Vikipeedia uute kaastööliste jahil

Ivo Kruusamägi, eestikeelse Vikipeedia administraator

Kevadel korraldas eestikeelne Vikipeedia koostöös Eesti Infotehnoloogia ja Telekommunikatsiooni Liiduga (ITL) poolteist kuud väldanud informaatika-alaste artiklite kirjutamise võistluse.

Võistluse käigus loodi üle 250 uue artikli ja täiendati sama suurt hulka artikleid. Žürii selgitas välja ka parimad IT-vikipedistid. Parimaks koostajaks osutus ajakirjanik ja õpetaja Pia Paris, kes paistis silma originaalmaterjali  lisamisega ning kirjutas näiteks taskuhäälingust ja Google Mapsist. Parimad täiendajad olid seekord Rene Saarsoo ja Mart Küng, toimetajaauhind läks Taivo Ristile. 3000-kroonised auhinnad pani välja ITL, eripreemiad Elisa (mobiiltelefon SonyEricsson X10), Skype (sülearvutikott) ja Webmedia (tandemhüpe Eesti Langevarjuklubis).

Meeldivalt üllatas artiklite kõrge kvaliteet. Kuigi võistlus on lõppenud, ei tähenda see, et  töö IT-artiklite vallas lakkab. Pigem vastupidi: iga lisandunud kaastööline jõuab aasta jooksul kirjutada palju rohkem artikleid kui võistluse vältel. ITLi president Taavi Kotka loodab, et võistlusest saab oluline tõuge uute artiklite kirjutamiseks; Vikipeedias ei ole praegu sõnagi näiteks „Tiigrihüppe” programmi kohta, pole ka Eesti infotehnoloogia-sektorit käsitlevat üldartiklit. Võistluse eesmärk oli suurendada IT-info  hulka eestikeelses Vikipeedias, luua eeldused e-Eesti-teemaliste artiklite loomiseks muukeelsetele Vikipeediatele ja tuua Vikipeediasse uusi kaastöölisi. Võistluse mõte tuligi sellest, et praegu pole kedagi, kes sel teemal Vikipeediasse uut sisu looks, kuigi seda valdkonda peetakse Eesti jaoks perspektiivikaks ning sellel alal õpib palju noori. Seega on vajadus olemas ning ka potentsiaalseid kirjutajaid peaks leiduma.

Seesuguseid üritusi on edaspidi oodata  arvukalt, sest praegune toimetajate ring on liialt väike, et arendada maakeelset Vikipeediat piisava kiirusega. Inglise keeles on kogu info küll olemas, kuid mõnede teemade kohta pole eestikeelseid materjale õieti leida. Nende väljaandmine on aga mõeldamatu, arvestades siinsel maalapil elavate inimeste vähesust, ja nii on Vikipeedia-sugune projekt ainuvõimalik lahendus. IT-võistlus on küll läbi, aga kestavad maateaduste  teemaliste artiklite kirjutamise talgud ning äsja algas pildikogumisaktsioon Vikipeedia:HELP, mille eesmärgiks on saada häid pilte Eesti loodusest ning tuua fotograafid Vikipeediale lähemale – artiklite juurde on vaja ka pildimaterjali. Sügisel on plaanis läbi viia projekt, mille raames tutvustatakse Vikipeediat Eesti koolides ning räägitakse, kuidas kasutada seda õppetöös. Võistluse koduleht http://et.wikipedia.org/wiki/Vikipeedia:IT_v%C3%B5istlus.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht