Kolme kunstikõrgkooli tudengid töötavad kümme päeva Paldiskis

Ave Randviir

14. - 24. aprillini toimub Paldiski linnas Eesti Kunstiakadeemia skulptuuriosakonna, Vilniuse Kunstiakadeemia ja Helsingi Kunstiakadeemia ühine töötuba, mis korraldatakse Põhja- ja Baltimaade kunstikõrgkoole ühendava KUNO võrgustiku raames

Kümne intensiivse tööpäeva jooksul valmivad Paldiskis erinevad kunstiprojektid, mida esitletakse linnale töötoa eelviimasel päeval, 23. aprillil. Projektide aluseks on Paldiski linna geograafiline paiknemine, ajalugu ja tänane elu linnas – Paldiski kui elav organism. 

4300 elanikuga sadamalinn Paldiski, mis asub lubjakivirikkal Pakri poolsaarel, on Eesti kõige loodepoolsem linn. Algselt Ragerviki nimelisest Rootsi asundusest sai 18. sajandil Vene meresadam. Vene nimetusest Baltiiski Port tulnud linnanimi Paldiski muudeti ametlikuks 1933. aastal. Teise maailmasõja ajal hävis suurem osa linnast. 1962. aastal sai Paldiskist NSVL tuumaallveelaenike õppekeskus. Oma kahe maapealse tuumareaktoriga ja 16 000 töötajaga oli see suurim sellelaadne asutus Nõukogude Liidus. Linna sõjalise olulisuse tõttu oli see tsiviilelanikele suletud 1994. aasta augustini, kuni viimane Vene sõjalaev sadamast lahkus. Tänases Paldiskis asub Eesti rahuvalvajate õppekeskus.

Paldiskis elas Eesti esimene professionaalne skulptor Amandus Adamson. Adamson lahutas oma esimesest naisest Franziskast 1910. aastal, kuid viimane elas Adamsoni majas edasi, kui skulptori uut peret seal kohal polnud. 1916. aastal pommitasid Paldiskit eksikombel kaks Suurbritannia sõjalaeva, üks pomm tabas majast välja asja uurima tulnud Franziskat.

Mitmed kohalikud inimesed usuvad, et Paldiski on neetud linn.

Neljapäeval tutvuvad kunstiüliõpilased Paldiskiga merepoolsest suunast: toimub rännak Pakril. Töötuba juhivad Antanas Snaras Vilniuse Kunstiakadeemiast, Villu Jaanisoo ja Seppo Salminen Helsingi Kunstiakadeemiast ning Eesti Kunstiakadeemia skulptuuriosakonna juhataja Anne Rudanovski, projektis osaleb 15 üliõpilast.

Põhja- ja Baltimaid ühendava Nordplus programmi raames kuulub Eesti Kunstiakadeemia mitmetesse erialavõrgustikesse: KUNO (vabad kunstid), CIRRUS (disain), Nordic Academy of Architecture (arhitektuur), EDDA Norden (kunstipedagoogika), Nordic-Baltic Network in Engineering (muinsuskaitse ja restaureerimine), Nordplus Animation Network (animatsioon).

Lisaks on Eesti Kunstiakadeemia ülemaailmse kunsti- ja disainikõrgkoolide assotsiatsiooni Cumulus liige ning kuulub Euroopa kunstikõrgkoolide ühendusse ELIA ja Euroopa arhitektuurihariduse ühendusse EAAE.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht