Raamatututvustus

 

Maimu Berg UNUSTATUD INIMESED

Nagu teose pealkirigi delikaatselt viitab, on Bergi novellid keskendatud mäletamisele. Siin tuuakse tundlikult esile, kuidas mäletamine ei sisalda ainult olnud asjade meeleshoidmist, vaid ka olnu moonutamist ja unustamist. Tõsi, Maimu Berg oskab olla ka ühiskonnakriitiline ning lisada tervikule vürtsi mõne fantaasiamänguga. Põhiline tugevus seisneb siiski just poeetilises tagasivaatlikkuses, kus ka jubedaid sündmusi nähakse läbi leplikkuse filtri. Toimetanud Inna Lusti, kujundanud Vivika Kalt. Tuum, 2007. 232 lk.

 

Reet Sool

ÕRN MORPHEUS/ SWEET MORPHEUS

Reet Soola kolmandast kogust leiab hõllanduslikku luulet nii eesti kui inglise keeles ning ei saa muud, kui tsiteerida Jonathan Fairbanksi pidulikku järelsõna: “See on armastusluule sünges valguses, intensiivselt tuntud ja kirglik, kuid alati veidi kaduvuse-hõnguline, läbipõimunud surma või mõne teise lõpuga…” Teiste hulgas jagavad oma tunnustust näiteks Tõnu Luik, Toomas Liiv, Hannes Varblane ja Ene-Reet Soovik. Kujundanud Livia Lill. Varrak, 2007. 128 lk.

 

Trubetsky & Pathique

SUSI JUTUD

Hiljuti kommenteerisid Kreisiraadio tegelased valglinnastumist, lavastades oma saates külaskäigu Maardu linnaosa Muuga uusasuniku juurde, kes oma sõnutsi tuli rahu ja vaikust otsima ning kelle juttu saatis pidevalt koera haukumine (Hannes Võrno suure­pärane osatäitmine). Trubetsky ja Pathique’i värske üllitise kaante sisekülgede järgi on Muuga nendegi loo taust. Edgarvalterlikult lustakad, “käekirja” poolest poisteraamatusse sobivad illustratsioonid on seotud teemadega, mille käsitlemisega võitnud tunnustust Teder ja Sauter. À propos, lisatud Trubetsky ja Pathique’i back cataloque. Esikaane ja tiitellehe kujundanud Tõnu Trubetsky, illustratsioonid ja makett Tarmo Tali, küljendaja Einike Soosaar. Ajakirjade Kirjastus AS, 2007. 48 lk.

 

Mari Tarvas

IVAR IVASKI PERSONAALBIBLIOGRAAFIA

Lisaks personaalbibliograafiale, mis on ju üks loetelu, moodustab umbes poole raamatust põhjalik ülevaade Ivar Ivaski elust ja loomingust pealkirjaga “Ivar Ivaski tee Rõngust suurde maailma: kodu on keeles ja luules”. Raamat selgitab Ivaski põnevat, kihilist elulugu ja natuuri ning, arvestades tema mitmekeelelist tegevust mitmetes riikides, tuleb bibliograafia huvilistele suureks abiks. Ilmub Keele ja Kirjanduse raamatusarja viienda trükisena. Toimetanud Heldur Niit ja Tiina Hallik, raamatusarja kujundanud Rudolf Pangsepp, kaanel I. Ivaski sulejoonis. 120 lk.

 

Keel ja Kirjandus 2007, nr. 4

Uus number sisaldab muu hulgas ülevaadet ühest Johann Sebastian Markardi senitundmatust eestikeelsest juhuluuletusest aastast 1657 (autoriteks Detlev Pleiss ja Kristi Viiding), kuid ka Linnar Priimäe 2006. aasta parimate kirjandusartiklite analüüsi, Udo Uibo etümoloogilisi märkmeid ja Jüri Alliku vestlust Jaan Rossiga. Peatoimetaja Joel Sang. SA Kultuurileht, 2007.

 

Ingmar Bergman

LÄRMAB JA VEIDERDAB

Bergmani nimi ei vaja arvatavasti tutvustamist. Kirjaniku, filmi- ja teatrimehe Bergmani loomingut on Loomingu Raamatukogu jätkuvalt avaldanud ning eks ta olegi kõige eestindatum kaasaegne rootsi ilukirjanik. “Lärmab ja veiderdab” on draama, millest tehtud ka telefilm, lavastajaks Bergman ise. Ning miks mitte teda ikka ja jälle tõlkida, on ta ju üks paremaid XX sajandi kaunite kunstide psühholooge; mees, kes samaaegselt nii eksleb kui ka orienteerub inimhinge ja -suhete labürintides; mees, kellele ei anna rahu inimlik maailmaheidetus. Tõlkinud Ülev Aaloe, toimetaja Anu Saluäär. Aastakäigu kujundanud Jüri Kaarma. SA Kultuurileht, 2007. 80 lk.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht