Keeletehnoloogia on eelisvaldkondi

HTMi veerg

Andero Adamson, HTMi keeleosakonna nõunik

HTMis on ettevalmistamisel uus Eesti keeletehnoloogia arengut suunav programm. Keeletehnoloogial on eesti keele arengu ja elujõu seisukohalt täita oluline roll, sest keelt kasutatakse digitaalses ruumis järjest rohkem ning seda vajavad nii erialainimesed kui ka kogu ühiskond.
2017. aastal lõppeva keeletehnoloogia programmi toel on Eesti keeletehnoloogia jõudnud tasemele, mida on peetud heaks nii Eesti keeleseisundi uuringus kui ka Metaneti aruandes „Eesti keel digiajastul“. Edulooks võib kindlasti nimetada kõnetuvastuses ja masintõlkes läbi tehtud hüppelist arengut. Kui eelmise kümnendi keskel oli Eesti keeletehnoloogia alles eksperimentaalsel tasemel, siis nüüdseks on jõutud miljoni kõnelejaga keelte hulgas selleni, et keeletehnoloogiat on võimalik kasutada paljudes IT-lahendustes ja rakendustes.
Sihtotstarbelise riikliku rahastuse abil on näiteks valminud Elisa Raamatu ja rahvusraamatukogu digitaalarhiivi Digar iselugeja, millega e-raamatuid sünteeskõnes ette lugeda, ETVs ja ETV2s saab võõrkeelsete saadete ja filmide jälgimisel kuulata helindatud subtiitreid. Kõnetuvastust kasutatakse Eesti meediamonitooringus, veebibrauseri ja Androidi dikteerimisrakendustes, kuid ka radioloogia valdkonnas. Eesti Euroopa Liidu Nõukogu eesistumiseks valmistas Tilde eraldi masintõlkeplatvormi, mida saab kasutada aadressil https://www.translate2017.eu. Populaarne ja laialt kasutusel on ühispäringu võimalusega e-keelenõu portaal (http://kn.eki.ee/).
Koostamisel programmi „Eesti keeletehnoloogia 2018–2027“ eesmärk on luua uusi eesti keele keeletehnoloogilisi rakendusi, tõsta praeguste kvaliteeti ning võtta need kasutusele võimalikult paljudes valdkondades nii era-, avalikus kui ka vabasektoris. Oluline on tõsta ettevõtete huvi ja teadlikkust keeletehnoloogiat sisaldavate toodete ja teenuste arendamisel. Riiklike programmide toel loodud keeletehnoloogia tulemused on enamjaolt avaliku litsentsiga ning mõeldud kasutamiseks nii teaduslikul kui ka ärilisel eesmärgil.
Keeletehnoloogia arendamine on üks koostatava „Eesti keelevaldkonna arengukava 2018–2027. Keel loob väärtust“ prioriteete.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht