Kunstihoones avatakse Enn Kunila maalikogu suurnäitus

Ester Riispapp

Esmaspäeval, 22. veebruaril kell 18 avatakse Tallinna Kunstihoones suurnäitus „Kölerist Subbini. 150 aastat eesti klassikalist maalikunsti Enn Kunila kogust”, mis on oma 85 maaliga Eesti ühe olulisema erakollektsiooni esimene nii ulatuslik tutvustus.

Näitusel on esindatud eesti klassikalise maalikunsti olulised autorid Johann Köler, Eduard von Gebhardt, Oskar Hoffmann, Amandus Adamson, Paul Raud, Ants Laikmaa, Andrei Jegorov, Konrad Mägi, Alfred Hirv, August Jansen, Roman Nyman, Konstantin Süvalo, Nikolai Triik, Johannes Greenberg, Paul Burman, Jaan Grünberg, Ants Murakin, Ado Vabbe, Kristjan Teder, Aleksander Vardi, Adamson-Eric, Johannes Võerahansu, Richard Uutmaa, Alfred Kongo, Eerik Haamer, Valdemar Väli, Richard Sagrits, Lepo Mikko, Endel Kõks, Elmar Kits, Evald Okas, Linda Kits-Mägi, Henn Roode ja Olev Subbi. 

Näituse kuraator on Harry Liivrand ja kujundaja Olev Subbi.

„Ettevõtja ja kunstimetseeni  Enn Kunila eesti maaliklassikale keskendunud kogu kuulub Eesti parimate hulka. Kunila kogus avaneb maalikunst meie ees peamiselt esteetilise nähtusena, hiilgava maalikunstikeskse mänguna koloriidi ja kunstiajalooga. Näituse visuaalse keskpunkti ja sisuliselt programmilise telje moodustab Konrad Mäe kaheksast suurepärasest maalist koosnev komplekt,“ ütles Kunstihoone juhataja ja näituse kuraator Harry Liivrand.

„Tänapäeva üldises kunstisituatsioonis pälvib Kunila kogu ja selle koostamise printsiip positiivset tähelepanu, peegeldades ja fikseerides eesti maali ajaloo lineaarset arenguteed. Enn Kunila kunstikogust leiab šedöövrite kõrval ka eesti kunstiajaloo märgilisi või ühe autori loomingus erandlikke töid,“ lisas Liivrand.

Väljapanekut täiendab Eero Epneri toimetatud ja Tiit Jürna kujundatud ligi 200 leheküljeline raamat „Eesti klassikaline maalikunst Enn Kunila kollektsioonis“. Albumis on näituselgi eksponeeritav valik Kunila kollektsiooni kuuluvate maalide reproduktsioone koos iga tööd saatva tutvustava tekstiga autori ja maali kohta. Lisaks on raamatus mõned kunstiajaloolised ülevaated teatud perioodidest ja olulisematest autoritest. Raamatu saatesõnad on Harry Liivrannalt, Eero Epnerilt ja Enn Kunilalt.

„Usun, et Eesti suuruses väikeriigis on iga suurem kunstikogu ka rahvuskultuuri osa. See aga tähendab, et kollektsionääril pole mitte ainult õigus, vaid ka kohustus avada oma kogu avalikkusele: kunstiteadlastele, uurijatele, ennekõike aga laiemale publikule,“ kirjutab Enn Kunila oma viimse raamatu eessõnas. „Ma olen soetanud oma kollektsiooni vaid need maalid, mis mulle väga meeldivad ning ei ole kunagi ühtegi tööd müünud,“ kirjeldab Kunila oma kollektsiooni loomist.

Käesolev on Enn Kunila kunstikollektsiooni neljas näitus ning kunstialbum.  Kunila esimene, 2004. aastal esitletud tööde valik kandis pealkirja „Pühapäev”. 2007 esitles ta algul Hiiumaal ja seejärel Tallinnas näitust ja kunstialbumi „Igatsus ja kohalejõudmine. Töid Enn Kunila kogust”. Kolmandat, Eesti Vabariigi 90. aastapäevale pühendatud näitust ja kunstialbumit „Paar sammukest rändamise teed“ esitles Kunila 2008. aastal Hiiumaal.

Enn Kunila on olnud aastaid väljapaistev Eesti Vabariigi kunstielu edendaja. Kunila on Eesti Kunstimuuseumi Kunstisõprade seltsi juhatuse esimees alates selle loomisest 2007. aastal, samuti Kunstisõprade seltsile olulist majanduslikku tuge pakkuvate patroonide kogu asutaja ja eestvedaja. Eesti Muuseumiühing tunnustas 2009. aastal Enn Kunila tegevust Eesti Muuseumide Sõbra tiitliga.  

Enn Kunila on tööstus-, kaubandus- ja kinnisvarainvesteeringute grupi NG Investeeringud üks juhte ning AS Liviko, AS Balbiino ja Tallinna Kaubamaja Kinnisvara AS nõukogu esimees ning Eesti Toiduainetööstuse Liidu volikogu esimees. Eduka, Eesti kapitalil põhineva tööstust ja kaubandust edendava ettevõtjana on ta samavõrra pühendunud ka Eesti kunstivaldkonna edendamisele ja metseenlusele Eesti kunsti hüvanguks.

Näitus „Kölerist Subbini. 150 aastat eesti klassikalist maalikunsti Enn Kunila kogust“ jääb Tallinna Kunstihoones avatuks 24. veebruarist – 1. aprillini 2010. Kunstihoone on selle näituse puhul erandina avatud K-P kl 12-20.  Igal neljapäeval kell 17  ja laupäeval kell 13 toimub näitusel tasuta ekskursioon kunstiteadlase juhtimisel.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht