab jõudsalt ning erialase inglise keele oskust peetakse oluliseks kõigis valdkondades. Kõrgkoolidele teeb muret, et igal õppekaval saab olla vaid üks õppekeel ja muude keelte kasutamise lubatus õppetöös on ebaselge.
Seejuures rõhutasid kõik ülikoolid eestikeelse õppe olulisust. Toodi välja vajadus säilitada vähemalt esimese astme haridus eestikeelsena ning nenditi, et erialaterminite eluspüsimiseks ja edendamiseks peab eestikeelne õpe olema võimalik kõigil õppeastmetel. Kõrgkoolid soovivad lõimida eesti- ja ingliskeelset õpet, pakkuda kohalikele tudengitele emakeelset baasharidust, ent ka võimalust parandada oma keeleoskust ning avardada maailmapilti mitmekultuurilises õpikeskkonnas.
Intervjuude analüüsi ja Rootsi, Läti ning Sloveenia kogemuste kaardistuse põhjal koostas uuringumeeskond soovitused, kuidas tulevikus eesti ja inglise keelt Eesti kõrghariduses tasakaalus hoida.
Uuringu ja soovitustega saab tutvuda siin: https://www.hm.ee/et/tegevused/uuringud-ja-statistika-0

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht