Muuseum annab otsustusõiguse külastajale

Triin Visnapuu

Eesti Rahva Muuseum annab kahe näituse toimumise avalikkuse kätesse. 14. maini saavad kõik huvilised esmakordselt Eestis kaasa rääkida selles, millised kaks näitust avatakse Eesti Rahva Muuseumis käesoleva aasta septembris ja järgmise aasta märtsis.Aasta alguses ootas Eesti Rahva Muuseum näituseideid igapäevaelust konkursile „Oma Näitus“. Kokku saabus muuseumile 33 näituseideed. Nende seast saavad kõik eestimaalased valida need kaks näituseideed, millest sünnivad järgneva aasta jooksul reaalsed näitused Eesti Rahva Muuseumi näitusesaalis. Hääletus toimub nii muuseumi näitusemajas kui ka veebikeskkonnas aadressil: www.erm.ee/naituseidee.Esimest korda on kõik tavakülastaja kätes.

Näituseideid on mingil määral Eestis varemgi kogutud, kuid „Oma Näituse“ puhul on eripäraks kindlasti see, et otsuse, millised näitused Eesti Rahva Muuseumis selle aasta septembris ja järgmise aasta märtsis avatakse, teeb avalikkus. Näituste kuraatoriteks saavad ideed esitanud inimesed-organisatsioonid. Seetõttu ongi kogu ürituse nimetus „Oma Näitus“ – inimesed pakkusid välja oma ideed, avalikkus hääletab ning inimesed ise panevad näituse kokku.
„Oma Näitust“ korraldades on muuseum oma võimu osaliselt n-ö ära andnud. See ei ole ei Eestis ega ka maailmas hetkel veel kuigi levinud praktika. Eesti Rahva Muuseumi teadusdirektori Pille Runneli sõnul oli tore näha, et väga erinevad inimesed võtsid pakkumise vastu ning on valmis oma sõnumite ja ideedega välja tulema ning ise kuraatorid olema. „Ja nüüd on ERM omakorda valmis neid aitama, et ideest näitus sünniks,“ lisas ta. „Näitusteideed olid mitmekesised, muuhulgas näiteks igapäevaelust tulnud teemad nagu kohvikud, koolipäevad või sünnipäevade pidamine.“
„Oma Näitus“ ei jää viimaseks algatuseks
Algatuse „Oma Näitus“ vedajaks on Eesti Rahva Muuseumis läbi viidav teadusprojekt, mis uurib muuseumikommunikatsiooni 21. sajandil. Teadusprojekti juht Pille Pruulmann-Vengerfeldt ütles, et „Oma Näitus“ on oluline samm nägemaks, kuivõrd ja mil määral on Eestis võimalik muuseumil oma külastajaid ja laiemat avalikkust muuseumitegevusse kaasata. „Muuseum on traditsiooniliselt ekspertteadmisele keskendunud organisatsioon ning tihti on muuseume süüdistatud ka liiga kinnine olemises. Paljud märgid aga näitavad, et oma külastajate ning laiema avalikkuse kaasamine igapäevategevusse on muuseumide ja mäluasutuste tulevik nii Eestis kui ka igal pool mujal,“ rääkis Pruulmann-Vengerfeldt teadusprojekti tagamaadest.

„Eesti Rahva Muuseum sai 101. aastat tagasi alguse just tänu inimeste algatusvõimele ja kaasatusele, seega võib isegi öelda, et püüame oma projektiga pöörduda tagasi juurte juurde, lihtsalt natukene teisel kujul,“ lisas ta. Nii Runneli kui ka Pruulmann-Vengerfeldti sõnul ei jää „Oma Näitus“ viimaseks algatuseks ning Eesti Rahva Muuseumi tegemistes kaasalöömiseks leiab võimalusi ka tulevikus. „Esmalt ootame siiski inimeste hinnanguid, milliseid näitusi nad septembris ja märtsis näha tahaksid,“ kutsusid „Oma Näituse“ korraldajad inimesi hääletama.
„Oma Näituse“ ideid saab vaadata ning hinnata Eesti Rahva Muuseumi näitusemaja fuajees (J. Kuperjanovi 9, Tartu) ning veebiaadressil: http://www.erm.ee/naituseidee.
Hääletus on avatud 14. maini. Võitjad kuulutatakse välja muuseumiööl 15. mail. Esimene „Oma Näitus“ avatakse selle aasta septembris ja järgmine 2011. aasta märtsis.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht