Küsib/Vastab

Kui kiirelt täieneb EKI sugulaskeelte veebisõnaraamatute sari? Mida tasub oodata?

Tiina Laansalu, EKI eesti keele ajaloo, murrete ja soome-ugri keelte osakonna juhataja: EKI väikeste sugulaskeelte sõnaraamatusari on hoo sisse saanud: 2015. aastal avaldati eesti-udmurdi sõnaraamat ja 2017. aasta alguses eesti-mari sõnaraamat. Praegu on koostamisel sarja kolmas, eesti-ersa sõnaraamat, mis valmib aastal 2018. Loodame instituudis sarja kindlasti jätkata ja koostada uusi sugulaskeelte sõnaraamatuid edaspidigi iga aasta või paari tagant, kuid loomulikult sõltume ka riiklike programmide rahastusotsustest. Anname endale aru, et väikese sugulaskeele sõnaraamatu kasutajaskond ei ole arvuliselt võrreldav näiteks eesti-vene sõnaraamatu omaga. Usume aga, et nende sõnaraamatute väärtuse kriteeriume on peale kasutussageduse teisigi, ja siinkohal mitte vähem kaalukaid. Sama kehtib ka näiteks eesti murrete sõnastike puhul – tegu on rahvuskultuurile oluliste teostega. Suur pluss on, et need sõnaraamatud on veebis kõigile üle ilma tasuta kättesaadavad. Tänapäeval on aga keele tugisüsteemid veebis keele arengule määrava tähtsusega. Nõnda usume, et mida rohkem sugulaskeeli sarja on haaratud, seda tõhusam on meie panus nende väikeste keelte kandepinna toestamise ja laiendamise tandril.

Nende sõnaraamatute aluseks on eesti keele põhisõnavara sõnastik ehk 5000 märksõna tänapäevakeelt. Kas ei tunne soome-ugri huviline ehk rohkemgi huvi vana etnograafilise sõnavara vastu? Kuidas sellega on?

Kuna selliseid sõnaraamatuid ei ole meil varem olnud, oleme võtnud eesmärgi esitada info kõigepealt keeles kõige sagedamini kasutatavate sõnade kohta. Seda vajavad näiteks keeleõppijad ja eks teisedki keelehuvilised, kuna sellest sõnavarast on argitekstide juures kõige enam abi. 5000-le põhisõnavara sõnastiku sõnale oleme lisanud veel teist sama palju, suurendanud märksõnahulga 10 000ni – nii on saanud koostajad kaasata muidki vajalikke sõnu. Siinkohal saab välja tuua veel ühe veebisõnaraamatute plusspoole: neid on igal ajal võimalik kohendada ja täiendada. Põhiline on aga, et keele kasutamise seisukohast kõige olulisem on algusest peale esitatud ja kasutusvalmis, nii on sõnaraamatud abiks võimalikult laiale sihtrühmale.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht